Czy wysocy żyją krócej?

Witam, słyszałem opinie, iż wysocy ludzie żyją krócej, przeważnie wysnuwane były teorie o przyspieszonym zużywaniu się stawów oraz problemami z układem krążenia. Jak to jest w rzeczywistości?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (3)

11.03.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Osiąganie biologicznego maksimum wzrostu nie jest jednak korzystne dla naszego organizmu. Przykładem są ludzie cierpiący na tzw. gigantyzm przysadkowy, wywołany nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu w dzieciństwie. Większość chorych umiera w trzeciej dekadzie życia, najczęściej z powodu problemów z układem krążenia.

14.03.2014 przez Paweł - Student: student
obalam

Można wysuwać pewne wnioski potwierdzające analizując indywidualne uwarunkowania, tendencje i schorzenia, ale w uogólnieniu to mit.

Wszakże jak dowodzi statystyka, z pokolenia na pokolenie jesteśmy coraz wyżsi, a mimo tego średnia długość życia nam się wydłuża.

18.03.2014 przez monika - Student medycyny: medycyna
potwierdzam

Były prowadzone różne badania, z których wynika, że ludzie wysocy żyją krócej. I że generalnie mniejszy rozmiar ciała (chodzi tu zarówno o wzrost jak i o wagę) jest korzystniejszy dla człowieka - pod warunkiem że nie jest to spowodowane jakąś patologią, np. głodzeniem.

Jednak wciąż jest to kwestia sporna i wymaga jeszcze wielu badań, bo bardzo dużo czynników wpływa na długość życia, dlatego ciężko przeprowadzić badania, które jednoznacznie by to potwierdziły.