Placebo to najgorszy możliwy lek.

Wielu z nas wzdryga się na samą myśl, że mógłby ktoś im podać placebo. Co to tak naprawdę jest efekt placebo? Czy przypadkiem nie "nabieramy się" na tą psychotechnikę medyczną każdego dnia?

Próby weryfikacji mitu (12)

20.10.2012 przez Izabela Wiktorek - Inny: Farmaceutka
obalam

Placebo to istotna kwestia w badaniach nowych leków-właśnie ono pomaga zweryfikować czy badana substancja ma uzasadnione działanie,czy wynika tylko z poza farmakologicznych przyczyn takich jak nastawienie pacjenta i siła podświadomości;)Nie od dziś wiadomo,że psychika ma wpływ na proces leczenia pacjenta.Ponadto czy nie jest to korzystne dla pacjenta,że nie przyjmując substancji chemicznych, które oprócz działania leczniczego, mają także działania niepożądane,uzyskuje efekt terapeutyczny?Istnieje również niebezpieczeństwo takiej sytuacji...Dlatego placebo zastosowane prawidłowo ma swoją wartość,ale już wykorzystanie go jako produktu, na którym się zarabia-już nie!

20.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Efekt placebo ma nie raz zbawienne działanie, zachęcam do lektury - link pod spodem.

21.10.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
obalam

Placebo to właściwie nie lek. Placebo to substancja (czasem zabieg), które nie maja wpływu na zdrowie człowieka. Stosuje się je często przy urojonych chorobach u hipochondryków. Są to m. in. witaminy czy sól fizjologiczna.

24.10.2012 przez Jakub Adamczewski - Inny: Chemik
obalam

Zdecydowanie obalam ! Osobiście uważam ludzki organizm za najgenijalniejsze biochemiczne laboratorium i z wielką chęcią odkryłbym metody "rozkazywania" organizmowi np "twórz więcej serotoniny", "zwiększ ilość przeciwciał" etc.. Niestety nikt nie wie jak działa taki mechanizm biosyntez wywoływanych autosugestią(efektem placebo). Niezmiernie zaciekawiły mnie swego czasu zdjęcia z tomografu osób pogrążonych w medytacji i lub uniesieniu religijnym oraz ich niezwykłe podobieństwo do zdjęć mózgu np po MDMA (extasy)... Pomimo iż nie jestem religijny jestem pełen podziwu dla ludzi którzy kierując się wiarą uciekli przysłowiowo śmierci od kosy. Mam nadzieję że takie przypadki nazywane "cudami" są znane lekarzom z pogromców i definitywnie mit ten obalą. Placebo mądrze użyte może pomóc a już na pewno nie zaszkodzi ;)

2.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Lekarz ma obowiązek zalecać pacjentowi leki o udowodnionej skuteczności. Dlatego też lekarz nie powinien przepisywać świadomie np. wit.C na przeziębienie czy homeopatii. Wiadomo, że lek który przeszedł badania będzie skuteczniejszy niż placebo (to min. sprawdza się dopuszczając lek do obrotu). Z drugiej strony patrząc oczami pacjenta czy jego rodziny, jak ktoś bierze wit.C i mu pomaga, bo w to wierzy, to czemu nie. Jest to pewne rozwiązanie w momencie, gdy pacjent nie może przyjmować właściwego leku, jednak wmawianie przez lekarza, że daje lek a daje placebo jest nieetyczne.

5.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Z definicji placebo w sumie nie jest lekiem, jest tylko przekonaniem pacjenta o tym, że jest leczony lekiem, który mu pomoże.

Efekt ten jest bardzo ważny z pktu widzenia badań naukowych. We współczesnej medycynie podkreśla się wpływ nastawienia psychicznego pacjenta względem leczenia, zawsze należy dążyć do tego by zaproponowane leczenie w największym stopniu było akceptowane przez chorego.

