Wymioty i mdłości chronią przed przyjmowaniem substancji potencjalnie szkodliwych dla płodu.

Mdłości podczas ciązy to przekleństwo dla kobiet. Wiele z nich nie wie skąd one się biorą. Podobno jest to naturalna rekacja organizmu właśnie na substancje które mogą żle wypłynąć na płód.

Próby weryfikacji mitu (6)

29.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Stresujące sytuacje wywołują złe samopoczucie a w konsekwencji uczucie mdłości. Zaobserwować tu można pewną zależność: im więcej sytuacji stresujących, tym dłuższy czas występowania nudności.

W drugim tygodniu ciąży wytwarzany jest hormon chroniący mały płód. Jego poziom wzrasta do 12 tygodnia. W okresie, kiedy zaczyna spadać, odnotowuje się także wyraźne zmniejszenie odczuwanych nudności.

Wymioty mogą być reakcją na zjedzone pokarmy, w których składzie znajdowały się pestycydy czy metale ciężkie. W ten sposób organizm chroni płód przed toksycznymi substancjami.

Nudności można zminimalizować stosując się do sprawdzonych metod mam, które już przez to przeszły.

23.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie jest to do końca poznany problem, ale uważa się, że wymioty w ciąży mogą wynikać z czynników somatycznych i psychicznych; aktywnosć trofoblastu i produkowanie przezeń bHCG, może mieć związek z H.pyroli, stres itd. Nie wymiania się tutaj toksyn jako przyczyny.

6.11.2012 przez Ewelina Kozłowska
obalam

Nie prawda. Załóżmy, że są dwie kobiety - jedna ma mdłości, a druga nie - zjadły to samo - jedna zwróciła, a druga nie. Wszystko zależy od organizmu. Ja na ten przykład nie odżywiałam się przesadnie zdrowo, normalnie jak przed ciążą - słodycze, kebaby, nawet piwo bezalkoholowe - zero mdłości i wymiotów od początku do końca.

7.11.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
obalam

W ciąży młości i wymioty sa spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie matki bądź zaburzoną równowagą stężenia glukozy we krwi.

Natomiast organizm matki niereaguje w taki sposób na substancje potencjalnie szkodliwe dla płodu np. kobiety, które pija alkohol w ciąży, albo kobiety, które przyjmowały talidomid (lek przeciwwymiotny, kiedyś stosowany u kobiet w ciąży a powodujący liczne wady wrodzone u dzieci)

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Zazwyczaj jest to efekt burzy hormonalnej i jak organizm przyzwyczaji sie do nowego stanu to same ustepują.

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Przyjmuje się, że są one wynikiem odpowiedzi organizmu ciężarnej na gwałtowne zmiany stężeń hormonów – zwiększone stężenie hormonów płciowych we krwi wywiera bezpośrednio drażniące działanie na błonę śluzową żołądka powodując wystąpienie nudności i wymiotów. Faktem jest, iż często występują one w I trymestrze ciąży, częściej u kobiet będących w ciąży po raz pierwszy, jednak najczęściej nie pociągają za sobą zagrożenia dla płodu. Nudności często są pierwszym objawem ciąży, występują u około 2/3 ciężarnych. Zwykle są najbardziej intensywne w godzinach porannych, ale mogą także występować o każdej porze dnia.

23.11.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Przyczyny nudności, mdłości i wymiotów w początkowym okresie trwania ciąży nie są poznane. Udział w tych objawach biorą prawdopodobnie: gonadotropina kosmówkowa, serotonina, hormony tarczycy, hormony osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej, których stężenia w okresie ciąży ulegają dużym wahaniom. A skoro nie jest znana ani dokładna przyczyna, ani mechanizmy fizjopatologiczne, nie można również stwierdzić dlaczego właściwie taki objaw ma miejsce. Jedną z wielu teorii próbujących to wyjaśnić  jest podejrzenie, że wymioty mogą być reakcją obronną organizmu kobiety przed poszczególnym składnikami pokarmowymi, które hipotetycznie mogłyby być dla rozwijającego się płodu szkodliwe. Brakuje rzetelnych dowodów naukowych, dlatego wciąż jest to tylko założenie teoretyczne.Niewiadomo dlaczego u jednych kobiet ww. objawy występują, a u innych nie. Niewiadomo dlaczego u tej samej zdrowej kobiety, przy kolejnych ciążach, a przy jednorodnej diecie wymioty raz są, a raz ich nie ma. Zatem jest to tylko mit. Narazie.

Źródło: R.G. Farquharson, M.D. Stephenson. Early Pregnancy. Cambridge University Press 2010, ISBN:9780521517089; T.K.Teng, T.T.Chye, T.E.Hseon. Practical Obstetrics and Gynaecology. Handbook for the General Practitioner. World Scientific Publishing Co Pte Ltd. 2006. ISBN 9789812566690