Napoje izotoniczne są szkodliwe, zawierają dużo chemii.

Co sądzicie? Uprawiam dużo aktywności fizycznej i nie wiem czy stosować czy nie. Jedni twierdzą, że lepiej nawadniają niż woda, inni, że to czysta chemia. Jak jest naprawdę?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

8.05.2013 przez ジャンキー アドレナリン - asdfghjk
obalam

To zależy od napoju. Izotoniki wyrównują poziom wody i elektrolitów w organizmie, który się zaburza podczas pocenia (np. przez intensywne ćwiczenia). Ponadto uzupełniają utracone minerały, czasem i witaminy. Zawierają niską ilość węglowodanów - a węglowodany to energia. To, czy zawierają dużo chemii, zależy wyłącznie od producenta napoju. Zdarza się, że do utrwalenia takiego napoju stosowane są konserwanty. Jeśli jesteś sportowcem, to warto je pić po ćwiczeniach lub w trakcie (wtedy sprawdzaj skład i unikaj tych z konserwantami), powerade jest dobry; ale równie dobrze możesz wymieszać łyżkę, dwie miodu z wodą i sokiem z cytryny, dwie szczypty soli i też będzie to forma napoju izotonicznego.

22.05.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Napoje izotoniczne, w przeciwieństwie do wody lub soków, szybciej uzupełniają utracone wartościowe substancje. Oprócz wody zawierają one optymalną kombinację jonów, takich jak: potas, sód czy magnez.

1.06.2013 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Przede wszystkim wszedzie jest chemia, kazdy produkt ktory przyswajamy(nawet woda) sklada sie z chemii. Co do napojow izotonciznych: wg definicji powinny wyrownywac poziom wody i dostarczac elektrolitow, witamin itp. powodujac szybka regeneracje organizmu po wysilku. Ale oczywiscie skad zalezy od producenta wiec warto czytac etykiety.

15.12.2013 przez Marcin Kubiak - Inny: Fizjoterapeuta
obalam

Napoje izotoniczne napojom izotonicznym nie są równe. Te ze sklepowej półki na pewno zawierają chemię (choćby barwniki, substancje smakowe, E). Polecam jednak przepisy na domowej roboty napoje izotoniczne, oparte na naturalnych i popularnych produktach posiadanych w domu. Wtedy mamy pewność tego co w nich jest :)

9.03.2016 przez Patryk G - Inny: Trener
potwierdzam

Niestety większość dostępnych na rynku izotoników ma mnóstwo konserwantów i sztucznych barwników. Do niedawna jedynie Isostar mógłbym polecić, lecz po co skoro są zdrowsze zamienniki? Kilka osób poleciło już domowe sposoby na izotonik ja proponuję najzdrowszy gotowy produkt - wodę kokosową. Działa tak samo, ma znacznie więcej witamin i minerałów a przy tym 0 chemii