Alkohol pomaga w trawieniu

Zawsze byłem przekonany, że picie alkoholu pomaga w trawieniu, kiedy pijemy alkohol do jedzenia. Ostatnio jednak w jakiejś audycji radiowej usłyszałem, że jest zupełnie odwrotnie, ponieważ trawienie alkoholu jest trudne dla organizmu i zamiast skupić się na trawieniu pożywienia, to organizm musi poświęcić więcej energii i środków, żeby jednocześnie trawić jedno i drugie, przy czym trawienie alkoholu jest dla organizmu bardzo trudne z uwagi na liczne toksyczne składniki w alkoholach, które mogą prowadzić do zatrucia, czyli kaca. Jak w końcu jest? Alkohol ułatwia trawienie, czy utrudnia?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (2)

3.02.2014 przez Magdalena - Inny: -
obalam

Jedyny produkt alkoholowy, który może powodować lepsze trawienie to czerwone wino. Zawarte w nim garbniki są korzystne dla naszego organizmu.

Alkohol nie jest trawiony! Nasz organizm traktuje alkohol jako toksynę i neutralizuje jej działanie w wątrobie ( a jak wiadomo trawienie nie zachodzi w wątrobie, tylko w żołądku). Nie można też z czerwonym winem przesadzać - jedna lampka do obiadu w zupełności wystarczy.

4.03.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

alkohol zaburza prace wątroby i trzustki wiec utrudnia trawienie