Lewatywa ran na miesiąc

Lewatywa wykonywana raz na miesiąc jest wskazana każdemu kto jest zdrowy prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (2)

21.02.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Działanie lewatywy:

odpręża, relaksuje, wytwarza uczucie świeżości;

dostarcza sił witalnych i wpływa na dobre samopoczucie;

usprawnia umysł, leczy bóle głowy;

usuwa m.in. wągry i wypryski skórne, poprawiając cerę;

pozwala błyskawicznie zrzucić kilka kg;

hamuje powstawanie nieprzyjemnego zapachu skóry i potu;

chwilowo likwiduje zaparcia, a obok profilaktyki zdrowotnej leczy je na stałe;

chwilowo likwiduje wzdęcia, a wraz z profilaktyką trwale leczy je;

odbudowuje właściwe pH środowiska;

regeneruje błonę śluzową;

pozbywa się rakotwórczych toksyny, pasożytów, zgnilizny, pleśni, produktów fermentacji, zlepków kału (złogów, kamieni) i wielu innych zanieczyszczeń w jelicie grubym, tworzących się latami. Powoduje to zakończenie procesu przedostawania się tych substancji do organizmu i zapobiega patologii jelit, m.in. nowotworowi jelita grubego.;

przemywając jelito grube, zostają oczyszczone setki korzonków wchodzących w skład tego narządu, przez co poprawia się ich wchłanianie witamin, minerałów, enzymów i aminokwasów do organizmu;

krew w całym obiegu stopniowo oczyszcza się, wymywając z innych miejsc organizmu szkodliwe substancje;

następują zmiany w zaopatrywaniu organizmu w składniki odżywcze;

przemieszczone wcześniej narządy powracają na swoje miejsce (kilogramy toksyn uciskając, wypierały je), a efektywność ich funkcjonowania polepsza się;

stopniowo zaczyna budować się korzystna i niezbędna mikroflora;

normalizuje się waga: utratę lub przyrost masy ciała;

odporność immunologiczną organizmu zwiększa się;

leczy choroby spowodowane obecnością toksyn w jelicie grubym.

9.03.2014 przez Paweł - Student: student
obalam

Brak jest medycznych wskazań do regularnej lewatywy na zasadzie, nazwijmy to, profilaktycznej. Regularne stosowanie lewatywy może być szkodliwe, szczególnie gdy lewatywa nie jest wykonywana przez fachowy personel medyczny.

Teoria autointoksykacji, do jakiej rzekomo dochodzi na skutek nagromadzenia się mas kałowych w jelicie została obalona. Brak jest naukowych dowodów na ten fakt, nie przedstawiono nawet mechanizmu działania takiej autointoksykacji.

Fakty są takie, że przy prawidłowej pracy układu trawienia, resztki pokarmowe są systematycznie wydalane z organizmu i nie zalegają w organizmie. Nie ma powodów do mechanicznego przyspieszania tego procesu. Jelito grube jest wystarczająco przygotowane do formowania mas kałowych, ich przesuwania i ostatecznego wydalania. Nie ma możliwości, aby coś się w nim "ukryło", jak twierdzą zwolennicy lewatywy.

Mało tego, ewolucja wytworzyła metodę czyszczenia jelita - są nią biegunki. Ponieważ większość ludzi z różnych powodów doznaje czasem biegunek, zatem znów - nie ma potrzeby wspomagania procesu oczyszczania jelita.

Także w celach medycznych jako przygotowanie do zabiegu odchodzi się od lewatywy, w związku z dostępnością środków farmakologicznych powodujących przeczyszczenie.

Trafiłem też na argument, że dzięki lewatywie udaje się wypłukiwać zalegającą w jelicie pleśń. Ten mit także zasługuje na obalenie. W organizmie zdrowego człowieka w jelicie pleśń nie występuje. Grzybica jelit jest sytuacją rzadką i patologiczną - wymaga leczenia farmakologicznego.

Opinie osób twierdzących, że po lewatywie czują się lepiej są po części zasadne - wypłukanie treści kałowych może zmniejszyć negatywne odczucia związane z perystaltyką jelita (odczucia "przelewania się", wzdęcia), dając często przytaczane "uczucie lekkości". Nie sposób jednak uznać tego za racjonalny argument. Perystaltyka jelit jest procesem naturalnym i nie stanowi problemu. Warto natomiast mieć na uwadze, że lewatywa może wypłukiwać albo nawet chemicznie niszczyć (zależnie od stosowanych do wlewu substancji) florę bakteryjną, a zaburzenie równowagi mikrobiologicznej organizmu może narażać organizm na patogeny. Nie jest to działanie korzystne.

Reasumując, o ile sporadycznie i ze wskazań medycznych, prawidłowo przeprowadzony zabieg lewatywy (przez fachowy personel medyczny) nie jest niekorzystny dla organizmu, o tyle brak jest wskazań dla regularnego przeprowadzania tego zabiegu. W związku z zaburzeniem flory bakteryjnej jelit może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Ciekawe, że ci sami zwolennicy medycyny jednocześnie opowiadają się przeciw stosowaniu antybiotyków, argumentując to również negatywnym wpływem antybiotyków na równowagę mikrobiologiczną organizmu.

Należy również mieć na uwadze, że wykonanie zabiegu w sposób niefachowy może powodować uszkodzenie jelita - jelito jest tkanką delikatną!