Nie nalezy popijać leków sokiem

Zalecane jest popijanie czystą wodą. Których leków i dlaczego lepiej nie popijać sokiem?

Próby weryfikacji mitu (20)

20.10.2012 przez Iza - Student: student
obalam

ja większość leków popijam sokiem, nie zauważyłam różnicy w działaniu tabletek,

wiem że np. polopirynę nie powinno się popijać Colą, ponieważ można po takim eksperymencie zwymiotować (zresztą zasady się zmieniają, ponieważ dawniej polopiryny nie powinno się popijać mlekiem, a teraz na ulotce jest polecane popicie jej mlekiem lub wodą).

20.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Istnieje bowiem coraz więcej danych mówiących o tym, że mogą one wpływać na wchłanianie substancji leczniczych z jelit, skutkując mniejszym niż potrzebne do terapii stężeniem we krwi.

21.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
potwierdzam

Na liście zakazanych „popitek” są również soki. Kto by pomyślał, że świeżo wyciśnięty sok, tak zastosowany, może nam wręcz zaszkodzić. Prowadzone w ostatnich latach badania zwróciły szczególną uwagę na występowanie interakcji między sokiem z grejpfruta, a niektórymi lekami. Sok grejpfrutowy podwyższa stężenie we krwi szeregu leków – między innymi tych należących do grupy tzw. statyn (leki, które obniżają stężenie cholesterolu). Spożycie soku może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych. Czy jest to więc zupełnie zakazany owoc? Tu warto zasięgnąć rady lekarza. Ostrożność należy zachować również w odniesieniu do spożycia samych grejpfrutów i suplementów diety z grejpfrutowym wyciągiem. Warto pamiętać, że sok z niektórych gatunków pomarańczy może wywoływać podobne działanie (np. pomelo – „owocowy pośrednik” między pomarańczą a grejpfrutem).

27.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
potwierdzam

Zgadzam się:) trzeba uważać czym się popija leki, przeciwwskazany jest np sok z grejpfruta który może nasilać działanie pewnych leków wywołując nawet działanie toksyczne! na podstawie "Farmakologia kliniczna"

2.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Tyczy się to głównie soku z grejpfruta, ale i po części innych soków z cytrusów. Sok z grejpfruta może podwyższać stężenie leków we krwi i w ten sposób prowadzić do objawów przedawkowania. Dotyczy to szczególnie leków nasercowych, obniżających cholesterol i przeciwnadciśnieniowych. Efekt ten jest szczególnie groźny dla chorych w podeszłym wieku. W soku z grejpfruta (a także innych cytrusów) znajduje się furanocoumarin, który jest inhibitorem enzymu CYP3A. Właśnie enzym CYP3A odpowiada za rozkład większości przyjmowanych leków.

5.11.2012 przez Joanna Popiołek - Student medycyny: ...
potwierdzam

pośrednio potwierdzam, gdyż odnosi się to jedynie do soku grejfrutowego, który może wpływać na właściwości farmakokinetyczne niektórych leków, lecz nie udowodniono takich interakcji jeśli chodzi o inne soki

5.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Niektóre soki dla przykładu najbardziej ważny w tym względzie - sok grejfrutowy posiada substancje, które hamują enzymy mikrosomalne przez co działanie leku może zostać zmienione i trudne do przewidzenia.

8.11.2012 przez Monika Ligęska - Inny: dietetyk
potwierdzam

Nigdy nie należy popijać leków sokami, zwłaszcza z owoców cytrusowych oraz mlekiem, gdyż płyny te mogą wejść w interakcję z lekami.

12.11.2012 przez Maria Anna Brzegowy - Inny: Technologia Żywności i Żywienie Człowieka / Żywienie człowieka z dietetyką / Higiena i toksykologia żywności
potwierdzam

SOKI, NEKTARY Z CYTRUSÓW (pomarańczowe, grejpfrutowe), A LEKI

Wprawdzie soki te zawierają sporo witaminy C, ale w przypadku popijania leków, ich działanie na nie, nie jest już takie pozytywne.

Głównie przekłada się to na leki zabezpieczone powłoką (w kapsułkach), która ma rozpuścić się w konkretnych miejscu przewodu pokarmowego.

