Zaraz po śmierci rosną włosy i paznokcie

Niektórzy ludzie uważają, że jeszcze krótki czas po śmierci ( 2-3 dni) nadal rosną włosy i paznokcie. Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

19.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
obalam

Jest to mit, w który też kiedyś wierzyłam. Je to jednak absolutna nieprawda. Po śmierci ustają procesy biochemiczne w komórkach, a ewentualne wrażenie, że paznokcie rosną wynika z obkurczania się otaczających tkanek.

19.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Po śmierci następuje wysuszenie organizmu, także skóry, co sprawia wrażenie, że włosy i paznokcie są dłuższe. Nie jest to jednak skutek ich wzrostu.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Nie jest to prawda, jednak po smierci włosy moga wydac sie dłuzsze, ale nie jest to spowodowane tym ze rosna po smierci

28.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
potwierdzam

Wydaje mi się że ten dzień czy dwa włosy i paznokcie miały by szanse jeszcze rosnąć. w końcu w otaczającej tkance będzie jeszcze trochę substancji odżywczych żeby proces wzrostu podtrzymać. Najprościej było by to zweryfikować komuś, kto pracuje w prosektorium, ale na ogół ciało jest w chłodni a tam procesy "życiowe" mocno wyhamowują.... Pytanie tylko czemu i komu ma taka wiedza służyć?... ale mit znany, i obstawiam że nie wziął się z nikąd, ziarnko prawdy musi w nim być.

7.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Wszystkie organy i tkanki nie umierają w człowieku w jednej chwili. Te które są bardziej odporne na niedotlenienie żyją dłużej. Jednak nie są to aż takie różnice, żeby paznokcie i włosy rosły przez 2 dni. Może być takie mylne wrażenie ze względu na wysuszenie ciała po śmierci.

25.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Dość powszechną teorią jest to, że paznokcie i włosy rosną po śmierci. Zaobserwować można to głównie u kobiet - widać im odrosty i niepomalowane lakierem części paznokcia. Spowodowane ma to być różnym czasem zaprzestania pracy komórek ciała.

Owszem, z chwilą zgonu nie wszystkie komórki w tym samym momencie obumierają. Ale nie ma to wpływu na aktywność włosów i paznokci. To przekonanie wynika z wizualnego wrażenia, że paznokcie, czy włosy są dłuższe. Jednak to nie one rosną, a skóra człowieka i jego tkanki kurczą się i marszczą, m.in. na skutek utraty wody. Dzięki temu zostają odsłonięte niewidoczne wcześniej części ciała.

28.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

To złudzenie optyczne.

13.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
obalam

Zatem przyłączam się do większość poprzednich opinii. Wydłużenie włosów i paznokci to sprawa cofających się tkanek pozbawianych sukcesywnie płynów. Chociaż złudzenia optycznego bym nie zaryzykował ;)

Ciekawa też sprawa z domniemanymi wampirami (upiorami, strzygami jak zwał tak zwał), których trumny otwierano krótko po pogrzebie, żeby "komisyjnie" stwierdzić mroczne, prześladowcze działania. Zastany widok zapewne odbiegał od normy, co skrzętnie i skrupulatnie zapisywano. Wspominano właśnie o dłuższych paznokciach i włosach oraz że "podejrzany" o wampiryzm wyglądał na najedzonego. W sensie miał pełny "brzuch" i ślady krwi koło ust, pochodzące z wysysania jej żywym :) Tak czy siak ciało było następnie różnie (mniej lub bardziej widowiskowo) traktowane. Pełny brzuch spokojnie tłumaczyć można, wzdęciem na skutek gazów rozkładowych, podobnie ślady krwi w okół ust jako krew wypychana na skutek właśnie pośmiertnego rozdęcia zwłok. Niewiedza rodzi strach, jak dobrze, że dziś zamiast biblii mamy encyklopedie :)

15.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Jest tylko aktywność komórek odpowiedzialna na wzrost paznokci. Utrzymuje się za parę godzin więc nie możliwe żeby urosły komuś paznokcie o kilka mm w kilka h

21.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Bardzo często można natknąć się na opowieści na temat tego, że włosy i paznokcie na ciele zmarłego wciąż rosną. Przykładem może być to, że na pomalowanych paznokciach kobiety, po kilku dniach widać odrosty, a broda u mężczyzny ponoć staje się dłuższa. Jak jest w rzeczywistości? – To nieprawda – słyszymy od Macieja Kaniewskiego. – Wzrost paznokci i włosów jest tak powolny. Więc mimo istnienia zjawiska zdysocjowania procesu umierania, czyli różnicy pomiędzy czasem śmierci pnia mózgu( która to decyduje o śmierci osobnika), a czasem śmierci innych tkanek i narządów, która może wynosić nawet kilka godzin, jest ona zbyt krótka, aby spowodować uchwytny wzrost włosów i paznokci – dodaje.

22.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

To bzdura. Po prostu wysycha skóra co prowadzi do odsłonięcia mieszków włosowych i nasad paznokci; dochodzi do skurczu mięśni przywłośnych, przez co włosy mogą się "najeżyć". Oba te procesy mogą sprawiać wrażenie, że włosy i paznokcie rosną.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

to nie włosy i paznokcie rosną, ale kurczy się ciało, które po śmierci wiotczeje i kurczy się na skutek odwodnienia.