Nadmierna dbałość o higienę jamy ustnej może szkodzić zębom

Czy szczotkując bardzo często i bardzo intensywnie zęby można uszkodzić szkliwo?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

5.03.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Bardzo mocne i zbyt częste szorowanie zębów powoduje ścieranie chroniącego je szkliwa, co z kolei prowadzi do powstawania ubytków. Agresywne szczotkowanie zębów może także być powodem cofania się dziąseł z którymi to, w mniejszym lub większym stopniu problemy ma dziś ponad 60 proc. dorosłych osób – tłumaczy lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej

15.03.2014 przez Paweł - Student: student
potwierdzam

Oczywiście, każda pasta charakteryzuje się tzw. współczynnikiem ścieralności. Im wyższy, tym bardziej negatywnie oddziałuje na szkliwo. Zaleca się stosowanie pasty do zębów nie częściej niż dwa razy dziennie. Zawarty w niej fluor przeciwdziała próchnicy, ale w zbyt dużych dawkach jest toksyczny.

Jeśli ktoś czuje potrzebę umycia zębów częściej, wystarczy szczoteczka do zębów zwilżona wodą. Pasta nie jest konieczna. Ale i z tym nie należy przesadzać, po większości posiłków wystarczy lekkie przepłukanie zębów wodą. Mycie zębów największe efekty przynosi wtedy, gdy zjedliśmy coś słodkiego, co na dodatek przykleja się do zębów, np. pozostałości czekolady.

7.12.2014 przez Grzegorz Woźniak - Lekarz: stomatolog
potwierdzam

oczywiście że pasta do zębów i szczoteczka niszczą strukturę zęba i tk. miękkie . pasta to prawie 60% środek cierny który rysuje szkliwo i je osłabia zaś szczoteczka rani błonę śluzowa jamy ustne-przypomnę że budowa błony śluzowej jamy ustnej i odbytu jest taka sama. zastanówcie się czy warto ?

12.11.2015 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
potwierdzam

Dokładna higiena zębów i dziąseł jest bardzo ważna, ale powiedzenie „co za dużo to niezdrowo” w kwestii zębów też się sprawdza! Powinno się je myć i nitkować min. 2 razy dziennie (rano i przed snem) - jeśli spożywamy pokarmy bogate w cukry, możemy robić to częściej. Zbyt częste mycie oraz zbyt mocne dociskanie szczoteczki może doprowadzić do uszkodzeń szkliwa, nadwrażliwości zębów i podrażnienia dziąseł. Szkodzić zębom może również zła technika mycia (np. zbyt intensywne szczotkowanie w poziomie) lub zbyt twarde włosie. Warto wybrać szczoteczkę o miękkim włosiu, nimi trudniej zrobić sobie krzywdę. Co do właściwej techniki zaś, to poprośmy o instruktaż w gabinecie stomatologicznym.