Witamina C mając odczyn kwaśny, może rozpuścić tą kapsułkę i wcześniej uwolnić lek.

Zwykle ma on nieprzyjemny smak i po to jest zabezpieczony tą ochroną. Kwaśny odczyn soku* może zniszczyć kapsułkę już w jamie ustnej - dostarczymy sobie więc nieprzyjemnych wrażeń smakowych i możliwych skutków ubocznych. A po co? Nie lepiej popić wodą?

Dodatkowo, nawet tak "bezpieczne" leki jak te na zgagę, popite sokiem, mogą przyczynić się do poważnych zakłóceń w organizmie.

Leki te, zawierając początkowo ''nieszkodliwy'' glin, przełknięte przy udziale soku, przyczynią się do nawet 10-krotnego wzrostu poziomu glinu we krwi. Organizm ludzki nie jest w stanie go usunąć. Odkłada się zatem w mózgu, mogąc bezpowrotnie go uszkodzić!

*mleko może mieć podobne działania niszczące kapsułkę

16.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Prawdopodobnie nie tylko sok grejpfrutowy wchodzi w niebezpieczne interakcje z lekami. Zgodnie z badaniami kanadyjskich naukowców ze względów bezpieczeństwa terapii powinno się unikać popijania leków wszelkimi sokami owocowymi.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Leki powinno sie popijać niegazowaną wodą i to zgodnie z zaleceniami na ultoce - czy przed czy po posiłku. Związane to jest z farmakodynamiką leku, jego wchłanianiem, podatnością na zmiany ph treści pokarmowej. Sokiem na pewno nie powinno się popijać leków, które sa metabolizowane przez enzym CYP450, bo soki blokują ten izoenzym w jelicie zwiększając znacząco wchłanianie i stężenie we krwi stęznia niektórych leków

20.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Zachęcam do poczytania poniższego linku odnośnie wyżej postawionego problemy medycznego.

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Głównie chodzi tu o sok grejpfrutowy, który blokuje w wątrobie pewne enzymy z grupy cytochromow. Ma to znaczenie gl w przyjmowaniu niektórych leków na serce. Podobne działanie wykazuje tez chinina znajdująca się w toniku!

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Tak. Leki należy popijać tylko i wyłącznie wodą, chyba że w ulotce dla pacjenta stoi inaczej.

1.12.2012 przez Ewelina Jezierska - Student: socjologia
potwierdzam

Leki powinno się popijać przede wszystkim wodą. Soki mogą wpływać na metabolizm farmaceutyków, mowa tu głównie o sokach cytrusowych. Zaleca się również nie spożywanie cytrusów w odstępie kilku godzin od przyjęcia leku.

4.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

np.sokiem z grejpfrutów nie wolno popijać antybiotyków, ponieważ kwas cytrynowy, który zawiera sok, utrudnia wchłanianie substancji leczniczych. Podobne działanie można zaobserwować przy lekach przeciwuczuleniowych i obniżających cholesterol.

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

składniki soku mogą wchodzić w interakcje z lekami. najgorszy jest sok grapefruitowy bo może wzmagać działanie np leków obniżających ciśnienie i nastąpi drastyczny spadek ciśnienia

9.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Substancje zawarte w sokach mogą wzmacniać lub osłabiać działanie leków. Np soki cytrusowe wzmacniają dzialanie lekarstw - osoby, które przyjmują regularnie leki i popijają je sokiem z grejpfrutów po pewnym czasie mogą mieć objawy przedawkowania.

Link w źródłach

ponad to odsyłam do Farmakologii i toksykologii Mutschlera.

11.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Do napojów przed którymi trzeba zachować szczególną ostrożność zaliczane są między innymi soki pomarańczowe oraz jabłkowe. Istnieje bowiem coraz więcej danych mówiących o tym, że mogą one wpływać na wchłanianie substancji leczniczych z jelit, skutkując mniejszym niż potrzebne do terapii stężeniem we krwi. Większość soków owocowych to mieszanka setek, a nawet tysięcy różnych substancji chemicznych. Cześć z nich to niegroźne polimery cukrowe takie jak skrobia lub celuloza, istnieją jednak substancje aktywne, oddziałujące na funkcje naszego organizmu. Wśród tych, które wykazują interakcje z lekami można wyróżnić takie, które dezaktywują lek, zmniejszają jego wchłanianie, paraliżują specyficzny transporter śródbłonowy lub zmieniają intensywność metabolizmu.

