Mężczyznom rośnie brzuch i ,,mięsień piwny", gdy piją dużo piwa

Mężczyznom rośnie brzuch i ,,mięsień piwny", gdy piją dużo piwa. Takie przekonanie jest wśród ludzi. A nie chodzi tutaj o to, że kobietom tłuszcz odkłada się w biodrach, a facetom na brzuchu (piwo ma dużo kalorii)?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

18.10.2012 przez Damian Głogowski - Patron portalu: magister inżynier
potwierdzam

Piwo jest kaloryczne, szczególnie jasne, więc moim zdaniem potwierdzony.

18.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Prawda piwo jest b. kaloryczne, mężczyznom tłuszcz okłada się na brzuchu dlatego jest zn mięsień piwny!

18.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Piwo ma dużo kalorii i zaburza działanie niektórych enzymów przez co powoduje kumulowanie się tłuszczów w komórkach tłuszczowych. A ponieważ mężczyźni mają skłonność do otyłości brzusznej pojawia się "mięsień piwny"

Załączam w linku tabele żywieniową wg której piwo jasne 0,5l ma 230 kcal podczas gdy np bułka kajzerka 50g ma 120 kcal !

6.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Potwierdzam, ponieważ piwo jest dość kaloryczne. Oczywiście kaloryczność piwa zależy od zawartości alkoholu w piwie. Im piwo ma większą procentowość tym jest bardziej kaloryczne. Natomiast otyłość brzuszna u Panów nie jest tylko związana ze spożywaniem piwa. Błędne jest stwierdzenie, iż jak nie będziemy pili piwa to brzuszek nam nie urośnie. Otyłość brzuszna u mężczyzn jest cechą osobniczą. Tkanka tłuszczowa znajdująca się na brzuchu oraz klatce piersiowej u mężczyzn jest nieco inna niż w innym partiach ciała. Zawiera ona więcej naczyń krwionośnych, więcej komórek i więcej receptorów. Dlatego szybciej przyrasta. Dlatego jedząc m.in. tłuste potrawy, możemy być pewni, że tzw. "bojler" nam urośnie.

8.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Piwo ma dużo kalorii, jeśli jeszcze podczas picia podjadamy to już w ogóle rośnie pokaźny brzuch ;)

13.11.2012 przez Agnieszka Lisowska - Pielęgniarka: Studentka Studiów Mgr
obalam

Piwo w większości składa się z wody, która za długo w organizmie nie przebywa, wszak po piwie siusiu się chce. Ma także kalorie, nawet sporo. Efekt mięśnia piwnego onserujemy ponieważ meżczyzni maja tendencje do gromadzenia tłuszczu na brzuchu, a jak wiemy otylosc jest zalezna od diety i ruchu, piwo to tylko jeden ze sposobow przyspieszenia wzrostu meskiego ,,brzuszka,,

15.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Mięsień piwny powstaje przede wszystkim ze spożywania zbyt dużej ilości piwa, które jak wiadomo, jest trunkiem kalorycznym. Odkładający się tłuszcz w obrębie brzucha związany jest jednak również z niewłaściwym stylem życia, często siedzącym i mało aktywnym. Otyłość brzuszna może mieć ponadto podłoże genetyczne, hormonalne, a nawet psychiczne!

Nie mniej istotne znaczenie na powstawanie mięśnia piwnego ma również dieta, która zwłaszcza w przypadku młodych mężczyzn często jest lekceważona. Zjadane w pędzie posiłki, podjadanie między nimi oraz świadome rezygnowanie z warzyw oraz owoców – to niestety najprostsza i najczęstsza droga do zyskania mięśnia piwnego.

16.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Od piwa nie tyjemy, gdyż powoduje ono odwodnienie tkanek, a dodatkowo ma pozytywny wpływ na proces spalania węglowodanów i tłuszczów, które zostają szybciej przetrawione.

Piwo zawiera potas, fosfor, magnez, wapń i sód. Jest źródłem witamin z grupy B, B1, B2, PP oraz B12, a witamina B1 wpływa korzystnie na przemianę materii.

Niby wszystko pięknie, idealnie, ale skąd pogląd, że od piwa rośnie brzuch?

Otóż samo piwo nie sprzyja tyciu, ale wszystkie „dodatki”, które pochłaniamy w trakcie jego picia, czyli golonka, chipsy, paluszki, orzeszki, itp. Chmiel, alkohol i węglowodany zawarte w piwie wyostrzają niestety apetyt. I to właśnie głównie tuczy nas jedzenie, które spożywamy pijąc piwo, a nie sam napój.

25.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie potwierdzono, że samo spożywanie piwa powoduje otyłość brzuszną. Należy podkreslić na wpływ innych czynników, które są obecne u osób nadmiernie spożywajacych piwo, które przyczyniają się do otyłości, takie jak zła dieta, brak ruchu, palenie.

Przewlekłe nadmierne picie alkoholu może doprowadzić do marskości wątroby, a to będzie się objawiać wodobrzuszem ( niewydolna wątroba produkuje za mało albumin by utrzymać prawidłowe fizjologiczne ciśnienie onkotyczne krwii ), ginekomastią ( niewydolna wątroba nie jest w stanie inaktywować hormony krążące we krwii ).

26.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

wystający brzuch piwoszy, popularnie nazywany "mięśniem piwnym", wbrew pozorom nie powstaje tylko i wyłącznie z nadużywania tego trunku, bowiem do jego powstania przyczyniają się także inne czynniki. mięsień piwny, jak każdy inny objaw nadwagi, to wypadkowa nadmiernej ilości spożywanych kalorii w ogóle i zbyt małej aktywności fizycznej. kaloryczność piwa zależy głównie od zawartości alkoholu, słabsze ma ok. 235 kcal, zaś mocne może mieć nawet 550 kcal

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Piwo jest bardzo kaloryczne, szczególnie zagryzane chipsami czy paluszkami. Z racji, że mężczyźni mają predyspozycję do otyłości brzusznej, to spożycie nadmiernej ilości kalorii w postaci piwa uwidacznia się u nich jako tzw. mięsień piwny.

25.12.2012 przez Anita Grochowska - Student: farmacja
potwierdzam

Piwo zawiera dużą dawkę kalorii, więc przy jego częstym i dużym spożyciu i wzięciu pod uwagę, że u mężczyzn częściej występuje "jabłko", czyli otyłość brzuszna obejmująca pas brzucha i klatki piersiowej, można wysnuć wniosek że właśnie tam będzie się odkładać tłuszcz powstały z nadmiaru spożywanego pożywienia( ponieważ tam tkanka tłuszczowa zawiera więcej naczyń krwionośnych ). Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że w trakcie picia piwa wielu mężczyzn spożywa tzn. przekąski, zwł.chipsy, paluszki, orzeszki, które także są niezwykle kaloryczne, co zazwyczaj w połączeniu z siedzącym trybem życia daje wspomniany tzw. mięsień piwny.