4 objawy udaru

http://demotywatory.pl/4263181/Zamiast-wysylac-rozne-bzdety-w-swiat W czeluściach internetu znalazłam coś takiego. Czy faktycznie udar można rozpoznać po tych 4 czynnikach, czy to kolejny internetowy bzdet pokroju tego o kasłaniu przy zawale?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (2)

3.01.2014 przez KubKub - Student: Student
obalam

Temat jest bardzo złożony i ciężko odnieść się do każdej sytuacji. W tym demotywatorze jest jednak wiele nieścisłości.

Udar mózgu dzieli się pod wieloma względami i daje wiele objawów. Objawy opisane tutaj odnoszą się jedynie do zmian, które występują przy uszkodzeniu dróg nerwowych niektórych nerwów czaszkowych.

Unoszenie ramion - nerw XI. Uśmiechanie się nerw VII, mowa - nerwy głównie IX ale również X i XII. Wysuwanie języka - nerw XII. Także autor wziął pod uwagę w sumie 4 nerwy czaszkowe. Mamy ich 12 par (bada się każdy). Dodatkowo bada się czucie, siłę mięśni, chód, wykonuje się wiele prób, przeprowadza się wywiad, bo objawy mogą trwać tak krótko, iż nie są "badalne".Cały problem w tym że udar może mieć różne lokalizacje. Udar połowiczy - gdy jedna połowa ciała jest niewładna. Inny przykładem może być niedowład jednej reki, a nawet niedowład małego palca u ręki. Może mieć tylko komponentę zaburzeń czuciowych - np chory nie czuje 4 i 5 palca u ręki. Może mieć komponentę ruchową - np. choremu opadła sama stopa jednej nogi. Może mieć obie komponenty w tym samym miejscu ciała.

Wracając do tego demotywatora jest jeszcze jedne aspekt. "jeden z neurologów powiedział, że gdy w przeciągu 3-ch godzin do ofiary to może cofnać skutki udaru". W tym zdaniu zapewne chodzi o leczenie Trombolityczne udarów niedokrwiennych, które obecnie jest najskuteczniejsze w tym schorzeniu i według statystyk pomaga "usprawnia" a nawet czasem cofa objawy w 100% u około 80/1000 osób. Takie leczenie ma również wiele przeciwskazań, i jest wykonywane tylko w referencyjnych ośrodkach. Także złotego środka na leczenie udaru nie ma. I nie można pomoc zawsze w pełni. każdemu choremu.

21.02.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Historii nie czytałem ale rozpoznanie b. trafne.

Uśmiechniecie spowoduje że tylko jedna strona się uniesie co jest spowodowane właśnie udarem, podniesienie rąk to samo uniesienie się tylko jedna ręka, osoba też nie powtórzy zdania ale to zależy już o miejsca udaru.