Po podaniu antybiotyku w mononukleozie zakaźnej występuje wysypka.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

18.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
potwierdzam

W przebiegu mononukleozy mogą wystąpić dwa rodzaje wysypki. Cytat:

"Wysypka może występować w dwu postaciach i w rzeczywistości tylko jedna z nich jest skutkiem zakażenia wirusem EBV – ta nieswędząca, słabo widoczna i szybko znikająca. Jeśli natomiast notuje się u pacjenta swędzącą, dobrze wyrażoną i długo występującą wysypkę, oznacza to najczęściej, iż mononukleoza została źle zdiagnozowana. Dość powszechne jest bowiem mylenie mononukleozowego zapalenia gardła z anginą paciorkowcową. I ponieważ około 30% pacjentów z mononukleozą jest jednocześnie nosicielami paciorkowców grupy A w gardle, paciorkowce te naturalnie występują także w materiale pobranym od pacjenta – lekarz widząc wynik wnioskuje więc, iż ma do czynienia z anginą, zaleca stosowanie ampicyliny lub amoksycyliny, i wówczas, pod wpływem tych antybiotyków, występuje wysypka. Wysypka ta jest więc wyłącznie efektem stosowania leków, a nie działania wirusów, nie jest także objawem alergii pacjenta na te antybiotyki.

18.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Prawda.

Po podaniu ampicyliny lub amoksycyliny osobie z mononukleozą wysypka występuje w 90% przypadków.

19.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Oczywiście, że to prawda a nie mit :) Po podaniu antybiotyku z grupy penicylin występuje wysypka.

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Konkretnie tym antybiotykiem jest ampicylina lub jej pochodne.

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
potwierdzam

To prawda. Lekiem tym jest penicylina lub jej pochodna.

27.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
potwierdzam

PRAWDA Do objawów mononukleozy zakaźnej należy: "po podaniu amoksycyliny lub ampicyliny (antybiotyki z grupy penicylin) po 7-10 dniach pojawia się swędząca wysypka."

6.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

PRAWDA. Po podaniu antybiotyków z grupy penicylin w mononukleozie zakaźnej występuję wysypka.

18.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Może wystąpić wysypka kilkudniowa po podaniu penicylin, tak można zróżnicować tę chorobę z innymi chorobami bakteryjnymi

25.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

W niektórych badaniach wykazano, że u 80–90% osób z mononukleozą, którym podano antybiotyk, występuje rozsiana, czerwona wysypka

2.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Po podaniu antybiotyku chorym na mononukleoze u wiekszosci wystepuje wysypka. Wtedy nalezy przerwac antybiotykoterapie, mononukleoze bowiem leczy sie tylko objawowo.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W niektórych badaniach wykazano, że u 80–90% osób z mononukleozą, którym podano antybiotyk, występuje rozsiana, czerwona wysypka[3].