Witaminy zawarte w lakierach do paznokci odżywiają je i wzmacniają ich strukturę.

Czyli coś dla płci pięknej.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

20.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Na pewno nie odżywiają, gdyż paznokcie nie są żywymi strukturami - składają się głownie z białka - keratyny. A co do wzmacniania, to pewien nie jestem, ale też raczej nie jest to prawda. Witaminy mają raczej wpływ na metabolizm a nie na trwałość czy elastyczność białek.

23.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Niektóre lakiery zawierają związki, które wnikają do środka paznokcia wzmacniając go. Nie jest to odżywianie rosnącego paznokcia, bo wału paznokciowego lakierem nikt nie maluje. Efekt się utrzymuje dopóki nie odrośnie paznokieć.

Źródło: autopsja ;)

8.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Muszą one być w odpowiednim stężeniu i takiej postaci, która pozwoli im wniknąć w naskórek.

15.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Lekiery do paznokci są zaliczane do produktów które w wysokim stopniu mogą powodować alergie. Powstaje ona przeważnie w okolicach gdzie lakier ma styczność z nasza skórą. Występuje ona przeważnie na szyi, dekoldzie, twarzy tam gdzie możemy się podrapać, jednak najbardziej narażone na zmiany są miejsca w okolicach paznokci, czyli wał paznokciowy oraz skóra wokół paznokci. Największym alergenem jest lakier który jeszcze nie wysechł. W skład lakierów wchodzą najczęściej: octany etylu, butylu, nitrocelulozy, żywicy, rozpuszczalniki, estery glikolu i substancje koloryzujące. Kiedyś producenci lakierów używali jeszcze TSFR czyli żywicę tolueno-sulfoamido-formaldehydową, jedną z najbardziej uczulających substancji.

Za co jest odpowiedzialny każdy składnik?

- Nitrocelulozę (NC), która jest mieszaniną azotanów (V) celulozy - estrów celulozy oraz kwasu azotowego, dzięki niej lakier ma właściwości szybkoschnące i dobrze przylega do płytki paznokcia.

- Rozpuszczalniki (aceton, octan butylu, toluen, alkohol izopropylowy) stanowią ok. 75% lakierów, tworzą fazę, dzięki której składniki lakieru występują w formie zawiesiny, a podczas malowania paznokci ułatwiają nakładanie lakieru. Stosowanie rozpuszczalników jest niezbędne do szybkiego wysychania paznokci.

- Pigmenty obecne w lakierze nadają odcień jaki zyskujemy po nałożeniu lakieru. Stosowane są do tego celu między innymi tlenki żelaza i tytanu.

- Żywice (żywica tolueno-sulfonamido-formaldehydowa TSFR obecnie juz nie stosowana) pozwalają na doskonałą przyczepność lakieru do płytki paznokcia.

- Substancje zmiękczające nadają odpowiednią elastyczność i konsystencję lakieru

- Filtry UV chronią płytkę paznokcia przed działaniem promieniowania UV

- Substancje odżywcze - w skład których wchodzą różne witaminy (A, F, E), minerały (Se, Ca), ceramidy, wyciągi roślinne.

17.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Składniki aktywne zawarte w tych preparatach wnikają w płytkę przez około trzydzieści sześć godzin.

28.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

potwierdzam mit, ale tylko w 50%. Otoz odzywki do paznokci i lakiery z witaminami itp wzmacniaja paznokiec. Powoduja ze rzadziej on si elamie, wygladzaja jego powieirzchnie. Jednak nie wnikna tam zadne witaminy. Co najwyzej moga odzywic skorki wokol paznokcia, ale od tego sa juz odzywki tzw do zadan specjalnych. Zalaczam ciekawa dyskusje, gdzie wypowiadaja sie m in panie kosmetolog.

11.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Odżywiają, wzmacniają i nawilżają płytkę paznokcia. Zawierają proteiny, wapń, ceramidy, różne witaminy (A, F, E), minerały (Se, Ca), wyciągi roślinne.

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Aby odczuć dobroczynne działanie witamin, muszą one być w odpowiednim stężeniu i takiej postaci, która pozwoli im wniknąć w naskórek. Kosmetyk witaminowy musi być zawsze właściwie dobrany do potrzeb skóry.

16.03.2014 przez Canditti Candittti - Inny: kosmetologia
obalam

Witaminy nie mogą wnikać w paznokcie. W ogóle nie zgadzam się z tym stwierdzeniem i sama z autopsji widzę, że one nie działają.