Strzelnie palcami powoduje ich zwiększoną skłonnośc do zwichnięć w pózniejszym wieku

Jest to przesąd który usłyszałam od swojej babci. Jakieś naukowe dane potwierdzają taką hipotezę?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

23.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Powinniśmy jeszcze zauważyć, że kiedy strzelasz kostkami, to tak naprawdę nic się tam nie rozrywa. Dźwięk, który słyszysz, to bąbelki gazu w płynie stawowym, czyli w płynie synowialnym, który otacza twoje stawy. Z pewną ilością ciśnienia możesz sprawić, że te bąbelki gazu zaczną pękać. I to właśnie daje odgłos jak folia bąbelkowa – a kto nie lubi rozgniatać folii bąbelkowej? W zasadzie, można śmiało powiedzieć, że obydwa zajęcia są równie satysfakcjonujące.

I nie, strzelanie kostkami nie spowoduje artretyzmu, mimo dzikich plotek, jakie z pewnością już nie raz zdarzyło ci się słyszeć. Doktor Rachel Vreeman mówi w badaniu nad funkcjami dłoni, u osób dorosłych zarówno z artretyzmem jak i bez artretyzmu, ci, którzy chorowali na tę dolegliwość, wcale nie byli zamiłowanymi „strzelaczami kostkami”.

Ale, warto tutaj zauważyć, że zwyczajowe strzelanie kostkami może prowadzić do swojego rodzaju dyskomfortu dłoni, włączając w to puchnięcie, osłabienie siły rąk i niektórych palców, a także urazy stawów.

13.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

W linku napisane wszystko o doświadczeniu Donalda L. Ungera

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Według badania przeprowadzonego przez tegorocznego laureata IgNobla, takie działanie nie ma najmniejszego wpływu na rozwój artretyzmu. Naukowiec (z wykształcenia lekarz) przez całe życie badał to zagadnienie, a eksperymentu dokonywał na sobie. We wczesnym dzieciństwie postanowił strzelać tylko palcami jednej ręki, drugą pozostawiając jako kontrolę negatywną. Obliczył, że w tym czasie każdy palec „strzelał” około 36.000 razy. Obie ręce ma dziś sprawne.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Istnieją pojedyncze przypadki związane z wyłamywaniem stawów w palcach, które powodują nadwyrężenie kciuków czy skręcenie wiązadeł, jednakże są one bardzo rzadkie. Dlatego też jedyną uwagą, mogą być słowa lekarzy z Los Angeles, którzy twierdzą, że „chorobliwą konsekwencją wyłamywania stawów, wydaje się być jedynie jego przykry wpływ na obserwatora”

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

strzelanie palcami nie prowadzi do artretyzmu ani żadnych zmian zwyrodnieniowych. Polecam artykuł w linku

20.02.2013 przez Karol Magdziarek - Inny: Fizjoterapeuta
obalam

absolutnie nie gdyz strzelanie to wydzielanie się gazow a nie nadmierna ruchomosc stawow przez ktora bedzie uszkadzany aparat stawowy