Podobno częste współżycie w ostatnich dniach ciąży może przyspieszyć przyjście na świat dziecka.

NIiektórzy lekarze bardzo polecają tę metodę przyspieszenia porodu w ostatnich tygodniach/dniach ciąży, Czy to mit?

Próby weryfikacji mitu (25)

30.08.2012 przez Wojak - Inny: dziennikarz
obalam

Oczywiście, że jest to mit. Skurcze macicy + substancje zawarte w nasieniu powodują przyspieszenie akcji :)

14.09.2012 przez Dariusz Maciszewski - Pielęgniarka: ratownictwo medyczne ,anestezjologia i intensywna terapia
potwierdzam

Potwierdzam choć tylko częściowo. Nie przyspiesza sex w ostatnim stadium ciąży w istotny sposób terminu porodu ,ale wydzielająca się oxytocyna, dopomina itd jak również pewnego rodzaju masaż szyjki macicy może spowodować szybszy i lżejszy przebieg porodu.Na pewno w kwestii przyspieszenia porodu jest ten sposób skuteczniejszy, zdrowszy i przyjemniejszy niż chodzenie po schodach ,co też zalecają położnicy.

19.09.2012 przez Klaudyna Iwaszko - Student medycyny: student medycyny
potwierdzam

Sperma zawiera prostaglandyny, które są czynnikami skurczowymi dla mięśnia macicy.

26.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Masowanie szyjki, dodatkowo sperma zawiera prostaglandyny, ktore przyspieszaja dojrzewanie szyjki do porodu, a jeszcze jak kobieta ma orgazm, to wydziela się oksytocyna, ktora wywoluje delikatne skurcze macicy. To wszystko moze przyspieszyc poród. Obalam ten mit skoro pytanie brzmi czy częste współżycie może przyspieszyć poród ...... czy to mit?

11.10.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
potwierdzam

Seks uaktywnia macice do skórczów co moze przyspieszyc poród

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Seks może wywołać przedwczesny poród tylko jeśli partnerzy współżyją w sytuacji, kiedy ciąża jest zagrożona.

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Podczas orgazmu dochodzi do skurczów macicy. Nie są one jednak sygnałem przedwczesnego porodu. Nie jest to niebezpieczne, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. W ciąży wysokiego ryzyka lekarze niemal zawsze zalecają zrezygnowanie z seksu. U niektórych kobiet, gdy ciąża jest zagrożona, skurcze wywołane orgazmem mogą rzeczywiście prowadzić do poronienia.

22.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Orgazm wywołuje skurcze macicy, ale różnią się one od tych w akcji porodowej. Orgazm w wyniku stosunku lub i bez nie zwiększa prawdopodobieństwa porodu przedwczesnego, nawet pod koniec ciąży.

23.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

A ja znalazłam taką opinię: Sperma zawiera prostaglandyny – hormony, które mogą pomóc w rozszerzeniu szyjki macicy. Orgazm wyzwala hormon miłości zwany oksytocyną, która może wywołać skurcze.

28.10.2012 przez Maria Jednoróg - Student: Fizjoterapia
obalam

Nie jest to prawdą, ze względu na to, że odpowiednia głębokość wprowadzania penisa do pochwy, nie przyspieszy przyjścia na świat dziecka.

6.11.2012 przez Ewelina Kozłowska
potwierdzam

Zawarta w spermie oksytocyna jest wytwarzana również przez mózg dziecka, kiedy przyjdzie już czas na poród. Powoduje to skurcze i rozwieranie się szyjki.

9.11.2012 przez Ilona Bugajska - Pielęgniarka: położnictwo
potwierdzam

Tak to prawda ponieważ plemniki powodują, że szyjka macicy rozwiera się toteż dochodzi do wcześniejszej akcji porodowej.

12.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
potwierdzam

Pamietam jak byłam w ciązy i ginekolog powiedział mi , że sperma zawiera prostaglandynę, która powoduje skurcze macicy, która jest szczególnie wrażliwa pod koniec ciązy

19.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
potwierdzam

Przez 2–4 godziny po stosunku stężenie prostaglandyn w śluzie szyjkowym jest od 10 do 50 razy większe niż normalnie. Poza tym podczas stosunku dochodzi do naturalnego masażu szyjki macicy.

Skurcze macicy pojawiają się także podczas pobudzania brodawek piersiowych. Do układu krwionośnego uwalnia się wtedy oksytocyna – hormon stymulujący skurcze macicy.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Zawarte w nasieniu prostaglandyny zmiękczają szyjkę macicy i mogą pomóc wywołać poród w ostatnich tygodniach. W czasie orgazmu kobiety wydziela się też oksytocyna - podstawowy hormon dający impuls do porodu.

