Kobiety z silinymi mdłościami mają większe szanse na pozytywne zakończenie ciąży

Podobno istnieją badania które potwierdzają tą teorię.

Próby weryfikacji mitu (20)

2.09.2012 przez Anna Kaczmarczyk - Inny: psycholog kliniczny dziecka
riposta

Nie dotarłam do pełnego tekstu tego artykułu, znalazłam za to meta-analizę różnych badań na ten temat.

Na podstawie abstraktu z linku:

Badania te potwierdzają, że WYSTĘPOWANIE mdłości i wymiotów w pierwszych 20 tygodniach ciąży zmniejszają prawdopodobieństwo poronienia.

19.09.2012 przez Klaudyna Iwaszko - Student medycyny: student medycyny
potwierdzam

ponoć mdłości mają funkcję ostrzegania kobiety przed tym, czego nie powinna jeść/wąchać etc. , co mogłoby zaszkodzić płodowi

10.10.2012 przez Magda Lew
obalam

Mdlosci nie maja wplywu na przebieg ciazy

11.10.2012 przez Marta Wasik - Inny: gospodyni domowa
obalam

Przy obu moich ciążach gdyby nie brak okresu nie wiedziałabym o nich.... Efekt? 5-latek i 2-latka. A po za tym przy silnych mdłościach istnieje ryzyko odwodnienia co nie jest dobre ani dla matki ani dla dziecka bo czym ono ma się wtedy żywić?

11.10.2012 przez Aleksandra Skorek - Student: inżynieria środowiska
obalam

Raczej ,,obalam". To trochę nielogiczne, żeby coś co męczy kobietę( a mdłości na pewno się do tego zaliczają), powoduje odwodnienie i osłabiebie mogło dobrze wpływac na ciąże, tym samym na dziecko.

15.10.2012 przez Magdalena Sieńko - Inny: położna
obalam

Nie ma to najmniejszego związku.

Nudności są związane z wpływem progesteronu na mięśnie naszego organizmu - w tym na przewód pokarmowy. To, czy kobieta czuje nudności czy też nie, zależy od wrażliwości jej organizmu i nie ma wpływu na to, jak zakończy się ciąża.

18.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Według artykułu na podanej stronie nudności i wymioty łączono nawet ze skłonnościami do przedterminowego zakończenia ciąży lub małej masy urodzeniowej dziecka, a nie z większymi szansami na pozytywne zakończenie ciąży.

18.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
potwierdzam

istnieją w rzeczywistosci takie badania. kobiety w ciazy ktore mają nudności z lub bez wymiotow maja mnejsze ryzyko poronienia

20.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Wykazano, że brak nudności i wymiotów w czasie ciaży wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem na spontaniczną aborcję.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Nie maja wiekszego wpływu, wystepuja zazwyczaj w pierwszym trymestrze, pozniej zazwyczaj nie maja juz takiego nasilenia. Nie istnieje zadna korelacja miedzy mdłosciami a zdrowiem płodu.

24.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Wcześniejsze badania wykazały, że poranne mdłości są związane z rzadszymi poronieniami oraz z mniejszym ryzykiem urodzenia martwego dziecka.

7.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
potwierdzam

mdłości wywołuje wysoka ilość gonadotropiny kosmówkowej, progesteronu i estrogenów - które wpływają na utrzymanie ciąży

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Bardzo silne mdłości moga prowadzic do osłabienia ciężarnej i niedoborów pokarmowych.

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Kobiety, które nie radzą sobie z dolegliwościami w ciąży takie jak wymioty, czują się czasem niezrozumiane. Może to wywoływać u nich stany depresyjne- co nie wpływa korzystnie na dziecko

1.12.2012 przez Paulina Góra - Student medycyny: III rok studiów
potwierdzam

Mdłości są spowodowane zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety. To wysoki poziom progesteronu powoduje nudności. Bywają dokuczliwe, ale świadczą o pozytywnym przebiegu ciąży.

11.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Badania wykazały, że kobiety nieprzechodzące mdłości należą do grupy podwyższonego ryzyka wczesnego poronienia.

12.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Faktycznie, przeprowadzono badania, które potwierdzają, że mdłości są pozytywnym czynnikiem prognostycznym. Mdłości najprawdopodobniej są związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej kobiety. Zmiany te muszą zachodzić, żeby kobieta mogła utrzymać ciążę, stąd mdłości są oznaką, że wszystko przebiega dobrze.

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Wymioty zwykle pojawiają się około 4. tygodnia ciąży i są jej najwcześniejszą zauważalną oznaką. Przyczyną nudności (którym zwykle towarzyszą wymioty) jest hormonalne przestrajanie się organizmu przyszłej mamy – rośnie wtedy m.in. poziom gonadotropiny kosmówkowej (HCG), która chroni rozwijającą się ciążę. Nudności najczęściej występują z samego rana, gdy przyszła mama jest jeszcze na czczo. Mogą też pojawiać się w ciągu dnia, zwykle pod wpływem stresu albo jakiegoś zapachu. U większości ciężarnych znikają po trzecim miesiącu.

Wymioty (które normalnie oznaczają, że coś jest nie w porządku) nie są groźne dla dziecka. Rozwijający się płód otrzymuje wszystkie potrzebne mu substancje odżywcze, bo w razie potrzeby czerpie je z organizmu mamy. Jak dotąd nie wymyślono na nie lekarstwa, istnieje jednak kilka sposobów, aby stały się mniej uciążliwe.

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit, pozwole sobie zacytowac: 'Naukowcy z University of Liverpool wykazali, że nudności i wymioty podczas ciąży zmniejszają ryzyko poronienia. Wynika to z tego, organizm ciężarnej kobiety odrzuca pokarmy zawierające duże ilości toksyn. Z kolei według amerykańskich badaczy z University of Buffalo kobiety, które miały podczas ciąży poranne mdłości, są potem o 30% mniej narażone na ryzyko raka piersi. Według tych badań, ryzyko jest tym mniejsze, im silniejsze były dolegliwości oraz im dłużej się utrzymywały.'

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Pojawienie się mdłości kobieta może odczytać jako syndrom tego że udało jej się zajść w ciąże dzięki temu może zacząć uważać na swoje zdrowie, dietę, nałogi co zapewni dziecku optymalne warunki do rozwoju w najważniejszym czasie gdy rozwija się mózg i inne narządy. Dzięki temu będzie ono miało większe szanse na prawidłowy rozwój

15.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Na podstawie badań przeprowadzonych na bardzo dużej grupie kobiet ciężarnych można powiedzieć, że występowanie mdłości i wymiotów na początku ciąży zmniejsza prawdopodobieństwo poronienia. Natomiast ich całkowity brak wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem złego rozwiązania. Pamiętajmy jednak, że każdy organizm reaguje nieco inaczej, zatem są kobiety, które nie mają mdłości, ale urodzą zdrowe dzieci, ale znajdą się i takie, które będą miały ww. objawy, a mimo to nie zawsze ciąza zakończy się pomyślnie.

Źródło:http://www.nvp-volumes.org/p1_7.htm; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20861299; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Nausea%20and%20vomiting%20of%20early%20pregnancy%20and%20pregnancy%20outcome.%20A%20meta-analytical%20review