W trakcie intensywnej nauki należy brać magnez w celu zwiększenia koncentracji.

Już w szkole podstawowej miałam problemy z koncentracją, ale moi rodzice nie wiedzieli, że magnez odgrywa dużą rolę we właściwym funkcjonowaniu układu nerwowego. Teraz staram się zażywać magnez regularnie w niewielkich dawkach,jednak w dalszym ciągu odczuwam nadmierne pobudzenie,co sprawia mi dyskomfort i zmniejsza moją efektywność np. podczas egzaminów. Czy powinnam zwiększyć dawki magnezu?

Próby weryfikacji mitu (2)

3.02.2014 przez Magdalena - Inny: -
potwierdzam

Magnez wchodzi w skład receptorów w synapsach, które odpowiadają za "przesyłanie" informacji. Oznacza to, że aby nasz układ nerwowy dobrze funkcjonował, potrzebny jest ten pierwiastek.

Nie polecam jednak suplementacji magnezem. Uważam, że korzystniejsze jest zjedzenie paska gorzkiej czekolady (najlepiej > 60% miazgi kakaowej), gdyż magnez tam zawarty będzie lepiej przyswajalny niż taki syntezowany w labolatorium. Ponadto tabletki takie zawierają kofeinę, która działa pobudzająco i jest przyczyną dekoncentracji.

12.02.2014 przez Katarzyna Majewska - studiuję życie
potwierdzam

Udowodniono, że niektóre suplementy diety poprawiają wykorzystanie tlenu w komórkach, co pozwala organizmowi skuteczniej gospodarować energią w czasie wzmożonego wysiłku umysłowego. Należą do nich : Miłorząb Japoński (Ginkgo biloba) i Magnez.

Ja bym zwiększyła dawkę, ewentualnie dorzuciła ten miłorząb, może akurat twój organizm będzie lepiej na niego reagował

9.05.2014 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Preparaty magnezu nie są lekami o udowodnionym działaniu nootropowym, takiego efektu nikt nigdy nie pokazał. W aspekcie EBM nie jest on wliczany w poczet leków usprawniających pracę mózgu.

Nigdy nie udowodniono, aby jakiekolwiek suplementy diety poprawiały wykorzystanie tlenu w neuronach. Intensywny wysiłek intelektualny nie obniża stężenia magnezu ani w neuronach, ani w surowicy krwi, ani w żadnym innym miejscu.