21.11.2012 przez Marta Pulińska
obalam

Współżycie NIE MOŻE przyspieszyć porodu. Orgazm już tak. A wiadomo, że nie każde współżycie kończy się orgazmem.

22.11.2012 przez Maciej - Student medycyny: student medycyny
potwierdzam

Jssttoprrawdopodobne, ponieważ w czasie orgazmu wzrasta wydzielanie oksytocyny, która odpowiedzialna jest zapoczątkowanie lub wzmocnienie skurczów macicy w celu przyspieszenia porodu a akże przyspieszenia samej akcji porodwej. Z tego też powodu jej podaz jest czasem stosowana u pacjentek zagrożonych przedłużającym się porodem i komplikacjami z nim związanymi.

Dodatkowo, jak już wspomniano kilka razy z spermie znajduje się Prostaglandyna E2 - która ppobudza mięsień macicy, zwiększa siłę i rytmiczność jej skurczów, ułatwia rozluźnienie i rozszerzenie ujścia szyjki macicy, a także estradiol, co do którego roli w czasie porodu nie ma obecnie pewności, ale istnieją opinie wskazującego na jego rolę w przyspieszeniu porodu.

źródła informacji o poszczególnych substancjach: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dinoproston http://en.wikipedia.org/wiki/Estradiol http://pl.wikipedia.org/wiki/Oksytocyna

3.12.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
potwierdzam

Zdecydowanie tak :)

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

w nasieniu prostaglandyny działają rozluźniająco na szyjkę macicy, ale dzieje się tak dopiero od 38 tygodnia ciąży a wiec wtedy gdy dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Już w starożytności uważano go za bardzo dobrą metodę wywołania porodu. Dziś wiadomo, że sperma zawiera prostaglandyny – hormony, które znalazłszy się w pobliżu szyjki macicy, powodują jej dojrzewanie, co prowokuje skurcze. Przez 2–4 godziny po stosunku stężenie prostaglandyn w śluzie szyjkowym jest od 10 do 50 razy większe niż normalnie. Poza tym podczas stosunku dochodzi do naturalnego masażu szyjki macicy.

Skurcze macicy pojawiają się także podczas pobudzania brodawek piersiowych (zarówno rękami, jak i ustami). Do układu krwionośnego uwalnia się wtedy oksytocyna – hormon stymulujący skurcze macicy

13.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Stosunek jest rodzajem aktywności fizycznej, która sama w sobie jest czynnikiem przyspieszającym poród.

Jeśli chodzi o prostaglandyny, zakładamy oczywiście, że jest to stosunek bez prezerwatywy. Wtedy owszem - prostaglandyny obecne w nasieniu powodują rozwarcie szyjki macicy.

Natomiast mówiąc o stosunku, nie można zapomnieć o rozluźnieniu, jakim ulega ciało kobiety po orgazmie. Moim zdaniem nie skurcze podczas orgazmu, a właśnie rozluźnienie bezpośrednio po nim jest istotne dla przebiegu ciąży. Relaks psychiczny podczas tych 9 miesięcy zwiększa szanse donoszenia ciąży.

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Sperma zawiera prostaglandyny, ktore gdy znajda sie blisko szyjki macicy moga spowodowac skurcze macicy. Po stosunku stezenie prostaglandyn w tym miejscu moze byc nawet 50 razy wieksze niz normalnie.

17.12.2012 przez Piotr Sendecki - Inny: ratownik medyczny / fizjoterapeuta
potwierdzam

orgazm powoduje m.in. skurcze macicy, co może wpłynąć na szybsze rozwarcie i poród

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Już od starożytności wykorzystuje się tą metodę wywołania ciąży.Wiąże się to z wydzieleniem oksytocyny i prostaglandyny podczas współżycia co może wywołać poród

27.12.2012 przez Anna Krysiak - Student: logopedii z audiologią
obalam

Jeżeli lekarz nie ma żadnych przeciwwskazań, a ciąża nie jest zagrożona, można współżyć bez problemu, ale tylko w odpowiednich pozycjach.

16.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Biorąc pod uwagę prostaglandyny, oksytocynę i wiele innych hormonów wydzielanych w trakcie współżycia i orgazmu, oraz biorąc pod uwagę czysto mechanistyczne ujęcie stosunku płciowego, przynajmniej z teoretycznego punktu widzenia wydawać by się mogło, że częste współżycie w ostatnich dniach ciąży może poród przyśpieszyć. Jednak opierając się na wynikach badań klinicznych (których wcale nie jest tak mało) można stwierdzić, że nie udowodniono ostatecznie takiego zjawiska. Cytując za jednym z autorów: In summary, there is no evidence to advise against coitus in a healthy pregnancy at term. In fact, there is reasonable evidence to suggest that it may be effective in ripening the cervix and hastening labor.

Żródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23145957; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12776961; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11406072; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9107114