Żucie gumy powstrzymuje kaszel

Gdzieś słyszałam, że żucie gumy pozwala zapanować nad odruchem kaszlu. Zgadzacie się, czy nie?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

28.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
obalam

Zależy czym guma będzie nasączona... ale zważywszy że kaszlowi towarzyszą ostre zachłyśnięcia, trzymanie w ustach gumy czy innego cukierka może być niebezpieczne. Kolejny temat to słodziki jakie umieszcza się w gumach, Bóg jeden wie w jakim celu... Niech mi ktokolwiek wytłumaczy w czym lepsze jest używanie Aspartamu od innego cukru. O szkodliwości tej substancji jest już tak głośno, że dziwie się że ktokolwiek kupuje jeszcze gumy do żucia. A samo reklamowanie gum do żucia, które zawierają aspartam, kiedyś skończy się w sądzie jak ktoś dostanie raka i będzie potrafił udowodnić że to od nadmiaru dbania o PeHa w ustach... (przypomnieć należy że kiedyś reklamowano w TV papierosy jako zdrowe i modne!). Mi to nawet nie smakują te gumy i z trudem wypersfadowałem swemu dziecku by po nie nie sięgało. Zauważyłem że nie używanie gum z aspartamem wydatnie wpływa na samopoczucie... ale nie przeprowadziłem żadnych badań w tym zakresie na odpowiednio dużej populacji, więc nie będę autorytatywnie się wypowiadał... niech każdy sam spróbuje. A nieświeży oddech znacznie lepiej zwalcza szczotkowanie zębów dobrą pastą (która też często ma aspartam, którego jednak nie połykamy). Jako słodzik lepszy byłby ksylitol, bardziej naturalny, słodszy i też nie zawiera cukru... ale widocznie brak mu tych dodatkowych funkcji jakie ma aspartam, dlatego stał się nieatrakcyjny dla koncernów...

5.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Gumy do żucia nie zawierają żadnych substancji, które mają działanie przeciwkaszlowe. Do leków wykazujących takie działanie należą opiaty i opoidy, np szeroko stosowany DXM ( Acodin ).

źródło: Farmakologia Mutshlera

7.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Kaszel jest odruchową odpowiedzią dolnych dróg oddechowych na stymulację receptorów kaszlu – pozwala usunąć z dróg oddechowych nadmiar wydzieliny lub ciała obce. środki przeciwkaszlowe o działaniu ośrodkowym: dekstrometorfan (pochodna morfiny), który jest lekiem pierwszego wyboru, czasem kojarzonym z kodeiną w celu zwiększenia skuteczności leczenia, kodeina lub rzadziej morfina oraz butamirat (lek nieopioidowy). W przypadku kaszlu suchego, zastosowanie znajdują czasem leki miejscowo znieczulające, tj. lidokaina lub bupiwakaina w postaci aerozolu. Mają one zdolność krótkotrwałego hamowania odruchu kaszlowego. Jak widać guma nie zwiera żadnej z wyżej wymienionych substancji, ani nie powoduje zniesienia przyczyny kaszlu.

10.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Leki przeciwkaszlowe mogą działać ośrodkowo lub obwodowo. Działanie ośrodkowe polega na hamowaniu ośrodka kaszlu w mózgu, natomiast obwodowe na łagodzeniu podrażnień w drogach oddechowych.

Leki działające ośrodkowo na ogół hamują też funkcjonowanie innych części mózgu, co powoduje liczne działania niepożądane, przede wszystkim senność i zaburzenia oddychania.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Zarowno zucie, jak i sama guma nie zawiera zadnych substancji powodujacych zahamowanie odruchu kaszlowego. Substancje takie to np: kodeina, dekstrometorfan, czy butamirat.

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Zadaniem kaszlu mokrego jest usunięcie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, tak więc hamowanie odruchu kaszlowego w tym przypadku nie powinno mieć miejsca. W celu ułatwienia odkrztuszania zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów, wykonywanie inhalacji (np. z soli fizjologicznej), oklepywanie klatki piersiowej, drenaż ułożeniowy (przyjmowanie pozycji ciała sprzyjających usuwaniu wydzieliny z dróg oddechowych), odsysanie wydzieliny (zwłaszcza u dzieci oraz chorych zaintubowanych) oraz przyjmowanie leków wykrztuśnych.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Sam fakt żucia gumy nie powstrzymuje odruchu kaszlu.