Mycie zębów

Nie wolno myc zębów od razu po jedzeniu bo niszczy się szkliwo

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

7.04.2014 przez Karola - Student: analityka medyczna
obalam

To zależy po jakim jedzeniu, jeśli pijesz kawę, wino, colę, jesz owoce (produkty obniżające pH jamy ustnej) to zaraz po ich zjedzeniu nie powinno się myć zębów, gdyż szkliwo może się "zetrzeć", natomiast po innych produktach nie ma przeszkód

16.08.2014 przez Weronika Zapart - Inny: mgr farm.
potwierdzam

Nie powinno się myć zębów około 30 minut po jedzeniu, które zawiera w swoim składzie kwasy (np. soki, owoce) gdyż powodują one przyspieszoną erozję szkliwa. Rozmiękczone przez nie szkliwo jest łatwiej uszkadzane przez szczoteczkę, dlatego należy odczekać aby kwasy się zneutralizowały.

29.10.2014 przez Jakub Mróz - Lekarz: lekarz dentysta
obalam

To zależy jakim jedzeniu. Jeżeli zawierało ono kwasy, to faktycznie zębów przez 30 minut myć nie należy, ponieważ są one wtedy bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne (ścieranie przez szczoteczkę). Jeżeli jednak posiłek kwasów nie zawierał, zęby myć można bez żadnego uszczerbku dla nich.

20.01.2016 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
potwierdzam

I tak, i nie – w zależności od tego, co jemy. Po posiłku bakterie rozkładają resztki pokarmu, co prowadzi do powstania kwasów groźnych dla naszych zębów. Równowaga pH w jamie ustnej ulega zachwianiu ułatwiając pracę bakteriom. Warto uważać przede wszystkim na produkty o kwaśnym, czyli niskim pH takie jak: gazowane, słodzone napoje typu cola lub izotoniki, owoce, szczególnie cytrusowe, soki ze świeżo wyciskanych owoców. Silne działanie kwasotwórcze wykazują też trunki alkoholowe. W tych wypadkach najlepiej odczekać ok. 15 minut przed szczotkowaniem zębów, by pH wróciło do normy. W innym wypadku, możemy podrażnić „rozmiękczone” szkliwo szczoteczką.