Sauna

Czy sauna spala tłuszcz ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

15.03.2014 przez Paweł - Student: student
obalam

Proces pocenia się jest związany ze zużyciem przez ustrój energii. Nie można jednak oczekiwać, że w przypadku sauny energia ta pochodzić będzie z tłuszczu. W pierwszej kolejności organizm będzie zużywać zapasy glukozy, pozostawiając tkankę tłuszczową w stanie praktycznie nienaruszonym.

Sauna posiada wiele pozytywnych dla organizmu właściwości, ale nie powoduje spalania tłuszczu.

Dla osób chcących spalić tkankę tłuszczową najważniejsza jest odpowiednio dobrana aktywność fizyczna.

24.03.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

To czym opalasz saunę zależy jedynie do Twojego wyboru. Oczywiście, że możesz saunę opalać tłuszczem, ale będzie wtedy śmierdziało wszędzie akroleiną. Żadna przyjemność.

11.05.2014 przez Marcin Ryszard - Inny: BHP - Plac Budowy
obalam

Absolutnie nie. Tylko i wyłącznie wypaca wodę z organizmu. Strata kilogramów spowodowana jest utratą wody. Po wyjściu z sauny, należy natychmiast uzupełnić płyny. Strata tłuszczu możliwa jest tylko i wyłącznie dzięki własciwie zbilansowanej diecie z deficytem kalorycznym, ewentualnie poźniej dodanymi treningami aerobowymi.

23.02.2015 przez Piotr Łazowski - Inny: Ciekawski Biolog
obalam

Na wielu stronach związanych z fitness widnieje informacja, że były przeprowadzone badania przez Pana Ward'a Dean'a M.D, (U.S. Army) mówiące że w kontrolowanych warunkach osoba po wypoceniu 500g potu, traciła 500 kalorii (http://www.finnleo.com/pages/health-and-wellness.aspx#q9).

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyż pocenie się jest procesem pochłaniającym energię, gdyż odbywa się poprzez transport aktywny. Czyli potrzebna jest do tego energia wysokoenergetycznych wiązań w ATP. Możliwe, że trochę tłuszczu dzięki temu również spalimy, jednakże najwięcej energii jednak pójdzie ze spalania węglowodanów.

Nigdzie jednak powyższego badania nie znalazłem, nawet na stronie internetowej Pana Warda, która sugeruje co najmniej brak rzetelności badawczej i jedynie chęć zarobienia.

Niech cytat z pewnej przeglądówki będzie najlepszym komentarzem do tego mitu:

"Preventing dehydration during exercise is one of the most effective ways to maintain exercise capacity. Finally, inappropriate and excessive weight loss techniques (e.g., cutting weight in saunas, wearing rubber suits, severe dieting, vomiting, using diuretics, etc) are extremely dangerous and should be prohibited."