czy mieso w parówkach naprawde ma w sobie jeszcze np paznokcie,flaczki,chrzastki itd?

to bardzo interesujace.chcialabym siee dowiedziec bo gdzieniegdzie roznie jest napisane

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

30.06.2013 przez Magdalena - Inny: -
potwierdzam

To wszystko zależy od tego, na jakie parówki się decydujemy. W tanich parówkach producenci używają MOM-u ( czyli mięsa oddzielonego mechanicznie). W jego skład mogą wchodzić wszystkie części ciała zwierzęcia. Powinniśmy czytać etykiety i wybierać te parówki, w których składzie nie ma MOM-u.

8.07.2013 przez Bartosz Barabasz - Inny: miłośnik zdrowia, konsultant zdrowia
obalam

Wszystko zależy od jakości mięsa. Dobrej jakości parówki zawierają np. 90% mięsa z szynki. Zdarzają się takie które są tanie i zawierają mięso oddzielane mechanicznie MOM.

12.07.2013 przez NN - Student: zootechnik
potwierdzam

Tak i nie. Parówki zawierają mięso oddzielone mechanicznie od kości, tj. takie, którego nie dało się już wykorzystać w inny sposób. Jest ono gorszej jakości od tego, które kupuje się w kawałku w sklepie mięsnym. Może mieć pewną ilość chrząstek, zawiera też sporo tłuszczu. Nie sądzę jednak, aby w parówkach były paznokcie, frakcja kostna jest oddzielana od miękkiej, wg polskich norm udział odpadów kostnych w mięsie oddzielonym mechanicznie nie może przekroczyć 0,5%. Nie sądzę aby parówki zawierały trzewia gdyż tuszki są oczyszczane na samym początku procesu technologicznego. Co do parówek nie mam pewności, jednak w skład pasztetów wchodzą często skóry, o czym producenci uczciwie informują na etykietach. W parówkach nie powinno być także zębów ani oczu (które można czasami spotkać w salcesonach). Smacznego.

13.07.2013 przez Katarzyna - Student: inżynier biomedyk
potwierdzam

Większości produtów zawierają owe wymienione wyżej produkty. Należy patrzeć na etykiety i wystrzegać się MOM'u (Mięso Odzielone Mechaniczne), jeśli na produkcie jest ów skrót, wtedy należy spodziewać się, że znajdują się w nim paznokcie, ścięgna itp.

Aczkolwiek można znaleść parówki z ponad 90% zawartoscią mięsa, ale ich cena jest prawie dwukrotnie wyższa od tych z MOM'em.

24.07.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
potwierdzam

są parówki(większość) które zawierają MOM a to jest wszystko to co nie nadaje sie na lepszego rrodzaju wyroby. oczywiscie MOM mozemy spotkac w różnych produktach mięsnych dlatego nalezy czytac etykiety dobrej jakosci parówki i wyroby mięsne zawierają ponad 70% zawartosci mięsa ale to mieso jest okreslone z czego jest np z szynki, polędwiczki itd. itp.

31.07.2013 przez Agnieszka Zbucka - Inny: Mama 14-latki
obalam

Parówki mają opinię wyrobów mięsopodobnych i według obiegowej opinii składają się głównie z tektury i mielonych racic. To nieprawda. W rzeczywistości mięso jest najczęściej głównym składnikiem parówki. Wystarczy spojrzeć na etykietę.

Jeśli spojrzeć na skład chemiczny parówek, okaże się, że składają się one w większości z... wody.

Zgodnie z definicją parówki, powinna ona zawierać co najmniej 50% mięsa. Zasada jest taka, że im więcej mięsa, tym parówka lepsza. Na przykład parówki z szynki jednego z producentów zawierają aż 93% mięsa. Chociaż zdarzają się i takie, w których mięsa nie ma w ogóle - jest jedynie tzw. MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie, przez normy europejskie w ogóle nieuznawane za mięso.