w gorące dni lepiej pić cieple napoje niż zimne - ciepłe lepiej chłodzą

Informacja zasłyszana od znajomych studentów z okolic północnej Afryki. Co Wy na to?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

26.11.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
potwierdzam

Niektórym pomaga, niektórym nie. Pijąc ciepłe napoje latem podnosimy temperaturę ciała, to powoduje, że czujemy się bardziej komfortowo (mniejsza różnica temperatur) Tak samo dzieje się zimą, lecz tu lepiej stosować ciepłe napoje.

21.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Gdy jest gorąco, warto pić gorące napoje z dwóch przyczyn. Po pierwsze, aby nie obciążać organizmu dodatkową pracą niezbędną do podniesienia temperatury napoju zbyt zimnego w stosunku do ciepłoty ciała, co w efekcie jeszcze bardziej ogrzałoby organizm. Po drugie, aby wzmóc wytwarzanie potu, który parując z powierzchni skóry, pozwala pozbyć się nadmiaru ciepła. Tak więc w upalne lato lepsza jest gorąca herbata niż zimna woda.

24.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Tak ponieważ na jezyku sa obecne receptory TRPV1 które podczas picia ciepłych napoi sygnalizują organizmowi włączenie mechanizmów pozbywania się nadmiaru ciepła. Co ciekawe receptory te reaguja też na substancje nadające chili ostry smak co powoduje pocenie. Prawdopodobnie to właśnie dlatego ostre potrawy są wszechobecne w kuchniach gorącego klimatu.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Pijąc ciepłe napoje dostarczamy więcej ciepła organizmowi niż w przypadku schłodzonych trunków. Jednakże zwiększa się wydzielanie potu, warunkującego chłodzenie organizmu dzięki czemu ilość ciepła traconego jest większa niż ta którą dostarczyliśmy ciepłym napojem. Ergo chłodzimy organizm skuteczeniej

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

zmrożony napój przynosi tylko chwilowy efekt. Po chwili znów chce się pić. I po drugie, organizm nie znosi terapii szokowych. A niewątpliwie jest nią cola schłodzona do kilku st. C, kiedy temperatura powietrza dochodzi do 40 st. C.