noszenie maseczki (chirurgicznej) zapobiega przenoszniu chorób drogą kropelkową

na wielu oddziałach w szpitalu nosi się maseczki ochronne, czy jest to metoda 100% skuteczna w zapobieganiu szerzeniu się infekcji?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
potwierdzam

Jest to prawda. Maseczka chirurgiczna poprzez swoją budowę jest zalecana dla zarówno lekarzy by nie zarażali pacjentów, jak również dla pacjentów którzy są w immunosupresji by ograniczyć do minimum możliwość ekspozycji na patogen.

15.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Badania prowadzone w ośrodkach zdrowia, w zależności od środków

ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń wirusowych układu oddechowego prowadzą do

wniosku, że noszenie masek (domowej roboty, chirurgiczne) może ograniczyć

rozprzestrzeniania się wirusa. Maski mogą mieć różne wzory. Są one często

jednorazowego użytku i chirurgicznych, stomatologicznych, medycznych

proceduralnych, izolacji, kurzu. Maski, które są często wykorzystywane

poza placówkach służby zdrowia, są wykonane z tkaniny, papieru i podobne

materiałów.

18.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Maseczki chronią przed zarażeniem pacjentów jak i lekarzy, podczas operacji chronią przed bakteriami, używane na najbardziej niebezpiecznych oddziałach czy podczas leczenia stomatologicznego. Nic nam nie daję 100% ochrony, ale maseczki jak najbardziej zmniejszają ryzyko przenoszenia chorób.

23.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Maseczek chirurgicznych uzywa si eglownie na bloku operacynym, ale takze przy pacjentach bedacych w immunosupresji- zeby nie zarazic ich niczym. Pacjenci tacy sa takze zobligowani do noszenia maseczek, zeby jeszcze bardiej zmniejszyc ryzyko zarazenia sie czyms. Takze w przypadku epidemii przenoszonych droga kropelkowa chorob sugeruje sie noszenie maseczek przez zwyklych ludzi.

25.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Współczesna medycyna stawia znaczący nacisk na eliminację zakażeń wewnątrzszpitalnych i roznoszeniu patogenów. Z tąd np chirurgiczne mycie rąk, jałowe fartuchy i maseczki chirurgiczne na bloku operacyjnym.

Standardowo używana maseczka zatrzymuje 99% patogenów.

11.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Maseczka jest to jeden z elementów chroniących pole operacyjne przed zakażeniem bakteriami. Jest ona w stanie zatrzymać do 98% drobnoustrojów. Ta sama zasada działa przy zapobieganiu chorób przenoszonych drogą kropelkową.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Pacjenci wykupują coraz więcej maseczek chirurgicznych. Lekarze podkreślają, że są one skuteczne, ale trzeba je często zmieniać. Maseczka noszona przez kilka godzin nie chroni, ale zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia grypy, ponieważ staje się siedliskiem bakterii. Maseczkę powinny nosić osoby, które zauważyły u siebie pierwsze oznaki choroby i wiedzą, że nie powinny rozsiewać zarazków.

6.01.2016 przez Aleksandra Kiełtyka - Medycyna
potwierdzam

Powyższe stwierdzenie jest dobrą definicją funkcji maseczki chirurgicznej. Na sali operacyjnej lub zabiegowej używana jest najczęściej aby ograniczyć źródła ewent. infekcji, poza nią stosowana jest u pacjentów z obniżoną odpornością (w immunosupresji) aby chronić ich przed patogenami obecnymi w otoczeniu. Warunkiem jej skuteczności jest odpowiednio częsta wymiana na nową. Jest "modna" w Japonii , u nas w okresie częstych infekcji też powinna być częściej używana.