Soja i jej produkty są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Ostatnio przeczytałam, że soja może być wręcz niebezpieczna i nie należy spożywać jej zwłaszcza w postaci mleka i jogurtów.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

11.06.2013 przez Jacek Kowalski - Inny: Żywienie, fizjologia, neurobiologia, rekreacja ruchowa, wpływ środkowiska na człowieka
potwierdzam

Soji nie powinno spożywać się zbyt dużo. Szczególnie mężczyźni. Również przez substnacje antyodzywcze czy dość częste modyfikacje genetyczne. Osobym problemem są również produkty wytwarzane z udziałem tego składnika.

26.06.2013 przez Magdalena - Inny: -
potwierdzam

Soja nie powinna być spożywana przez mężczyzn oraz przez dzieci ze względu na obecność fitoestrogenów. Są one dla nich szkodliwe, jednak niezbędne dla kobiet w okresie menopauzy.

31.07.2013 przez Agnieszka Zbucka - Inny: Mama 14-latki
obalam

Mleko i inne produkty sojowe są bogate w białka oraz wartości odżywcze, cenne dla naszego zdrowia. Wegetarianom soja z powodzeniem zastępuje mięso, ale i ty możesz ją wprowadzić do swojego menu, nawet jeśli nie jesteś jaroszką.

Soja jest tradycyjnym "zamiennikiem" mięsa, a to za sprawą dużej ilości białka. Występuje między innymi w postaci mleka sojowego, kostki sojowej, sera, a nawet wędlin! Jest to warzywo, które jako jedyne posiada pełnowartościowe białko, potrzebne do produkcji nowych komórek. I dlatego też wegetarianie wprowadzają produkty sojowe do swej diety. Wszak w 100 g soi znajduje się aż 40 g białka!

Soja dla zdrowia...

Znajdujące sie w tym małym ziarenku związki roślinne - sterole, obniżają poziom złego cholesterolu, który powoduje miażdżycę. Jedząc je regularnie (lub pijąc mleko sojowe), zmniejszysz ryzyko zawału serca. Sterole zapobiegają też wchłanianiu cholesterolu z innych produktów. Dlatego też soja jest dodatkiem np. specjalnych margaryn, przeznaczonych dla osób z podwyższonym cholesterolem.

Soja dla młodości...

Te zdrowe ziarenka łagodzą przykre objawy związane z menopauzą. Zwalaczają np. uderzenia gorąca. Zawarte w mleku i innych produktach sojowych izoflawony działają podobnie do esrtogenów, kobiecych hormonów. Soja pomoże ci też wzmocnić kości i zapobiec osteoporozie, a to za sprawą białka sojowego, które chroni wapń przed wypłukiwaniem z organizmu.

Kto nie powinien jeść soi

Niestety jednak soja nie jest warzywem dla wszystkich. Osoby cierpiące na choroby tarczycy powinny jej unikać. Zawarte w niej związki mogą sprzyjać pojawianiu sie wola. Jeżeli masz problemy z trawieniem lub cierpisz na zespół jelita wrażliwego, również powinnaś odstawić soję. Jest ona bowiem ciężkostrawna, a znajdujące się w niej węglowodany złożone sprzyjają powstawaniu gazów jelitowych.

13.09.2013 przez Jacek Kowalski - Inny: Żywienie, fizjologia, neurobiologia, rekreacja ruchowa, wpływ środkowiska na człowieka
riposta

Niestety Pani Agnieszko posługujesz się starymi danymi, zakrapianymi pięknym przepisem na zdrowie, nigdy nie potwierdzonym. Soja w obecnym czasie to modyfikowany genetycznie produkt, źle wpływający na zdrowie przez zawarte obesogeny, substancje antyodżywcze i estrogenowe (to w przypadku mężczyzn). Na obniżenie ryzyka zawału serca są lepsze produkty, które nie muszą wiązać się z negatywnym działaniem tej rośliny.

22.08.2015 przez Patryk Kłopocki - Inny: dyplomowany kucharz małej gastr./specjalizacja zawodowa: żywienie zbiorowe konsumentów
obalam

Soja jest źródłem witamin, składników mineralnych oraz składników pokarmowych m.in. białka. Dziennie powinniśmy spożyć ok. 50 g soi. Co do niepłodności mężczyzn z powodu zjedzenia soi, aby soja miała jakikolwiek wpływ na naszą niepłodność, musielibyśmy w ogromnych ilościach ją zjeść.