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Placebo

14.11.2012 przez Maciej - Student medycyny: student medycyny
obalam

Słowo placebo pochodzi z łaciny: 'bedę się podobał'. Jest to substancja/działanie o obojętnym dla organizmu efekcie, przedstawione choremu jako terapia. A więc nie jest to najgorszy możliwy lek, tylko jego brak.

16.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Efekt placebo ma przede wszystkim bardzo szerokie zastosowanie przy badaniach nad lekami. Podawanie placebo oraz testowanego leku dwóm grupom równolegle pozwala ustalić skuteczność testowanego specyfiku.

Zdarza się, że placebo pomaga pacjentom, którym nie można podać właściwego leku. Jeśli nie w sposób bezpośredni, to pośredni, przez poprawę stanu psychicznego.

Niekiedy, szczególnie w przypadku pacjentów, którzy mają tendencję do wymyślania coraz to nowych chorób, omawiany efekt również bywa skutecznym lekarstwem. Fałszywy lek na nierealną chorobę?

W końcu, choć nie zostało to ostatecznie udowodnione, na efekcie placebo opiera się najprawdopodobniej wiele egzotycznych metod terapeutycznych, w tym np. homeoterapia.

20.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Mimo, iż placebo nie jest lekiem to jednak ma ogromny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie pacjentów, jeśli nie bezpośrednio to pośrednio wpływając na psychikę, przez co pacjent czuję się lepiej.

26.11.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
obalam

Placebo działa na zasadzie psychologicznej, nie medycznej. Pacjent wierzy w to, że pomoże i czasami tak jest. W dodatku ma obojętne działanie na organizm.

11.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Placebo jest bardzo przydatne w leczeniu wielu nieuleczalnych chorób. Gdyż chory myśli, że się leczy i na poprawiają się mu wyniki (wkręca sobie). Ale jak by nie było ma pozytywne skutki "leczenia"

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Zdarza się, że placebo pomaga pacjentom, którym nie można podać właściwego leku. Jeśli nie w sposób bezpośredni, to pośredni, przez poprawę stanu psychicznego.

5.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Ponieważ mechanizmy wpływu naszej psychiki, naszych emocji na zdarzenia somatyczne nie są do końca poznane, zatem i mechanizmy wiary w jakąś przyjętą „obojętną” substancje, „obojętny” zabieg czy zachowanie lekarza również nie są do końca jasne. Natomiast od wieków w medycynie obserwuje się, że chorzy, którzy mają kontakt z placebo niejednokrotnie zdrowieją lub czują się lepiej, co zostało potwierdzone w wielu naukowych badaniach. Odwrotną, ale zbliżoną reakcją na placebo jest efekt nocebo. Zacytuję wypowiedź naszej Powyższej Pogromczyni. Oto jak pisze Pani Doktor Kaja Winczyk: Efekt placebo ma przede wszystkim bardzo szerokie zastosowanie przy badaniach nad lekami. Podawanie placebo oraz testowanego leku dwóm grupom równolegle pozwala ustalić skuteczność testowanego specyfiku. Zdarza się, że placebo pomaga pacjentom, którym nie można podać właściwego leku. Jeśli nie w sposób bezpośredni, to pośredni, przez poprawę stanu psychicznego. Niekiedy, szczególnie w przypadku pacjentów, którzy mają tendencję do wymyślania coraz to nowych chorób, omawiany efekt również bywa skutecznym lekarstwem. Fałszywy lek na nierealną chorobę? W końcu, choć nie zostało to ostatecznie udowodnione, na efekcie placebo opiera się najprawdopodobniej wiele egzotycznych metod terapeutycznych, w tym np. homeoterapia.

Źródło: Understanding the Placebo Effect in Complementary Medicine Theory, Practice and Research. David Peters, Churchill Livingstone. 2001. ISBN: 9780443060311; Placebo. Dlaczego działa coś, co nie działa? Barbara Dolińska, Smak Słowa. Sopot 2011. ISBN: 978-83-62122-18-9.