Wiek ojca w momencie poczęcia jest bez znaczenia dla zdrowia dziecka

Wiek matki może mieć wpływ na zdrowie poczetego dziecka. Panuje obiegowa opinia, że wiek ojca nie ma znaczenia przy poczeciu.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

21.10.2012 przez Ola Mordak - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Wiek ojca ma zanczenie w przypadku chorób spowodowanych powtrórzeniami trpiletów (np.: znana z House'a pląsawica Huntingtona). Liczba powtórzeń trójek u potomstwa zwiększa się tylko, gdy zmutowany gen zostanie przekazany przez ojca.

"Podstawy genetyki dla studentów i lekarzy" Gerard Drewa, Tomasz Ferenc

21.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Oczywiście to mit. Lekarze tłumaczą, że mężczyźni, którzy czekają do czterdziestki z założeniem rodziny, są obciążeni większym ryzykiem, że ich partnerka poroni, ponieważ mają nasienie gorszej jakości. Okazało się, że w grupie mężczyzn starszych obniżona była objętość nasienia, która wyniosła średnio 1,8 ml, podczas gdy w młodszej grupie średnia wynosiła 3,2 ml. Poza tym całkowita liczba plemników (liczba na ejakulat) wynosiła 206 mln plemników w grupie młodszych mężczyzn, a znamiennie mniej – 74 mln w grupie starszych mężczyzn. Co ciekawe, nie było różnicy w średniej koncentracji plemników (liczba plemników w mln/ml). W grupie starszych mężczyzn gorsza była także morfologia (budowa) plemników: średnio 25 % w grupie „młodszej” i 14% w grupie „starszej”. Zwiększył się głównie odsetek plemników z nieprawidłowościami w obrębie witki. W grupie mężczyzn starszych gorsza była także żywotność plemników, która wynosiła średnio 51% (w grupie młodych mężczyzn – 80%).

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

wiek ojca równiez ma znaczenie. Sa choroby "starszych ojców;, np achondroplazja

15.11.2012 przez Szymon Suwała - Lekarz: lekarz POZ
obalam

Stwierdzono, że ilość mutacji de novo dubluje się co 16,5 lat życia - tak więc, wiek ojca ma znaczenie.

15.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Również wiek ojca w chwili zapłodnienia ma wpływ na zdrowie poczętego dziecka. Plemniki są wytwarzane przez organizm mężczyzny sukcesywnie, proces ich tworzenia jest krótki, a więc nie starzeją się one razem z mężczyzną, należy jednak wziąć pod uwagę, że wraz z wiekiem produkcja męskich komórek rozrodczych może być obarczona większą liczbą błędów, a tym samym - ryzykiem wystąpienia mutacji w plemnikach. Wiąże się to m.in. z długotrwałym stresem, nieodpowiednim odżywianiem czy też ogólnie - niewłaściwym stylem życia.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Dla czterdziestoletniego mężczyzny ryzyko spłodzenia chłopca z autyzmem jest sześć razy większe niż dla 20-latka. Natomiast, 17 razy częściej stwierdza się autyzm u dziewczynek, których ojcowie przekroczyli wiek 40 lat.

Wiek mężczyzny może być źródłem występowania jeszcze innych rzadkich, patologicznych schorzeń. Kobiety nie są więc już jedynymi osobami, które, jeżeli w dojrzałym wieku starają się o dziecko, są postrzegane jako podejmujące poważne ryzyko.

Autyzm, schizofrenia, wady wrodzone, a zwłaszcza zaawansowany wiek mężczyzny stanowią poważne zagrożenie dla przyszłego potomstwa. Potwierdzają to badania opublikowane w brytyjskim czasopiśmie naukowym Nature.

21.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Istnieją choroby, które mają związek z wiekiem ojca. Są to min. schizofrenia czy choroby autosomalne takie jak zespół Marfana i achondroplazja.

24.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Wraz z wiekiem informacja DNA plemników staje się bardziej niestabilna, zmienia sie ic hmorfologia oraz zaobserwowano spadek ruchliwości. Wszystkie te czynnikimają wpływ na zdrowie przyszłego dziecka.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Starsi ojcowie przekazują dzieciom więcej mutacji genetycznych niż ojcowie młodsi, wynika z najnowszych badań. Takie mutacje zwiększają ryzyko pojawiania się u dzieci poważnych chorób, takich jak autyzm czy schizofrenia.

5.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
obalam

najzdrowsze dzieci to dzieci rodziców ktorzy sa miedzy 20 a 25 rokiem zycia a pozniej ryzyko powikłan ciaży i roznych chorób sie zwieksza choc teraz sa metody ze i po 40 mozna urodzic zdrowe dziecko wiec w obecnych czasach wiek rodziców nie ma znaczenia jesli chodzi o zdrowie dzieci. wiek ma jedynie wpływ na nasza płodnosc wiadomo ze jezeli jestesmy piekni i młodi to predzej bedziemy mogli miec dzieci niz jak mamy po 40 lat choc to tez juz sie zmienia.

19.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Badania wykazały jednak, że wiek ojca w momencie poczęcia dziecka również ma znaczenie. Stwierdzono na przykład, że późne ojcostwo wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia schizofrenii u potomstwa. Częstość schizofrenii rozwijającej się po 21. roku życia dziecka w przypadków ojców w wieku <25 lat wynosi ok. 2,5 na 1000, natomiast u potomstwa ojców w wieku ≥ 50 lat ryzyko to wzrasta prawie pięciokrotnie.