Herbata osłabia wchłanianie magnezu.

Ostatnio pijam bardzo dużo herbaty i zauważyłam, że mam problemy z koncentracją i powiedziano mi, że to przez niedobór magnezu, który spowodowałam nadmiernym piciem herbaty. Czy to może być prawda?

Próby weryfikacji mitu (9)

3.02.2014 przez Magdalena - Inny: -
obalam

Może to wynikać z zawartej w herbacie kofeiny, która powoduje pobudzenie, a to z kolei rozkojarzenie i dekoncentracje.

11.02.2014 przez Anna Kostrzewa - Inny: sprzedawca
potwierdzam

tak, mocna herbata działa podobnie jak kawa, a więc wypłukuje magnez z organizmu

12.02.2014 przez Barbara Matysiak - Student: studentka resocjalizacji
potwierdzam

"obudzające działanie kawy i herbaty jest

ściśle powiązane z tkankowymi przemianami magnezu. Kofeina działa mobilizująco zarówno na układ nerwowy jak i na układ krążenia. Umożliwia szybszą regenerację organizmu (tylko pod warunkiem sprawnego układu krążenia). Jej podawanie powoduje jednak zmniejszanie rezerw magnezu w tkankach."

21.02.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Kawa ma kofeinę co za tym idzie wydalanie magnezu z organizmu

24.02.2014 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Ze względu na zawartość teiny w praktycznie każdym rodzaju herbaty, muszę przyznać iż picie dużych ilości tego napoju może wypłukać magnez ale obawiam się, że herbata zielona, czerwona czy też biała posiadają w swoim składzie magnez i wiele wiele innych witamin oraz pierwiastków śladowych które są bardzo potrzebne organizmowi. Oczywiście musimy pamiętać o pewnych zasadach i ograniczeniach zdrowotnych podczas picia pewnych herbat otóż np.: zielona herbata utrudnia wchłanianie żelaza do organizmu o czym muszą pamiętać chorzy na anemię.

25.02.2014 przez ParaMed - Inny: Ratownik Medyczny
potwierdzam

Zawarta w herbacie teina działa dłużej niż kofeina, obie substancje mają właściwości psychostymulujące, usuwają objawy zmęczenia fizycznego i psychicznego. Umiarkowane picie herbaty nie powoduje na ogół szkodliwych dla zdrowia objawów tylko działa lekko pobudzająco na organizm. Z pewnością duże ilości herbaty wpływają na poziom nie tylko magnezu

8.03.2014 przez Robert B - Inny: Chemik - farmaceuta z powołania, racjonalista, instruktor sportu
potwierdzam

Herbata zawiera kofeinę, która działa słabo moczopędnie (głównie poprzez aktywny metabolit - teobrominę). W większych ilościach może powodować nadmierne wydalanie moczu a wraz z nim minerałów takich jak magnez. Na niedobór magnezu jak i na same obniżenie koncentracji może mieć wpływ jeszcze wiele czynników.

9.03.2014 przez Paweł - Student: student
potwierdzam

Nie tyle osłabia wchłanianie, co wypłukuje, czyli ułatwia wydalanie. Zawarta w herbacie teina to inna nazwa handlowa znanej substancji - kofeiny. To dzięki tej substancji wypłukiwany jest magnez. Warto jednak zwrócić uwagę, że w filiżance herbaty teiny/kofeiny jest ok. 3 razy mniej niż w kawie.

W razie wystąpienia objawów niedoboru magnezu warto skonsultować się z lekarzem i w razie potrzeby rozpocząć suplementację. Warto jednak poprzedzić to badaniami, które faktycznie potwierdzą, że przyczyną problemów jest magnez. Problemy z koncentracją mogą wynikać z wielu innych powodów - warto rozpocząć diagnozę.

14.03.2014 przez Paweł Niewiadomski - Student: Student Farmacji
potwierdzam

Potwierdzam. Przyczyna tkwi w dwóch aspektach:

1. Herbata działa diuretycznie a średniodobowo z moczem wydalanych jest ok 100 mg magnezu co przy zwiększeniu ilości moczu może zaburzyć gospodarkę wapniowo-magnezowo-fosforanową

2. Herbata zawiera garbniki tworzące z magnezem nierozpuszczalne sole, które nie są w ogóle wchłaniane.

17.04.2014 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

W naukowej bazie PubMed nie istnieją badania kliniczne, które rzetelnie porównywałyby grupę ochotników zażywających Mg z grupą ochotników zażywających Mg i popijany herbatą. Zatem brak jest badań oceniających ewentualne zaburzenia wchłaniania Mg przez herbatę lub kawę.

Obserwacje ludów pijących hektolitry herbaty lub kawy (Indie, Chiny, Brazylia, Chorwacja) wskazują natomiast, że o żadnym klinicznie jawnym niedoborze nie może być mowy! Kochani, żyjemy w świecie indoktrynacji medialnej i suplementacyjnej wszystkiego. Miejcie zdrowy rozsądek, pijcie kawę i herbatę i pamiętajcie, że nigdy nie będziecie mieli żadnych niedoborów Mg. W Klinice, w której pracuję, każdy pacjent ma rutynowo zlecany panel podstawowych elektrolitów. Od 15 lat nie spotkałem wyniku niższego od normy! Natomiast wyższe owszem. U tych którzy stosują Mg. Ale czy to coś zmienia w ich stanie zdrowia ??? Nie zauważyłem. In-dok-try-na-cja.