słodycze nie tuczą

przez całe życie zjadam ogromne ilości słodyczy, a mimo to mam niedowagę. Twierdzę poprzez to, iż jedzenie słodyczy nie ma wpływu na tycie.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

20.01.2014 przez Patronikus - antropolog fizyczny
obalam

To cukry proste są odkładane w postaci tkanki tłuszczowej więc jak najbardziej słodycze "tuczą". To że nie tyjesz mimo pochłanianych kalorii to zasługa Twojej prawdopodobnie szybkiej przemiany materii.

22.01.2014 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Słodycze, a konkretnie cukier, jest bez wątpienia tuczący. Jednak to, czy mimo stosowanej diety przytyjemy, czy też nie, zależy od wielu czynników. Zaczynając od trybu życia po prędkość przemiany materii i geny. Jeden jedząc tony cukru będzie chudy jak moja wypłata, a inny zje cukierka i już w biodra pójdzie.

31.01.2014 przez Alan - Inny: Pacjent z syndromem studenta 3 roku medycyny ;)
obalam

To nieprawda. Słodycze zawierają cukier i to w dużych ilościach. Jest to udowodnione naukowo, że cukier tuczy i napędza apetyt.

18.02.2014 przez Izabella Dobrzańska - Inny: Lubiąca Medycyne elektroradioloszka
obalam

Zdecydowanie obalam. Słodycze (czyli przede wszystkim cukry) tuczą. Ale to czy się od nich tyje zależny od ilości jedzonych smakołyków jak i od indywidualnej przemiany materii.

4.03.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Wszystkie cukry są bardzo kaloryczne a co za tym idzie bez ich spalanie po prostu grubniemy

11.05.2014 przez Marcin Ryszard - Inny: BHP - Plac Budowy
potwierdzam

Potwierdzam. Slodycze nie muszą tuczyć. Tuczy tylko i wyłącznie nadwyżka kaloryczna. Dla jednych jest to 5000kcal a dla innych 8000kcal. Jesli znajdziesz swoj próg kaloryczny, to na pewno zaczniesz tyć, ale wszystko tuczy w nadmiarze. W umiarze i zgodnie z twoim bilansem kalorycznym nie tuczy.

4.01.2015 przez Łukasz D. King - Inny: Wydawca www.BiuletynZdrowia.pl
obalam

Energia z węglowodanów – nieważne prostych (jak z cukierków) czy złożonych (jak z ziemniaka) – niezużyta natychmiast po ich konsumpcji przekształcana jest w tkankę tłuszczową.

Innymi słowy: jeśli nie spalisz od razu energii pozyskanej z węglowodanów, organizm ulokuje (odłoży) je w obecnej tkance tłuszczowej. Znaczy się: pójdzie w boki:

„Ilekroć więcej węglowodanów trafia do organizmu niż może być natychmiast spalonych na energię lub odłożonych w formie glikogenu [niewielka ilość], nadwyżka jest szybko przekształcana w trójglicerydy i odkładana w formie tkanki tłuszczowej”. [A.C. Guyton, J.E. Hall, Textbook of Medical Physiology, wyd. 12, s. 824]

1.08.2015 przez Patryk Kłopocki - Inny: dyplomowany kucharz małej gastr./specjalizacja zawodowa: żywienie zbiorowe konsumentów
obalam

Słodycze, które są jedzone w umiarkowanych ilościach nie muszą tuczyć, choć u niektórych osób otyłych lub z nadwagą, mają tendencję do tycia po spożywaniu w nadmiernych ilościach słodyczy, fast foodów itp. Otyłość, nadwaga, bądź niedowaga jest przyczyną nieodpowiedniego bilansu energetycznego. Prawidłowym bilansem energetycznym jest zerowy, natomiast dodatni bilans energetyczny powoduje nadwagę lub otyłość, a ujemny niedowagę. Również bierzemy pod uwagę przemianę materii oraz aktywność fizyczną. Jeżeli ktoś jest bardzo aktywnie fizycznie i je słodycze "w odpowiednich ilościach", to słodycze w żadnym wypadku nie tuczą. Osoby, które mają tendencję do tycia, w dużym mierze taka otyłość jest spowodowana bilansem dodatnim energetycznym, małą aktywnością fizyczną, nieracjonalne odżywianie się w sposób niezdrowy, gdzie przewyższa dieta w fast foody, wysoko przetworzone produkty spożywcze, słodycze, chipsy itp.

5.11.2015 przez Mary Izzard - Inny: badacz
obalam

Oczywistym jest, że produkty kaloryczne tuczą. Zrobiłam eksperyment - nie jadłam słodyczy kilka miesięcy, a później odpuściłam sobie tę dietę na miesiąc. Po miesiącu miałam 4 kg więcej.