Grypie żołądkowej można zapobiegać szczepienie na grypę sezonową.

To w sumie opinia mojego kolegi z pracy, który uważa że szczepienie na grypę uchroni go przed grypą żołądkową. Jak to więc tak naprawdę jest?

Próby weryfikacji mitu (5)

20.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Nie. Opinia wynika prawdopodobnie z wprowadzającej w błąd nazwy "grypa żołądkowa". A zakażenie to nie ma nic wspólnego z grypą, powodują je inne wirusy.

Tu info o grypie: http://www.grypa.pl/

A tu o "grypie żołądkowej": http://grypa.ch/grypa-zoladkowa/

20.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Grypę sezonową wywołują 3 rodzaje wirusa grypy należące do rodziny ortomyksowirusów. To właśnie na nie można się szczepić co roku.

tu info o etiologii grypy :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grypa

Natomiast tzw. grypę żołądkową mogą powodować wirusy z różnych rodzin, najczęściej są to rota wirusy. Na nie również jest szczepionka, podaje się ją dzieciom doustnie i cykl szczepienia należy zakończyć przed ukończeniem 1.roku życia.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Grypa żołądkowa - gastroenteritis, jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy Rota, natomiast grypa

w szeroko rozumianym pojęciu grypy sezonowej jest wywoływana przez Orthomyxoviridae, które to sa inną rodzina wirusów.

xródła:

http://emedicine.medscape.com/article/176515-overview#a0104

http://emedicine.medscape.com/article/219557-overview#a0104

1.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Grypa a grypa żołądkowa jest wywoływana przez zupełnie inny rodzaj wirusa. Tak więc szczepiąc się na grypę sezonową nie uchroni nas to przed grypą jelitową.

15.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nazwa „grypa żołądkowa” wprowadza w błąd. Pojęciem tym określa się ostre biegunki wirusowe przebiegające z gorączką wywołane przez rotawirusy i norowirusy, drobnoustroje zupełnie odmienne od wirusów grypy. Z tego powodu szczepionka grypowa nie chroni przed wirusami, które powodują „grypę żołądkową”.

20.02.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

To nieporuzmienie wynika z potocznej nazwy "grypa żołądkowa' przypisywanej biegunkom o etiologii wirusowej. Jak słusznie napisała Kaja: "Nazwa „grypa żołądkowa” wprowadza w błąd. Pojęciem tym określa się ostre biegunki wirusowe przebiegające z gorączką wywołane przez rotawirusy i norowirusy, drobnoustroje zupełnie odmienne od wirusów grypy. Z tego powodu szczepionka grypowa nie chroni przed wirusami, które powodują „grypę żołądkową”.

Dokładnie tak. Jak wiemy odporność nabyta, w tym nabyta po szczepieniu ma charakter swoisty czyli nakierowany na podany wcześniej antygen. Szczepionki przeciwko grypie chronią przed zakażeniami szczepami grypy A i B zawartymi w szczepionce oraz szczepami wirusów grypy zbliżonymi antygenowo.

Piśmiennictwo:

http://www.cdc.gov/flu/about/qa/misconceptions.htm

http://www.cdc.gov/flu/professionals/vaccination/effectivenessqa.htm