Antybiotyki moga wywołać bakteryjne zakażenie pochwy

Moja kobieta usłyszała od lekarza, że przyczyną bakteryjnego zakażenia pochwy, które u niej rozpoznał jest właśnie kuracja antybiotykowa, którą przyjmowała.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

19.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

W pochwie bytują pałeczki Lactobacillus, które utrzymując odpowiednie pH w pochwie. Dzięki temu chronią przed namnażaniem się bakterii chorobotwórczych.

Stosowanie długotrwałej antybiotykoterapii niszczy naturalną florę pochwy co może skończyć się jej zakażeniem.

20.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Jak najbardziej prawda. Antybiotyk nie rozróżnia, które bakterie są dla nasz złe a które dobre. Zabijając bakterie chorobotwórcze antybiotyk zabija również pałeczki kwasu mlekowego, które bytują w pochwie kobiety, zaburzona zostaje mikroflora pochwy, co jest przyczyną zakażenia czy to bakteryjnego czy grzybiczego. Np. Augmentin (amoksycylina +kw. klawulanowy) bardzo często jest przyczyną grzybic pochwy i dlatego lepiej podawać go w połączeniu z Nystatyną (lek grzybostatyczny).

21.10.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
potwierdzam

Zgadzam się z przedmówcą. Po kuracji antybiotykowej łatwiej też o złapanie jakiegoś wesołego grzybka.

5.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Każdy antybiotyk moze naruszać naturalną florę pochwy co może spowodować jej zasiedlenie przez szczepy patogenne, które mogą wywołać zapalenie pochwy.

15.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jednym ze skutków ubocznych terapii antybiotykowej jest zniszczenie dobroczynnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego i pochwy oraz pozbawianie w ten sposób organizmu witamin wytworzonych przez te bakterie. Działanie antybiotyków zakłóca równowagę mikrobiologiczną, co w efekcie prowadzi do nadmiernego namnażania się bakterii i grzybów chorobotwórczych i powstania stanów zapalnych m.in. miejsc intymnych.

Innymi słowy, zaburzenie równowagi fizjologicznej mikroflory układu moczowo-płciowego może stać się przyczyną stanów zapalnych związanych z niekontrolowanym namnożeniem bakterii chorobotwórczych, co wywołuje szereg dolegliwości, takich jak: bakteryjne zakażenie pochwy (waginoza bakteryjna), drożdżyca, nawrotowe zakażenie dróg moczowych. Dolegliwości te zwykle objawiają się świądem, upływami, pieczeniem.

15.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Potwierdzam z doświadczenia, moja żona boi się antybiotyków gdyż po każdej kuracji musi udać się do ginekologa i wcale nie muszą to być choroby bakteryjne również grzybicze

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Tak antybiotyki wyjaławiają florę pochwy, a żeby była ona zdrowa powinna posiadac fizjologiczną florę bakteryjna jaka uchroni ją przed zakażeniami ze strony innych bakterii. Każda zmiana nawet dotycząca skłądu może doprowadzić do wystąpienia objawów zakażenia pochwy bakteryjnego czy drożdząkowego. Z tego powodu powinno się zawsze stosowac probiotyki skierowane na drogi płciowe kobiet w tydzień przed, w trakcie leczenia i tydzień po leczeniu antybiotykiem.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Tak, poniewaz powoduja wyjalowienie naturalnej flory bakteryjnej organizmu

20.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

potwierdzam, zmienia się prawidłowa flora bakteryjna przez co wzrasta ryzyko zakażenia pochwy (głównie grzybice, drożdzyce)

9.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Zasadniczą przyczyną waginozy bakteryjnej są zaburzenia w obrębie mikroflory bakteryjnej pochwy, między innymi brak pochwowych pałeczek kwasu mlekowego odpowiedzialnych za odpowiednie pH pochwy (3,8–4,2). Dzieje się tak często po antybiotykoterapii, kiedy leki niszą pożyteczne bakterie w pochwie.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Bakteryjne zapalenie pochwy to schorzenie spowodowane zastapieniem flory fizjologicznej pochwy przez inne bakterie. Moze sie tak stac po dlugotrwalej antybiotykoterapii (bakterie zgina). Dlatego tak wazne jest w czasie brania antybiotykow stosowanie profilaktycznie preparatow nazywanych probiotykami.