jak to jest z ph soku z cytryny?

Wg Wikipedii ph soku z cytryny wynosi 2,5 czyli jest kwaśny. Natomiast wg wielu źródeł sok ten ma działanie zasadotwórcze i zalecane jest zarówno do picia jak i do robienia lewatyw..

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

26.02.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Skoro ma pH 2,5 więc nie może być "zasadotwórczy", cokolwiek by to miało znaczyć. Przypuszczam, że lewatywa z soku cytrynowego może być niezapomnianym przeżyciem i faktycznie może zaowocowac powstaniem zasady brzmiaćej "Nigdy więcej nie wleję sobie kwasu do..."

9.03.2014 przez Paweł - Student: student
obalam

Popularna nazwa soku z cytryny to kwas(ek) cytrynowy. Jak widać mówimy o kwasie, empirycznie doznawany smak kwaśny tylko to potwierdza (za smak kwaśny odpowiadają jony H+). To tak na dowód praktyczny wiadomości z Wikipedii :-).

Jak napisał przedmówca, nie polecam do lewatywy, ogólnie wbrew zaleceniom metod alternatywnych, warto być bardzo ostrożnym nie tylko w samym przeprowadzaniu zabiegu, ale szczególnie przy doborze substancji do wlewów.

10.03.2014 przez Izabella - Inny: zainteresowana
potwierdzam

Zdecydowałam się na potwierdzenie, bo jednak to mi bardziej pasuje. Chodzi o to, że sok z cytryny ma pH ok. 2-2,5 ale w środowisku zewnętrznym. Natomiast w organizmie alkalizuje, a nie zakwasza. Chodzi o alkalizację krwi i płynów ustrojowych. Natomiast co do lewatywy to nic na ten temat nie wiem, ale tutaj według mnie nie ma działania alkalizującego, a wlanie sobie kwasu.... No nie wiem...

12.03.2014 przez monika - Student medycyny: medycyna
potwierdzam

pH soku z cytryny jest kwaśne, ale ogólnie sok z cytryny alkalizuje organizm. Dla porównani np. słodycze zakwaszają organizm - a przecież nie są kwaśne ;)

12.03.2014 przez monika - Student medycyny: medycyna
riposta

a jeśli chodzi o sok z cytryny do lewatywy - bzdura! stosujemy tylko i wyłącznie następujące wlewy: woda przegotowana, napar z rumianku, 10% roztwór gliceryny, woda z 250ml oliwy, woda mydlana, hipertoniczny roztwór NaCl, woda z łyżeczką soli kuchennej.

16.03.2014 przez Paweł - Student: student
riposta

Moniko, Ty o szlakach metabolicznych, a autor o wlewaniu cytryny w jelita :-). Dlatego pozostanę przy "obalam", który w tym przypadku należy czytać jako "odradzam".

7.09.2014 przez Arkadiusz Dudzik - Student: student
potwierdzam

Proszę nie mylić ph w środowisku zewnętrznym z oddziaływaniem na ph krwi. To w jaki sposób pożywienie będzie oddziaływało na ph krwi jest zależne od szeregu procesów metabolicznych i powstałych w ich wyniku metabolitów. Cytryna, jak również pozostałe owoce cytrusowe, mimo że kwaśne, zawierają spore ilości minerałów zasadowych (ph na poziomie 9), które w znacznym stopniu alkalizują środowisko krwi.

30.11.2014 przez Daniel Stępień - Inny: nieszufladkowalny
potwierdzam

Sok z cytryny ma odczyn kwaśny.

W żołądku zmienia odczyn na zasadowy. Każdy może się przekonać przy zgadze - wypić szklankę soku.

Nie jest to jednak KOŻYSTNE DLA ŻOŁĄDKA gdyż przyczyną zgagi - jeśli nie obżarstwo to zazwyczaj zbyt wysokie ph, przez co pokarm dłużej zalega w żołądku

28.08.2015 przez Anna Szymko - dietetyk
potwierdzam

Występujący w cytrynach dwuwęglan potasu pomaga neutralizować środowiskowe, pokarmowe i metaboliczne kwasy, których działanie wiąże się z procesami starzenia się organizmu, a także z wieloma chorobami.