Męskie nasienie może wykazywać działanie przeciwdepresyjne u kobiety

Gdzieś to przeczytałam ostatnio Chyba we Wprost lub Polityce.

Próby weryfikacji mitu (13)

18.10.2012 przez Paulina Niedośpiał - Student medycyny: studentka stomatologii
riposta

Być może to kolejne badanie z cyklu "amerykańscy naukowcy dowiedli...":P Nie wydaje mi się, żeby była to prawda. Nasuwa się kolejne pytanie, jaka substancja znajdująca się w męskiej spermie, ma działanie antydepresyjne i jaką droga się wchłania? Na pewno udany stosunek seksualny poprawia samopoczucie, co za tym idzie, może mieć właściwości antydepresyjne, jednak wątpię żeby miało to związek z nasieniem.

18.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
potwierdzam

Temat ten poruszony już był na tym portalu. Dlatego też pozwolę sobie wstawić link do wpisu doktora Łabuzka. Jak widać nasienie może wywoływać działanie antydepresyjne.

18.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Na pewno jej nie szkodzi a dobry sex to i dobre samopoczucie. Ja potwierdzam mit

27.10.2012 przez Bartosz Czapski - Student medycyny: Gdański Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

W badaniu aktywnych seksualnie kobiet, stosowanie prezerwatyw było powiązane z wynikami Skali Depresji Becka. Nie tylko kobiety, które uprawiały seks bez prezerwatywy były mniej depresyjne, ale objawy depresji i ilość prób samobójczych wśród kobiet, które stosowały prezerwatywy były proporcjonalne do częstości stosowania prezerwatyw.

6.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Archives of Sexual Behavior wykazały, że kobiety które podczas stosunku nie stosowały prezerwatyw w mniejszym stopniu zapadały na depresje aniżeli kobiety, które prezerwatywy stosowały.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Według autorów, antydepresyjne działanie spermy może być związane z obecnością w niej hormonów oddziałujących na komórki nerwowe mózgu i wpływające na nastrój. Są to m.in. testosteron, estrogen, hormon luteinizujący, hormon FSH, prolaktyna czy prostaglandyny.

25.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

W spermie są zawarte hormony takie jak testosteron, estrogen, FSH, LH, prolaktyna, prostaglandyny które wykazano we krwi w kilka godzin po stosunku, które jak wiadomo wpływaja na zachowanie

15.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Moim zdaniem jest to raczej wynik działania seksualnego między kobietą a mężczyzną niż samej spermy

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Taki był wniosek z przeprowadzonego badania pod kierunkiem Gordona Gallupa ze State University of New York. Działanie przeciwdepresyjne ma związek z obecnością takich hormonów jak serotonina, endorfiny, oksytocyna w męskim ejakulacie. Póki co jest to tylko jedno badanie, w dodatku nie wzięto sporo czynników pod uwagę, także nic pewnego.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Warszawa (PAP) - Kobiety, których partnerzy nie stosują prezerwatyw rzadziej cierpią na depresję, gdyż sperma zawiera związki antydepresyjne - wynika z badań naukowców z USA, które publikuje najnowszy numer "New Scientist".

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

W trakcie doświadczenia badacze prosili prawie 300 studentek o wypełnianie standardowej skali depresji wg. Becka. Część kobiet współżyła z partnerem z użyciem prezerwatyw, a część ich nie stosowała. Okazało się, że te, które nie stosowały tego zabezpieczenia miały zdecydowanie lepszą samoocenę i czuły się istotnie lepiej.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Dobry nastrój to efekt działania zawartych w nasieniu hormonów, a zwłaszcza testosteronu, który podwyższa kobiece libido, poprawia samopoczucie, wzmacnia siły witalne i dodaje chęci do życia. Jeśli jest go za mało, poczucie wartości gwałtownie się obniża, pojawia depresja, napięcie mięśniowe, zanika zainteresowanie seksem.

21.01.2013 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
riposta

W połączenie z stosunkiem zakończonym jej orgazmem, na pewno ;)

11.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Temat był już szeroko dyskutowany na naszym portalu: http://pogromcymitowmedycznych.pl/blog/does-semen-have-antidepressant-properties/. Wydaje się, że rzeczywiście jest to prawda, choć przydałoby się porządnie zaprojektowane badanie kliniczne, które ostatecznie mogłoby ww. mit potwierdzić.

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12049024; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22640371; http://www.newscientist.com/article/dn2457-semen-acts-as-an-antidepressant.html.