Magnez poprawia wydajność płuc w przypadku astmy

znalazłam w internecie taką informację, biegam więc by mi się przydało, ale nie chcę sobie zrobić krzywdy

Próby weryfikacji mitu (2)

25.04.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Już na początku XX wieku zaobserwowano, że jony magnezu działają rozkurczająco na mięśniówkę oskrzeli. Obecnie nie stosuje się preparatów magnezu (zwłaszcza doustnych) w leczeniu astmy od łagodnej do umiarkowanej. Stosuje się natomiast wlewy dożylne siarczanu magnezu w ciężkich postaciach astmy (np. stanach astmatycznych).

Reasumując: magnez (dożylnie) jest skuteczny w leczeniu ciężkich postaci astmy, natomiast jego stosowanie codzienne, zwłaszcza w postaci doustnej, nie zwiększy wydajności płuc. Co najwyżej może (ale nie musi) zmniejszyć częstość ataków astmy.

W załączeniu ciekawe artykuły na ten temat.

Leczenie dzieci:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3269605/

Leczenie dorosłych:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3269605/

27.04.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
riposta

Sorry, źle podałem link do artykułu o dzieciach. Poniżej - poprawny link.

6.05.2014 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Magnez podawany dożylnie ma działanie rozkurczające mięśniówkę gładką (nie tylko w oskrzelach). W chorobach oskrzeli taką drogą podaje się go wyłącznie w stanie astmatycznych (wyjątkowo). Nie stosuje się natomiast doustnej suplementacji (raczej o taką chodziło w micie) w leczeniu i zapobieganiu astmy, ani w poprawie wydajności (wydolności raczej) płuc. 

Źródła: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3269605/; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1720072/; http://www.mp.pl/artykuly/16095