Palenie marihuany zwiększa ryzyko zachorowania na raka jader

Młodzi mężczyźni, którzy nawet okazjonalnie palą marihuanę, są dwa razy bardziej narażeni na raka jąder niż ci, którzy nigdy nie palili - uważają naukowcy z uniwersytetu w Kalifornii.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

5.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Nie są znane przyczyny raka jadra. Wśród czynników ryzyka wymienia się zmiany genetyczne, rasa, wiek.

Obecnie prowadzone badania wykazują, że jest możliwy taki związek, marihuana zwiększa takie ryzyko:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22965656

15.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Okazało się, że palenie marihuany niezależnie zwiększało ryzyko raka jądra o 70%. Szczególnie narażeni byli mężczyźni palący ją często (przynajmniej raz w tygodniu) lub od wielu lat (np. od wczesnej młodości) - wzrost ryzyka o 100%, w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie palili marihuany.

15.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Nowotwór jądra, jest to choroba młodych mężczyzn, szczyt zachorowalności wypada na 25-35lat. Wśród czynników predysponujących istnieje pewność, że mężczyźni, który w dzieciństwie mieli wnętrostwo są bardziej narażeni, oraz rzadziej występuje u rasy czarnej. Ostatnie doniesienia wskazują też na związek z paleniem marihuany. Wyniki badań w linku.

17.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Nowe badania wykazały, że ludzie, którzy często używają marihuany mogą być ponad dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój raka jądra. Badaniem objęto 369 mężczyzn z Seattle Puget Sound, którzy mieli rozpoznanie raka jądra, jak i 979 mężczyzn bez tej choroby, wszyscy w wieku od 18 do 44 lat. Każdy uczestnik został poproszony o jego historię palenia marihuany. Wyniki wykazały, że obecni użytkownicy marihuany mieli 70 procent większe ryzyko rozwoju nowotworu jąder niż Ci nieużytkujący.

10.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Nie dorzeczne. 2000 p.n.e też palono marichuanę a jakoś nikt nie zachowywał na raka jąder.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Czasopismo Cancer donosi, ze palenie marihuany zwieksza ryzyko wystapienia zlosliwych nowotowrow jadra, ktore zle rokuja. Wg naukowcow z Kalifornii marihuana powoduje powstawanie glownie nasieniakow i guzow mieszanych.