Jedzenie chleba wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i odchudzanie.

Krąży opinia, że nie powinno się spożywać chleba w trakcie odchudzania. A może w stwierdzeniu "pościć o chlebie i wodzie" coś jest?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

30.04.2013 przez Agnieszka M. - Inny: Biotechnolog
obalam

Chleb nie tuczy, pod warunkiem, że jest spożywany w odpowiednich (nie nadmiernych) ilościach. Pieczywo nie ma jednak właściwości odchudzających. Każda dieta powinna dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę składników odżywczych, więc post "o chlebie i wodzie" nie jest racjonalnym sposobem odchudzania.

27.05.2013 przez Magdalena - Inny: -
obalam

Chleb składa się głównie z mąki, a ta natomiast z węglowodanów, czyli cukrów. Jeżeli jemy białe pieczywo dostarczamy cukry proste. Jeżeli razowe, ( np. żytnie. Nie należy sugerować się stereotypem, że ciemne pieczywo jest wyprodukowane z pełnoziarnistej mąki. Często białe pieczywo jest barwione karmelem dla uzyskania brązowego koloru) spożywamy cukry złożone. Żeby je strawić nasz organizm wytwarza więcej energii, przez co możemy mówić o ewentualnym spalaniu tkanki tłuszczowej.

Nie zapominajmy, że to nadal cukry, a picie samej wody i jedzenie chleba może przynieść fatalne skutki - niedobory witamin, mikro- i makroelementów oraz białek i tłuszczy.

13.07.2013 przez Katarzyna - Student: inżynier biomedyk
obalam

Chleb jest wysokokaloryczny, posiada dużo węglowodanów. Warto na diecie korzystać z ciemnej wersji chleba, który nie różni się bardzo kalorycznością od chleba jasnego, ale jest zdrowszy - posiada węglowodany złożone, które dają nam energię na dłuzej, błonnik, który daje nam sytość na dłuzej oraz witaminy z gr B.

22.08.2015 przez Patryk Kłopocki - Inny: dyplomowany kucharz małej gastr./specjalizacja zawodowa: żywienie zbiorowe konsumentów
potwierdzam

Pieczywo w diecie odchudzającej musi być z pełnego ziarna, które jest głównym źródłem błonnika pokarmowego, który pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości, co to pomaga u osób na diecie odchodzącej, gdyż mniej zjemy niż w przypadku chleba pszennego, który ma znikomą ilość błonnika.

Pieczywo pełnoziarniste w diecie odchudzającej jak najbardziej wspomaga w odchudzaniu, ale również istotna jest aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Bez tego ani rusz.

Pieczywo pełnoziarniste nie tuczy, a dostarcza wielu składników odżywczych, szczególnie witamin z grupy B, czy też makro- i mikroelementów np. cynk.

Należy pamiętać, iż zgodnie z zaleceniami piramidy żywienia i zaleceniami IŻŻ, produkty zbożowe (w tym pieczywo z pełnego ziarna) powinno znajdować się na naszym talerzu w 5, a nawet 6 porcjach.

Zgodnie z opracowanymi normami wyżywienia, IŻŻ opracował normy dziennych racji pokarmowych, które są różne dla różnych grup ludności, pieczywo powinno się spożywać ok. 480 g.

Ile porcji pieczywa włączyć w diecie?

Np. 1 kromka pieczywa 50 g, bądź 4 kromki pieczywa chrupkiego o gramaturze 40 g.

Oprócz pieczywa, również mowa jest o innych produktach zbożowych m.in. kaszach, makaronach razowych.

Oprócz pieczywa, również w diecie należy włączyć kasze [1/2 szkl. kaszy 30 g przed ugotowaniem]

30 g płatków owsianych [6 łyżek]

2/3 szk. makaronu 30 g przed ugorowaniem