Stosowanie statyn (leki na cholesterol) zwieksza zapadalność na cukrzycę typu 2

Gdzieś to przeczytałam ostatnio w jednym z czasopism lekarskich.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

13.11.2012 przez Szymon Suwała - Lekarz: lekarz POZ
potwierdzam

Są badania, które faktycznie wskazują na zwiększenie zapadalności na cukrzycę typu 2 po wielu latach po terapii statynami. Wymaga to jednak kolejnych analiz.

15.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W opublikowanym badaniu przyjmowanie statyn przez kobiety w wieku pomenopauzalnym wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy. W celu stratyfikacji tego ryzyka niezbędne są jednak dalsze badania, uwzględniające m.in. rodzaj przyjmowanej statyny oraz dawkę leku.

17.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Co nowe badania to inne.. Według znalezionego przeze mnie źródła, wręcz przeciwnie! Chronią przed cukrzycą!

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
obalam

W chorobach wewnętrzynych prof. Szczeklika stan na 2012, mówi, ze w przypadku statyn efekt uboczny to uszkodzenia, zapalenia mięśni

20.11.2012 przez Szymon Suwała - Lekarz: lekarz POZ
riposta

Artykuł w czasopiśmie Wprost z roku 2001 (niewiadomego źródła) vs artykuł opisany w roku 2012 w Archives of Internal Medicine (oparty również na analizie pierwszych doniesień odnośnie szkodliwości statyn zawartych w roku 2008, 2010 i 2011 w takich czasopismach jak Journal of the American Medical Association i Lancet) - chyba jednak uwierzyłbym artykułowi z AoIM...

23.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Rzeczywiście zwrócono uwagę na to, że zwiększają one ryzyko cukrzycy jednak w poniższym badaniu dowiedziono, że mimo tego statyny zmniejszają umieralność w chorobach sercowo naczyniowych w sposób przewyższjący skutki uboczne.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22883507

4.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Mimo ze wyniki badan nie sa jeszcze jednoznacne, bardzo duzo duzych randomizowanych badan przedstawia dodatnia korelacje miedzy stosowaniem niektorych statyn i wystapieniem nowych przypadkow cukrzycy.

13.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Wyniki metaanalizy wskazują na nieznacznie zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy u chorych leczonych statyną w porównaniu z osobami stosującymi placebo lub terapię standardową. Największe ryzyko wystąpienia DM odnotowano w badaniach, których populacje były najstarsze.

14.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Faktycznie tak jest i potwierdzają to badania. Jednak obecnie to jedyne leki obniżające poziom cholesterolu, które są na tyle skuteczne, że wydłużają przeżycie.

25.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
potwierdzam

Nie tylko. Statyny powinny być stosowane tylko i wyłącznie w nielicznych przypadkach. Tak szerokie Ich zastosowanie jest absolutnie bezsensowne.

Skutki uboczne opisane w "Chorobach wewnętrznych" prof. Szczeklika, to nawet nie wierzchołek góry lodowej.

12.01.2015 przez Daniel Bentel - Inny: hobby medycyna
obalam

"Zmniejsza ryzyko zgonów oraz incydentów wieńcowych u pacjentów obciążonych dużym ryzykiem zgonu z powodu choroby wieńcowej, miażdżycy innych tętnic niż wieńcowe, cukrzycy typu 2 a także w przypadku mężczyzn powyżej 65 roku życia, leczonych na nadciśnienie." Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) nie dodała cukrzycy w ograniczenia, przeciwwskazania podczas ostatniej aktualizacji opisu.