Z alergii się wyrasta

To prawda? Wiele osób tak twierdzi.

Próby weryfikacji mitu (11)

19.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

U części osób alergia (zwłaszcza ta pokarmowa) mija wraz z wiekiem. Przykładem jest np. alergia na mleko krowie mijająca mniej więcej w wieku lat 3.

Z drugiej strony: dziecko, które "wyrosło" z alergii pokarmowej może "złapac" kolejną np. wziewną, która w konsekwencji może skończyć się astmą.

20.10.2012 przez Iza - Student: student
potwierdzam

zgadzam się że z niektórych alergii się wyrasta

znam sporo osób które jako dzieci miały alergie, później w miarę dorastania alergie odpuszczały :)

21.10.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
potwierdzam

Ciężko jednoznacznie na to odpowiedzieć. U wielu osób róznego rodzaju alergie mijają z wiekiem. Jednak alergie moga sie pojawić nawet po 50-ce u osób które wcześniej ich nie miały.

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Szczególnie jeśli mówimy o alergiach pokarmowych. Duża część dzieci nabywa tolerancję na produkt (będący źródłem alergii) przed ukończeniem 6r.ż.

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
potwierdzam

Z alergii można „wyrosnąć”, szczególnie jeśli chodzi o alergie pokarmowe. Należy ograniczyć do minimum ekspozycję na alergen, a po kilku latach (np. krowie mleko około 2 lata) organizm nabierze tolerancji i znów będzie można spożywać dany pokarm.

5.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Choroby alergiczne stanowią współcześnie jeden z bardzo istotnych problemów zdrowotnych. Dzieje się tak z powodu narastającej częstości ich występowania. Choroby te mają przewlekły lub nawrotowy charakter i czasem ciężki przebieg. Najwcześniej manifestuje się alergia pokarmowa - przybiera różne formy kliniczne (najczęściej ze strony skóry i przewodu pokarmowego, rzadziej z układu oddechowego itd.).

Wraz z wiekiem oraz prawidłowo prowadzonym leczeniem i profilaktyką można obserwować albo całkowicie ustąpienie objawów (wyrastanie z alergii), albo poprawę stanu klinicznego chorego (złagodzenie objawów), albo zmianę formę dotychczasowej manifestacji klinicznej (jest to tak zwane zjawisko marszu alergicznego). Rozpoznanie i właściwe leczenie wpływa na naturalny przebieg choroby.

Alergia, z której najczęściej się wyrasta, to alergia pokarmowa – dotyczy to prawie 90% dzieci. Niestety trudno jest przewidzieć, które dziecko i kiedy wyrośnie z choroby. Czasem jest to już po kilku miesiącach, niekiedy jednak po kilku latach. Podobnie jest z astmą. Uważa się, że u połowy chorych dzieci objawy ustąpią po kilku latach, często przed okresem pokwitania. Z astmy najczęściej wyrastają dzieci z najlżejszą postacią choroby, u których rozpoczęła się ona w wieku przedszkolnym. Mniejsze szanse mają te, u których utrzymujące się przewlekłe dolegliwości pojawiły się przed ukończeniem 2. roku życia lub po ukończeniu 10. roku życia.

12.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

To prawda. Najczęściej z alergii wyrastają dzieci, które w przeszłości chorowały na łagodniejszą (lżejszą) postać. Związku z tym, nie wszyscy z alergii wyrosnąć mogą.

15.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Ponad 80% dzieci uczulonych nabywa tolerancję na ten alergen do końca 3. roku życia, z reguły w nieco późniejszym wieku rozwija się tolerancja na alergeny jaja kurzego.

17.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Mając na myśli np. alergię na pokarmy: Większość dzieci „wyrasta” z alergii około 5 roku życia, jednak ponad 30% dzieci uczula się na nowe pokarmy lub alergeny wziewne.

23.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Na pewno mozna wyrosnac z alergii pokarmowej. Niemniej z autopsji wiem, ze z alergii wziewnych tez sie wyrasta.

link- artykul o wyrastaniu z alergii pokarmowych, kiedy organizm 'przyzwyczaja' sie do alergenow.

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Uważa się, że około 30% chorych wyzbywa się alergii pokarmowej w ciągu 1—2 lat unikania uczulających ich pokarmów. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których większość „wyrasta” z alergii pokarmowej. Tak dzieje się w przypadku alergii na białko mleka krowiego – u 85% dzieci alergia na nie zanika w wieku 3 lat.

7.03.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
potwierdzam

Z alergii się wyrasta


Rozumiem, że autorowi mitu chodziło o dzieci, bo tylko one rosną. Co wiemy o chorobach alergicznych? Skłonność jest uwarunkowana genetycznie, na co nie można wiele poradzić. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną większość alergii pokarmowych rozwija się w pierwszych dwóch latach życia, podczas gdy utrata alergii to proces bardziej zmienny, zależny zarówno od indywidualnego organizmu dziecka jak i rodzaju alergii pokarmowej. Na przykład, większość alergii na mleko czy jaja ustępuje z czasem, większość alergii na orzeszki ziemne i orzechy nie ustępuje nigdy. Proces zaniku alergii na mleko może trwać od kilku miesięcy do 8 lub 10 lat. Jak to ujął Marcin: "Wraz z wiekiem oraz prawidłowo prowadzonym leczeniem i profilaktyką można obserwować albo całkowicie ustąpienie objawów (wyrastanie z alergii), albo poprawę stanu klinicznego chorego (złagodzenie objawów), albo zmianę formę dotychczasowej manifestacji klinicznej (jest to tak zwane zjawisko marszu alergicznego). Rozpoznanie i właściwe leczenie wpływa na naturalny przebieg choroby. Alergia, z której najczęściej się wyrasta, to alergia pokarmowa – dotyczy to prawie 90% dzieci."

Piśmiennictwo:

The natural history of food allergy. Wood RA. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12777603

http://www.uptodate.com/contents/the-natural-history-of-childhood-food-allergy