Palenie papierosów w ciąży

Witam Spotkałem się z teorią która mówi iż kobieta która dużo paliła a następnie zaszła w ciąże nie może rzucić papierosów gdyż zaszkodzi to dziecku i lekarz pozwala jej palić kilka dziennie aż do urodzenia dziecka

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

11.02.2014 przez Estera Stachowiak - Student medycyny: kardiologia
obalam

Gdy ciężarna zaciąga się dymem, tętno płodu natychmiast skacze ze 130 do 180 uderzeń na minutę. Czy tak obciążone w zarodku serce ma szanse na normalny rozwój?

Mały bierny palacz jest nie tylko zatruwany, narażany na kontakt z rakotwórczymi substancjami, ale również otrzymuje wraz z krwią mniej składników odżywczych i o 25 proc. mniej tlenu. Stan przewlekłego niedotlenienia nie pozwala rozwijać się właściwie. Noworodek bywa niedożywiony. Waży o 200–300 g mniej niż dzieci rodziców niepalących albo przychodzi na świat jako wcześniak, a zatem:

jest słabszy, występują u niego zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i przemiany materii,

miewa kłopoty z oddychaniem, bo jego płuca nie są w pełni gotowe do podjęcia swej funkcji,

może mieć wady wrodzone,

czasami nagle umiera (tzw. nagła śmierć łóżeczkowa często wiąże się z nałogiem rodziców).

Paląca ciężarna naraża także siebie i musi się liczyć ze zwiększonym ryzykiem:

poronienia,

przedwczesnego porodu,

przedwczesnego odklejenia się łożyska i pęknięcia błon płodowych,

urodzenia martwego dziecka.

21.02.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

palenie szkodzi same w sobie co dopiero niedojrzałemu płodowi. Mnóstwo komplikacji itd

24.02.2014 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Przepraszam za rozbrajającą szczerość ale co to za lekarz który wręcz namawia do palenia podczas ciąży. Chyba nawet weterynarz by odradzał takie praktyki. Myślę że na temat papierosów i ciąży na PMM było powiedziane już tyle że szkoda psuć opinię lekarzom nie tylko na tym portalu. Wg mnie jest jedna zasada Chcesz zajść w ciążę najpierw rzuć palenie i daj podczas ciąży spokojnie oddychać i rozwijać się swojemu płodowi. Skutków palenia podczas ciąży jest więcej niż zalet, przepraszam zaleta jest jedna poprawienie nastroju mamusi.

18.01.2016 przez Iwona O. - Inny: Nie tylko dbam o swoje zdrowie, ale też denerwują mnie mity, które narosły wokół zdrowia, medycyny i okolic. I chcę brać udział w ich obalaniu.
obalam

Palenie jest szkodliwe i dla samego palącego i dla tzw biernych palaczy, czyli osób które wdychają dym papierosowy. Jeśli kobieta jest w ciąży to dzidziuś rosnący w jej brzuchu staje się biernym palaczem. Wolniej się rozwija w łonie matki, a po urodzeniu jest mniejsze.