Jedzenie orzeszków ziemnych [arachidowych] w ciąży zwiększa ryzyko alergii u dziecka

Podobno arachidy, jako jeden z największych alergenów, mogą zagrażać dziecku jeszcze przed narodzeniem - kiedy ciężarna kobieta je orzeszki ziemne w ciąży zwiększa ryzyko alergii u płodu. Inne opinie mówią również o szkodliwości jedzenia orzeszków przez matkę w okresie karmienia piersią [jedne strony twierdzą, że wtedy jest to jeszcze groźniejsze niż podczas ciąży, inne - odwrotnie]

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

5.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane 503 niemowląt w wieku od 3 do 15 miesięcy, u których podejrzewano alergię na jaja lub mleko, oraz dzieci chorujące na egzemę i z pozytywnymi wynikami testów alergologicznych na mleko lub jaja.

Te czynniki związane są ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia alergii na orzechy ziemne, jednak u żadnego z niemowląt biorących udział w badaniu nie zdiagnozowano tego rodzaju alergii.

Badania krwi wykazały, że 140 dzieci odznaczało się silną wrażliwością na orzechy ziemne. Spożycie przez matki orzechów w trakcie ciąży okazało się być czynnikiem pomagającym przewidzieć wystąpienie wrażliwości na orzechy u dzieci - donoszą naukowcy w wydaniu czasopisma Journal of Allegry and Clinical Immunology z 1 listopada.

- Naukowcy w ostatnich latach mieli wątpliwości co do wpływu spożycia orzechów ziemnych w trakcie ciąży na ryzyko wystąpienia alergii na orzechy wśród niemowląt - powiedział nadzorujący badanie dr Scott H. Sicherer, profesor pediatrii na Jaffe Food Allergy Institute na Mount Sinal School of Medicine w Nowym Jorku.

8.11.2012 przez Monika Ligęska - Inny: dietetyk
potwierdzam

Jeżeli rodzice są w grupie ryzyka (są alergikami) w okresie karmienia oraz ciąży z diety należy wyeliminować podstawowe alergeny, a do nich właśnie należą orzechy.

15.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Orzeszki ziemne

Jak wynika z amerykańskich badań, ich spożywanie w ciąży zwiększa ryzyko rozwinięcia się u maluszka alergii na nie. Liczba dzieci uczulonych na orzeszki przez ostatnie 10 lat wzrosła trzykrotnie!

17.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Dzieci kobiet, które regularnie jadły w ciąży orzechy ziemne, a także inne orzechy, np. włoskie czy migdały mogą być mniej narażone na alergię i astmę niż potomstwo pań, które unikały orzechów - wynika z duńsko-amerykańskich badań.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Badacze odkryli, że kobiety, które w czasie ciąży spożywają orzeszki ziemne zwiększają ryzyko wystąpienie alergii na nie u swoich dzieci.

Przebadano 503 dzieci z różnych stanów USA w wieku od 3-15 miesięcy, u których stwierdzono lub istniało prawdopodobieństwo alergii na mleko lub jajka, co zwiększa ryzyko wystąpienia alergii na orzeszki ziemne. Na postawie badania krwi u 140 dzieci stwierdzono silną wrażliwość na orzeszki. Czynnikiem predysponującym do alergii było spożywanie orzeszków przez ciężarną mamę.

W 2000 r Amerykańska Akademia Pediatrii zalecała, aby kobiety, których dzieci znajdowały się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia alergii, w trakcie ciąży oraz w okresie karmienia piersią nie spożywały orzeszków ziemnych. Zalecenie to zostało jednak wycofane w 2008 r ze względu na ograniczone dowody naukowe. Alergia na orzeszki ziemne jest poważna i może zagrażać życiu. Powyższe badanie, chociaż wymaga jeszcze potwierdzenia pokazuje jednak, że warto w czasie ciąży zrezygnować z orzeszków.

10.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Obalam, jedzenie orzechów w ciąży powoduję bardzo dobry wpływ na na dziecko tj. odporność przed astma i innymi alergiami

21.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Tu nie ma jednoznacznych badań wskazujących na to, że jedzenie orzeszków w ciąży wpływa na alergię. Z jednej strony alergia na orzeszki ziemne jest najczęstsza w tych krajach gdzie spożywa się najwięcej masła orzechowego np. Wielka Brytania, tam zaleca się niejedzenie orzechów w ciąży, jednak alergie występują z podobno częstością co przed zaleceniami. Natomiast np. w Izraelu tego typu alergia jest rzadkością, a kobiety tam jedzą co chcą i nikt im nie zabrania spożywania również orzeszków ziemnych.