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

W najnowszych badaniach wykazano, że gdyby pacjenci popijali leki wyłącznie wodą, rezygnując z soków i innych napojów możliwe byłoby zmniejszenie dawki stosowanych specyfików oraz znaczne obniżenie kosztów terapii, a także niebezpiecznych powikłań polekowych, z śmiercią włącznie.

9.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Mit trochę niejednoznaczny. Wielu leków rzeczywiście nie można, ale nie dotyczy to wszystkich leków.

Świetne źródło podał Pan Doktor Tomasz Wacikowski: W najnowszych badaniach wykazano, że gdyby pacjenci popijali leki wyłącznie wodą, rezygnując z soków i innych napojów możliwe byłoby zmniejszenie dawki stosowanych specyfików oraz znaczne obniżenie kosztów terapii, a także niebezpiecznych powikłań polekowych, z śmiercią włącznie [http://mediweb.pl/nutrition/wyswietl.php?id=1630].

Pięknie i mądrze wyjaśnia problem Pani Magister Maria Brzegowy: Soki, nektary z cytrusów (pomarańczowe, grejpfrutowe) wprawdzie zawierają sporo witaminy C, ale w przypadku popijania leków, ich działanie na nie, nie jest już takie pozytywne. Głównie przekłada się to na leki zabezpieczone powłoką (w kapsułkach), która ma rozpuścić się w konkretnych miejscu przewodu pokarmowego. Witamina C mając odczyn kwaśny, może rozpuścić tą kapsułkę i wcześniej uwolnić lek. Zwykle ma on nieprzyjemny smak i po to jest zabezpieczony tą ochroną. Kwaśny odczyn soku może zniszczyć kapsułkę już w jamie ustnej - dostarczymy sobie więc nieprzyjemnych wrażeń smakowych i możliwych skutków ubocznych. A po co? Nie lepiej popić wodą? Dodatkowo, nawet tak "bezpieczne" leki jak te na zgagę, popite sokiem, mogą przyczynić się do poważnych zakłóceń w organizmie. Leki te, zawierając początkowo ''nieszkodliwy'' glin, przełknięte przy udziale soku, przyczynią się do nawet 10-krotnego wzrostu poziomu glinu we krwi. Organizm ludzki nie jest w stanie go usunąć. Odkłada się zatem w mózgu, mogąc bezpowrotnie go uszkodzić!

I jeszcze cytat dotyczący soku grejpfrutowego. Pani Pogromczyni Ewy Zaród pisze: Spożycie soku grejpfrutowego może spowodować zaburzenie metabolizmu niektórych leków w wątrobie lub/i jelicie cienkim i w konsekwencji wzrost ich stężenia we krwi, co może prowadzić do poważnego, nawet zagrażającego życiu zatrucia lekiem. Za wzrost stężenia leku we krwi odpowiedzialne są flawonoidy i furanokumaryny, które są metabolizowane przez rodzinę enzymów cytochromu P-450. Popicie leku sokiem grejpfrutowym prowadzi do blokowania działania tej grupy enzymów (odpowiadają one także za metabolizm niektórych leków, wzrasta więc ich stężenie we krwi). Przykłady leków, które mogą wchodzić w reakcję z sokiem grejpfrutowym: isoptin, amlozek, nifedypine, astemizol, lovostatinum, sandimmun, dormicum, relanium, gastronax. W połączeniu z niektórymi lekami przeciwhistaminowymi może powodować groźne dla życia zaburzenia rytmu serca. Spożycie wraz z lekami przeciwnadciśnieniowymi z grupy blokerów kanału wapniowego może narażać pacjenta na znaczne obniżenie ciśnienia krwi i bóle głowy.

Źródło: J. Dzieniszewski, M. Jarosz "Uważaj, co jesz, gdy zażywasz leki", Wydawnictwo lekarskie PZWL; Farmakologia tom 1i 2. w. Kostowski, Z.S. Herman. PZWL.Warszawa 2004, wyd.3. ISBN: 978-83-200-4164-4; http://mediweb.pl/nutrition/wyswietl.php?id=1630.