Wczesne rozpoczęcie życia płciowego przez kobietę zwiększa jej szanse na problemy infekcji oraz nowotworów układu płciowego

czy aktywność seksualna ma wpływ na zakażenia bakteryjne bądź jest czynnikiem ryzyka nowotworów?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

5.04.2013 przez Kasia - Student medycyny: ..
potwierdzam

Infekcje układu płciowego mogą nastąpić podczas kontaktów seksualnych, stąd współżycie płciowe generalnie jest ryzykiem infekcji.

Nowotwory układu płciowego mogą wiązać się z zakażeniem wirusem HPV, który przenosi się drogą płciową, stąd współżycie (niezabezpieczone odpowiednio, nawet w przypadku przejścia szczepień na HPV) tak samo, jest ryzykiem rozwoju np. raka szyjki macicy.

6.04.2013 przez Agnieszka Klara Wołkowycka - Student: student
potwierdzam

Błona dziewicza poniekąd ma chronić przed infekcjami, więc wczesnym rozpoczęciem współżycia pozbawiamy się tej ochrony. Lecz nie jest to 100% zabezpieczenie przed bakteriami, drobnoustrojami itp gdyż nie może być zupełnie szczelna, dla np, krwi miesiączkowej.

7.06.2013 przez Dominik Haus - Lekarz: lekarz
obalam

Czynnikiem zwiększającym ryzyko infekcji oraz nowotworów układu płciowego (mowa tu o raku szyjki macicy będącym następstwem infekcji wirusem HPV) jest duża liczba partnerów seksualnych. Co prawda wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego może współistnieć z dużą ilością partnerów, ale nie musi. Równie dobrze kobieta, która wcześnie rozpoczęła aktywność seksualną może przez całe życie mieć jednego partnera, a kobieta, która późno rozpoczęła aktywność może mieć wielu partnerów.

Bręborowicz G.H., Położnictwo i Ginekologia

6.07.2013 przez Anna - Student medycyny: studentka
potwierdzam

Aktywność seksualna podjęta we wczesnym wieku zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową, sprzyja zakażeniom wirusem HPV, w tym groźnymi podtypami 16 i 18, które są czynnikami odpowiedzialnymi za wystąpienie raka szyjki macicy.

19.07.2013 przez Jakiś Tam - adwokat
potwierdzam

na infekcje na pewno zwiększa ryzyko , ale czy wcześniej czy później to nie różnica pytanie czy osoba jest gotowa psychicznie?!

7.09.2013 przez Piotr Jakubowicz - Inny: Uczeń
potwierdzam

Błona dziewicza jest taką "izolacją" przed wirusami i bakteriami z otoczenia, więc gdy jej zabraknie dziewczyna traci pewną ochronę. Więc im wcześniej nie będzie jej miała tym większa szansa na infekcje.

8.09.2013 przez Agata Janosz - Student medycyny: V rok
potwierdzam

Wg prof. Stachury i książki "Patologia", zarówno rak szyjki macicy, jak i sama neoplazja wewnątrznabłonkowa szyjki macicy (CIN) są powodowane przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV typ 16, 18, w mniejszym stopniu 31, 33, 35. Zakażeniom tym sprzyja rozwiązłość seksualna, wielu partnerów seksualnych i wczesne rozpoczęcie życia płciowego, ponieważ wirus HPV przenoszony jest drogą płciową.

23.02.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

'Niestety ostatnio raka szyjki macicy stwierdza się u coraz młodszych kobiet- związane jest to z coraz wcześniejszym wiekiem rozpoczęcia życia seksualnego.

15.03.2014 przez Paweł - Student: student
potwierdzam

Oczywiście, z aktywnością seksualną wiąże się możliwość zakażenia wirusami przenoszonymi drogą płciową, grzybicą, bakteriami i innymi patogenami. Niektóre z tych czynników (np. wirus HPV) mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów.

W przypadku wirusa HPV warto przed rozpoczęciem współżycia rozważyć szczepienie, zwłaszcza u tych kobiet, u których w rodzinie stwierdzano nowotwory (głównie raka szyjki macicy). Na Zachodzie wprowadza się już nawet szczepienie przeciw HPV u chłopców, w celu zmniejszenia rozprzestrzeniania wirusa.