Czy da się przeżyć pijąc tylko wódkę?

Rozważaliśmy z kolegami następujący scenariusz: Przypadkowo człowiek został zamknięty w magazynie alkoholi (wódki), bez możliwości wyjścia. Trzeba przeżyć, do czasu aż ktoś otworzy magazyn (może tydzień, może dwa). Organizm człowieka nie może przeżyć bez wody. Czy jest możliwe przetrwanie tygodnia lub dwóch pijąc wódkę (czy dojdzie do odwodnienia?) w przypadku gdy: A. w magazynie jest tylko wódka (nieograniczona ilość) B. w magazynie jest również jedzenie. Założenia dodatkowe: jest w miarę ciepło, nie dojdzie do wychłodzenia organizmu.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

14.03.2014 przez Mike Wazowski - Inny: elo
obalam

Myślę, że nie przeżył by, ponieważ alkohol jest bardzo moczopędny co prowadzi do szybkiego odwodnienia organizmu. Poza tym w większych ilościach alkohol jest trucizną a dorosły człowiek powinien pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Zakładając, że wódka ma 40% musiałby wypić ponad trzy litry dziennie co jest praktycznie niewykonalne a nawet jeśli, to organizm mógłby nie wytrzymać tak dużej dawki.

15.03.2014 przez Paweł - Student: student
obalam

Nie da się. Długo by dyskutować dlaczego, wybiorę dwie kwestie:

1. Alkohol hamuje wydzielanie hormonu wazopresyny. W efekcie nerki zamiast zatrzymywać wodę w organizmie, będą ją wydalać. Dojdzie do odwodnienia organizmu.

2. Wódka nie zawiera substancji odżywczych, a jak wiadomo nie samą wodą (a tym samym wódką) człowiek żyje.

Ponieważ człowiek nie może przeżyć 2 tygodni bez jedzenia, a zwłaszcza bez wody - przebywanie w magazynie nr 1 grozi śmiercią.

Jeśli natomiast chodzi o magazyn z wódką i jedzeniem to wiele zależy od tego co to za jedzenie. Ale w takim przypadku trzymałbym się z dala od wódki i skoncentrował tylko na pożywieniu. Gdyby były to np. owoce lub warzywa, powinno udać się pobrać z nich ilość wody konieczną do przetrwania.

Metodą MacGyvera... można próbować znaleźć sposób na odparowanie alkoholu przez podgrzanie. Temperatura wrzenia etanolu to 78,3 C. W upalny dzień jeśli postawimy naczynie z wódką przy szybie i zogniskujemy na nim promienie słoneczne, ma to pewne szanse powodzenia... Zawsze mi było szkoda alkoholu na eksperyment praktyczny :-).

18.03.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

człowiek bez wody może żyć 5-7 dni maksymalnie. Wódka dodatkowo odwadnia organizm i wypłukje witaminy i minerały z organizmu więc człowiek nie rady życ pijąc tylko vodkę

30.10.2014 przez Jakub Mróz - Lekarz: lekarz dentysta
obalam

Alkohol powoduje odwodnienie, pijąc tylko wódkę, człowiek taki umarłby jeszcze szybciej.