Zmiany skórne typu "pieprzyk" należy jak najszybciej wyciąć.

Zagwostka dermatologiczna.

Próby weryfikacji mitu (16)

20.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Jeżeli się ich tzw. nie drażni ani nie ociera to mogą zostać. Co jeżeli ktoś na setki pieprzyków musi je wszystkie wyciąć idiotyczne

20.10.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Należy przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą i zachować czujność onkologiczną

20.10.2012 przez Iza - Student: student
obalam

pieprzyki, które są o nieregularnym kształcie należy poddać badaniu ale żeby od razu je wycinać to bezsensowne, jeśli ktoś miałby kilkadziesiąt takich pieprzyków to mógłby cały czas je wycinać :)

21.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Pieprzyki takie , które mają nieregularny kształt , barwę itd należy poddać badaniu dermatologicznemu . Również jeśli nam przeszkadzają , są wystające. Nie ma potrzeby usuwania wszystkich - jest to bezsensowne.

21.10.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Nie trzeba ich ruszać, o ile nie ma ryzyka przypadkowego zerwania np. podczas zakładania ubrań. No i warto obserwować, czy się nie powiększają. Wtedy lepiej pójść do dermatologa.

22.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Jeśli byłoby jak piszesz to ja musiałbym wyciąć połowe powierzchni swojej skóry. Zmiany skórne, które mogą niepokoić i które należy skonsultować ze specjalistą to te które powstały nie dawno, szybko. Jeśli są jednak jakiekolwiek wątpliwosci to o ewentualnym wycięciu znamienia w pierwszej kolejności decyduje dermatolog.

23.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Większość znamion jest nieszkodliwych. Usunąć je trzeba gdy pojawią się "sygnały alarmowe" w postaci zmiany brzegów, rozrastania się, zmiany barwy lub jezeli znajdują się w miejscach drażnionych np. na skórze głowy.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Jeśli nie ma wskazań do usuniecia pieprzyka, nie trzeba go wycinać, każda taka zmiane skórną powinien obejrzec lekarz i to on zdecydować, czy nalezy usunac czy nie

5.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Znamiona barwnikowe popularnie nazywane pieprzykami należą do najczęściej występujących zmian skórnych u człowieka. Zwykle są nieszkodliwe. Jeśli znamię zaczyna zmieniać swój wygląd – staje się większe, swędzi, zmienia swój kształt - trzeba pokazać je dermatologowi, który zadecyduje, co dalej robić.

5.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

To zależy od cech morfologicznych zmiany. Wycina się zmiany podejżane o możliwość transformacji złośliwej. Do takich cech należą wielkość, wzrost, zmiana przebarwienia, samo przebarwienie, niesymetryczność obrysu zmiany itd.

źródło: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową S.Jabłońska

16.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
obalam

nie wszystkie trzeba wycinać, jest wiele rodzajów ''pieprzyków'' nie wszystkie są groźne. W razie wątpliwości lepiej iść do dermatologa, a w liku poniżej są rodzaje ''pieprzyków''

16.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Do usunięcia nadają się nie tylko znamiona zwiastujące czerniaka, ale także barwnikowe. Usuwa się je chirurgicznie i zabieg ten najczęściej wykonywany jest ze względów estetycznych. Należy pamiętać, żeby ich nie podrażniać, a nawet nie pobierać z nich wycinków, gdyż może skończyć się to ich zezłośliwieniem. Znamię usuwa się więc w całości i później bada je histopatologiczne. Leczenie chirurgiczne nie jest wskazane w przypadku zezłośliwienia pieprzyka, a laserowe nie pozwala zrobić badania histopatologicznego.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
obalam

Decyzja o usunięciu zmiany skórnej powinna być zostawiona dla dermatologa. Najlepiej w okresie przed wkacyjnym ze zmianami nas niepokojącymi pojawić się u dermatologa pytając o jego rade czy warto dana zamine usunąć, oraz pytając o ochronę jaką powinniśmy stosować w trakcie wakacji.

Zmiany skórne, które w trakcie samokontrolii, oceniamy na zmieniające się, jaśniejszą, lub ciemniejsza, zmniejszającą się krwawiącą powinniśmy natychmiast usunąć. Istnieje, też pogląd, że zminany w miejscach, gdzie będą non stop narażane też powinny być usunwane np na linii stanika.

24.11.2012 przez Ola Janiga - Student medycyny: jw
obalam

Zdecydowanie nie, większość tzw. pieprzyków to zwykłe zmiany barwnikowe, wynikające z gromadzenia się melaniny. Wycinanie wszystkich zmian tego typu nie miałoby najmniejszego sensu, nie wspominając o tym, ze wtedy większość ludzi byłaby pokryta bliznami po chirurgicznym usunięciu. Natomiast istnieją zmiany podejrzane, które należy diagnozować. Zajmuje się tym lekarz dermatolog, który potrafi ocenić ewentualne ryzyko zmiany (służy do tego m.in.badanie dermatoskopowe). Oczywiście każdy powinien obserwować własne ciało i zgłaszać nipokojące objawy, bp.nagłe powiększenie zmiany itd.

28.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Jesli znamie w ostatnim czasie nie zmienilo ksztaltu, nie powieksza sie, nie staje sie wypukle, nie zmienia koloru, nie pojawia sie na nim ranka- wtedy nei powinno sie go usuwac. Chyba, ze znajduje sie w miejscu narazonym na draznienie: okolice kolnierzyka, paska, sciagaczy od skarpet- wtedy nalezy rozwazyc takze usuniecie.

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Niektóre znamiona zmniejszają się, a nawet zupełnie zanikają wraz z upływem czasu.

2.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Nie ma takiej potrzeby. Trzeba zachować czujność i obserwować je. Gdyby kształt, kolor, forma „pieprzyka” zaczęły się zmieniać, gdyby „pieprzyk” zaczął krwawić, rogowacieć nadmiernie lub swędzieć należy udać się do dermatologa. Natomiast nieco więcej uwagi wymagają te zmiany, które posiadamy w miejscach przewlekle narażonych na drażnienie mechaniczne lub "chemiczne", na przykład w okolicy karku (kołnierzyk koszuli), ramion i łopatek (codzienne noszenie biustonosza, plecaka), okolica nasady nosa (okulary), okolice narządów płciowych i odbytu (wiadomo). Te zmiany należy obserwować nieco częściej i uważniej. Niektórzy dermatolodzy uważają, że powinno się je usuwać a priori. Jako internista przychylałbym się właśnie do takiego postępowania.

Źródło: Dermatochirurgia. A. Włodarkiewicz, Cornetis, Wrocław 2009, wyd.1, ISBN: 978-83-61415-07-7; Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. S. Jabłońska, S. Majewski. PZWL, Warszawa 2010, wyd.1, ISBN: 978-83-200-4154-5