Krzywa przegroda nosowa może utrudniać oddychanie

Zgadzacie się z tym? Może są jeszcze inne objawy typu katar, zatkanie nosa?

Próby weryfikacji mitu (14)

18.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Potwierdzam, ale z pewnymi wyjątkami. Zależy w jakim stopniu przegroda jest skrzywiona. Przegroda nosowa u większości ludzi nie jest idealnie prosta, a mimo to nie występują trudności w oddychaniu.

18.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Najpoważniejszym problemem wywołanym przez skrzywioną przegrodę jest upośledzenie oddychania przez nos. Na skutek tego wdychane powietrze nie jest dostatecznie oczyszczane, ogrzewane ani nawilżane. Prowadzi to do oddychania przez usta, a to z kolei skutkuje częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych.

18.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Przegroda nosowa nawet krzywa nie musi oznaczać utrudnień w oddychaniu. Większość z nas nie ma idealnie prostej przegrody. Ewentualne duże skrzywienie może objawiać się chrapaniem a przy dużym skrzywieniu może dojść do utrudnienia w oddychaniu.

18.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Potwierdzam. Może utrudniać oddychanie i powodować m.in chrapanie!

19.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Jak najbardziej jest to możliwe, ponieważ jama nosowa jest naturalną drogą przepływu powietrza i każda blokada zwiększa opór dróg oddechowych co skutkuje zwiększonym wysiłkiem oddechowym, odczuwanym jako utrudnienia w oddychaniu.

źródło: Fizjologia człowieka J. Górski

Poniżej przedstawiam prace dowodzące skutecznosci plastyki przegrody, usprawniajac w ten sposób oddychanie.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21332671 - praca w której wykazano, że operacja skrzywionej przegrody polepsza przepływ powietrza przez nos

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21426701 - j/w

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21442073 - praca w której przedstawia sie obiektywne kryteria operacji nosa, wymieniając w tym problemy z oddychaniem

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22014296 - praca przedstawiająca wpływ skrzywionej zatoki na zdrowie

19.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
potwierdzam

Tak, jak najbardziej, utrudnia oddychanie (wynika to choćby ze zmniejszenia pola przekroju przez które przechodzi powietrze). leczenie jest operacyjne

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jak najbardziej utrudnia oddychanie, powoduje częstsze infekcje kataralne, zapalenia zatok, zapalenia gardła.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Tak, moze utrudniać oddychanie, chociaż nie jest tak ze kazdy kto ma krzywa przegrode, bedzie mial problemy z oddychaniem

25.10.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

zgadzam się że przegroda może utrudnić oddychanie, może też powodować problemy z nawracającym katarem. Choć oczywiście nie w każdym przypadku przegroda przeszkadza.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

To prawda może powodowac utrudnione oddychanie, czy wręcz być przyczyną "słyszalnego" oddychania. Z tego tez powodu po złamaniu przegrody np w trakcie bójek lekarze ją nastawiają nie wyniki to tylko ze względów estetycznych.

25.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

Krzywa przegroda nosowa oznacza częste zapadanie na zapalenie zatok, ból głowy, problemy w oddychaniu i kłopoty z węchem.

6.12.2012 przez Anasarka - Lekarz: stażysta
potwierdzam

To wszystko prawda, ale wiadomo, występowanie objawów zależy od stopnia skrzywienia. Mało kto ma idealnie prostą przegrodę (zwykle jest to stan po rekonstrukcji:)), a jednak nie wszyscy mają problemy z oddychaniem.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Krzywa przegroda nosowa moze utrudniac oddychanie, ale tez powodowac katar, oraz nawracajace infekcje. Jedynym sposobem wyleczenia jest tu operacja.

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
potwierdzam

Potwierdzam, jest to najczęściej spotykana wada budowy nosa, która utrudnia pacjentom oddychanie, powoduje chrapanie, ma pośrednio wpływ na bezdech senny, a co za tym idzie niewysypianie się, ból głowy po przebudzeniu i ogólny dyskomfort w samopoczuciu.

8.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Nasi Powyżsi Pogromcy pięknie i fachowo to wyjaśnili:

Pani Doktor Klaudia Ksepko: Jak najbardziej utrudnia oddychanie, powoduje częstsze infekcje kataralne, zapalenia zatok, zapalenia gardła.

Pan Doktor Marcin Musiał: Jak najbardziej jest to możliwe, ponieważ jama nosowa jest naturalną drogą przepływu powietrza i każda blokada zwiększa opór dróg oddechowych co skutkuje zwiększonym wysiłkiem oddechowym, odczuwanym jako utrudnienia w oddychaniu.

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21332671; http://www.mayoclinic.com/health/deviated-septum/DS00977; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21426701; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21442073; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22014296.