Picie piwa pomaga na robaki w żołądku

Ostatnio podczas spotkania ze znajomymi usłyszałem, że jeden z nich w dzieciństwie dostawał od rodziców trochę piwa co miało niby nie pozwolić na rozwój "robaków" w żołądku. Co o tym sądzicie?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

18.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Według mnie żołądek sam w sobie, dzięki pH w nim panującym, jest środowiskiem wystarczająco niegościnnym by nic, oprócz skrajnych ekstremofili, było w stanie przeżyć w nim dłuższy czas. Nie wymaga więc dodatkowej pomocy. A co samego pomysłu użycia piwa jako "wspomagacza", to nie jest ono chyba zbyt groźne dla różnych stworzeń, które mogłyby znajdować w żołądku, stężenie alkoholu, chyba jedynego składnika, jaki mógłby im zaszkodzić, jest chyba zbyt niskie.

23.10.2012 przez Anna Gorzkiewicz - lekarz weterynarii
obalam

U ludzi w żołądku NIE BYTUJĄ robaki poza bardzo krótkim epizodem w życiu larw Anisakis. Człowiek może zarazić się nimi przez zjedzenie nieprzetworzonych ryb, w Polsce ewentualnie śledzi i dorszy. Natomiast szansa jest niewielka, bo podgrzanie ryb do temperatury powyżej 60 °C albo zamrożenie poniżej -20 °C zabija te pasożyty. Ludzie powinni uważać na pasożyty innych części układu pokarmowego (jelit cienkich, jelita ślepego i okrężnicy:)

Dołączony obrazek:
6.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

W żołądku człowieka nie bytują w warunkach fizjologicznych nie bytują żadne robaki ani ich larwy. Jeśli doszło do spożycia surowego mięsa np. ryb, a które było zainfekowane robakami, wtedy może dojść do przedostania się robaków do układu pokarmowego. W żołądku panuje pH 1-3, czyli bardzo kwaśne i samo w sobie z reguły potrafi pozbyć się robaków. Natomiast jeśli robaki zagoszczą się na dobre to wtedy trzeba poddać się leczeniu, a nim na pewno nie jest terapia "piwna".

Związku z tym mit ten nie ma prawa bytu.

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Robaki umiejscawiaja sie w jelitach. W żołądku panuja tak ekstremalne warunki że jest to niemozliwe.

22.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak "robaki" w żołądku. A nawet jeśli w żołądku bytują jakieś pasożyty to piwem ich nie zwalczymy.

25.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W dzisiejszych czasach w polsce bardzo trudno mieć robaki w żółądku, jednak tak czy inaczej alkohol nie wyleczy nas z robaków. Do leków przeciwrobaczych należą m. in. prazykwantel, oksamnichina, tiabendazol, mebendazol, albendazol, niklozamid ...

źródło: Farmakologia Mutschera

25.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Pasożytów nie ma w żołądku. W żołądku możemy znaleźć jedynie jajo albo larwę, tuż po zjedzeniu jej, jak jest w drodze do jelita grubego. Piwo natomiast nie jest w stanie dotrzeć do jelita grubego, ponieważ wcześniej zostaje już strawione i wchłonięte w jelicie cienkim.

2.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Zaden grozny dla czlowieka pasozyt nie zyje w zoladku- zbyt niskie pH nie pozwala na to. Tak wiec picie piwa, czy innego alkoholu nie wplywa na robaki w zoladku, bo ich tam po prostu nie ma ;)

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

W żołądku panuje kwaśne środowisko, które zapobiega rozwojowi robaków i bakterii.

Źródło: Choroby wewnętrzne Szczeklik