Tabletki magnezu można stosować jak czopki

Podobno magnez też się wchłonie, a to mniejsze obciążenie dla żołądka

Próby weryfikacji mitu (2)

24.03.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Gdyby tak było, to na pudełku byłoby napisane "czopki doodbytnicze", a nie tabletki. Skoro taka postać farmaceutyczna została nadana temu produktowi, to należy ją przyjmować otworem ciała właściwym dla danej postaci.

Z drugiej strony - różne są zboczenia...

13.04.2014 przez Paweł - Student: student
obalam

Co do zasady nie widzę powodów, aby magnez nie mógł się wchłaniać przez odbytnicę wraz z wodą. Wymagałoby to jednak specjalnej postaci preparatów magnezowych w postaci czopków.

Tymczasem na rynku czopków nie spotkałem, dostępne są preparaty spożywane doustnie. Takie tabletki nie wchłoną się przy aplikacji do odbytnicy.

Nie ma zresztą powodów by produkować magnez w postaci doodbytniczej. Aplikację w czopkach stosuje się do przyspieszenia wchłaniania leków lub do zmniejszenia obciążenia układu pokarmowego. Żadna z tych przesłanek nie zachodzi dla magnezu. Jest on produkowany w postaci tabletek dojelitowych, aby zniwelować jego wpływ zobojętniający na sok żołądkowy. Forma doustna jest zatem zupełnie wystarczająca.

7.05.2014 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

W zasadzie doodbytniczo możemy wsadzać sobie cokolwiek, nawet tabletki zawierające magnez, nawet w całym tekturowym opakowaniu. Pytanie tylko po co? W Polsce nie istnieje forma doodbytnicza tego leku (suplementu), gdyby jednak komuś to miało sprawić przyjemność, to nie widzę przeszkód.