Anemia nie ma żadnego związku z niewydolnością nerek.

Wiadomo, że u chorego z niewydolnością nerek, anemia jest dość często występującą przypadłością. A jak jest w odwrotnym przypadku? Czy sama niedokrwistość niepowiązana z żadną z typowych przyczyn może świadczyć o problemach układu moczowego?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

18.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Ryzyko pojawienia się anemii zwiększa się wraz z pogorszeniem czynności nerek. Okazuje się, że problem niedokrwistości dotyczy blisko 30% czyli jednej trzeciej chorych z łagodną niewydolnością nerek oraz aż 90% z ciężką niewydolnością nerek.

Przyczyny anemii w chorobach nerek

Nerki produkują specyficzny hormon, zwany erytropoetyną, który reguluje produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym. W przewlekłej niewydolności nerek dochodzi zazwyczaj do zmniejszenia wydzielania tego hormonu. Mniejsza ilość erytropoetyny oznacza obniżenie wytwarzania czerwonych krwinek oraz hemoglobiny, prowadząc do powstania anemii. Innymi czynnikami sprzyjającymi niedokrwistości w przypadku chorób nerek to: niedobór żelaza (spowodowany niedostateczną podażą lub ukrytymi krwawieniami), niedobory niektórych witamin (kwasu foliowego i witaminy B12), zły stan odżywienia oraz przewlekły stan zapalny.

Czasami jednak anemia może wystąpić wtórnie do schorzeń innych niż przewlekła niewydolność nerek takich jak: niedoczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, zatrucie glinem, hemoliza, nacieczenie szpiku kostnego (choroba nowotworowa).

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nerki produkują erytropoetynę, którego główną funkcją jest stymulacja różnych etapów erytropoezy, co prowadzi do zwiększenia produkcji erytrocytów przez szpik kostny. W niewydolności nerek zmniejsza się ilość erytropetyny. Mają tu swój udział jeszcze inne mechanizmy takie jak krwinkomocz, który może towarzyszyć niewydolności oraz obecność generalnie choroby przewlekłej co prowadzi do niedokriwstości chorób przewlekłych.

22.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Osoby z przewlekłą niewydolnością nerek typowo rozwijają niedokrwistosć normocytarną normobarwliwą, której częstość wyraźnie rośnie przy GFR<60ml/min/1,73m^2. U chorych na cukrzycę rozwija się szybciej. Przyczyny: względny niedobór EPO, niedobór Fe, utrata krwii, supresja szpiku przez niewydalane toksyny, skrócony czas życia erytrocytów, niedobór kw foliowego i wit B12,

źródło: Choroby wewnętrzne A. Szczeklik

23.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Pogarszająca się czynność nerek pociąga za sobą spadek produkcji erytropoetyny, w rezultacie zmniejsza się erytropoeza, co prowadzi do niedokrwistości.

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Nerki produkują erytropoetyne (hormon stymulujacy produkcję krwi). Przy niewydolnosci nerek moze być uposledzona jej produkcja, co skutkuje anemia.

16.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

Anemia może byc powiązana z chorobę nerek na wiele sposobów.

1. Nerki produkują erytropoetynę- hormon regulujący powstawanie erytrocytów w szpiku kostnym. W przewlekłej niewydolności nerek zazwyczaj dochodzi do zmieniejszenia wydzielania tego hormomu a tym samym zmniejszoną erytropoezą.

2. Dodatkowo może dochodzić do nadmiernego usuwania niezbędnych substancji w procesie tworzenia erytrocytów takich jak: żelazo, witamina B12, kwas foliowy.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
obalam

Anemia może być skutkiem wielu chorób, ta występująca w przypadku niewydolności nerek związna jest z upośledzniem funkcji produkowania hormonu erytropoetyny - hormon pobudzający wytwarzanie erytocytów. Jednak sama anemia, po wykluczeniu innych przyczyn raczej skłania nas na inne choroby, nie na niewydolność nerek, ponieważ tą bedziemy mogli stwierdzić szybko, gdy spojrzymy na kreatyninę i GRF oraz wywiad chorego