Są bakterie mające właściwości lecznicze

Bakterie wywołują choroby. A czy mogą leczyć?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

25.05.2013 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
potwierdzam

oczywiscie :) szczegolnie ze bez bakterii, bardziej zlozone zycie nie byloby mozliwe.

26.05.2013 przez Magdalena - Inny: -
potwierdzam

Są bakterie, które wywołują choroby ( na przykład prątki Kocha wywołujące gruźlicę czy laseczki, które wywołują tężec). Natomiast nasz organizm sam produkuje bakterie. Często słyszy się, że jakiś preparat poprawia florę bakteryjną jelit, że w przetworach mlecznych znajdują się bakterie. Bakterie symbiotyczne, które znajdują się w jelicie grubym produkują witaminę K, która jest niezbędna do krzepnięcia krwi oraz niektóre witaminy z grupy B.

27.05.2013 przez Bartek Zięba - Inny: Biolog molekularny
potwierdzam

obecność niektórych bakterii w organizmie człowieka jest niezbędna ze względu na produkowane przez nie witaminy. Są też próby leczenia pewnych chorób uk. trawiennego poprzez przeszczepienie flory bakteryjnej od jednego człowieka do drugiego.

7.06.2013 przez Dominik Haus - Lekarz: lekarz
obalam

Leczyć to za dużo powiedziane. Bakterie wchodzące w skład flory fizjologicznej, przez uniemożliwianie namnażania bakteriom patogennym mogą zapobiegać infekcjom. Ich rola jest bardziej profilaktyczna niż lecznicza.

11.06.2013 przez Jacek Kowalski - Inny: Żywienie, fizjologia, neurobiologia, rekreacja ruchowa, wpływ środkowiska na człowieka
potwierdzam

W obecnych czasach gdzie wiadomo,że są probiotyki i ich, niektóre szczepy (nie wszystkie) wykazują działanie lecznicze czy profilaktyczne nie pownno być nawet takich pytań :)

24.06.2013 przez Dawid Kaczmarek - Student: pasjonat dietetyki
potwierdzam

Głównie dzięki bakteriom powstają dobrodziejstwa takich produktów jak sfermentowane mleko (jogurt, kefir, zsiadłe mleko, maślanka, itp.) i kiszonych roślin (najbardziej rozpowszechnione są kapusta i ogórki, ale też różne inne)

29.06.2013 przez Paweł - Student: mikrobiolog
potwierdzam

Oprócz bakterii pasożytniczych istnieją również symbiotyczne, tzn takie które oddzaiływują korzystnie na nasz organizm. Do takich z pewnością możemy zaliczyć bakterie fermentacji mlekowej tj. Lactococcus lactis, Lactobacillus casei obecne w wielu produktach mlecznych oraz środkach probiotycznych. Mają one szereg właściwości prozdrowotnych - obnizają poziom cholesterolu o ok 5% (same go metabolizują), wytwarzają witaminę K oraz wit. z grupy B, wytwarzają kwasy organiczne (tj mlekowy, octowy, masłowy, propionowy) które działają niekorzystnie na inne bakterie chorobotwórcze przez co ograniczają ich wzrost oraz pobudzają nasze komórki do regeneracji, Wytwarzają bakteriocyny, które również niszczą drobnoustroje chorobotwórcze. Osadzając się na enterocytach blokują dostęp do komórek naszych jelit bakterią chorobotwórczym przez co utrudniają ich infekcję. Również neutralizują nitrozoaminy oraz aminy III i IV rzędowe, które mają właściwości nowotworowe, same pobudzają nasz układ immunologiczny przez co działa on sprawniej. Bogatym ich źródłem oprócz produktów mlecznych i probiotyków są kiszone ogórki i kiszona kapusta. Warto zauważyć, zę każda antybiotykoterapia niszczy naszą naturalną mikroflorę jelit przez co osłabia się nasz organizm, a nawet może dojść w wyniku zaniku mikloflory naturalnej i rozwoju niekorzystnej mikroflory do poantybiotykowegozapalenia jelit objawiającego się m.in. biegunką. Należy pamiętać również o pozytywnym działaniu mikroflory naszej skóry, która również broni nas przed patogenami - dlatego uzywanie środków dezynfekujących do zwykłej higieny jest niewskazane - usówanie naturalnej mikroflory daje miejce na rozwój bakterią z powietrza.

24.10.2013 przez Paweł Chojnacki - Student: dietetyka
potwierdzam

Zachęcam do przeczytania ciekawego artykułu, wyjaśniającego dokładnie i w przystępnym języku zasadę leczniczego działania niektórych bakterii.

http://przyjaznadieta.pl/probiotyki-nasi-mikroprzyjaciele/