Picie ciepłej odgazowanej coli wpływa dobrze na pracę układu pokarmowego podczas zatruć pokarmowych

Ciepła odgazowana cola (w szklanej butelce) zakwasza pH soków żołądkowych, co pomaga w trawieniu ciężkostrawnych posiłków (nabiału, mięsa) podczas zatruć pokarmowych.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

27.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Oczywiście, działanie coca-coli jest dyskusyjne i są lekarze, którzy twierdzą, że napój ten nie jest dobrym lekarstwem. Część specjalistów jednak nieoficjalnie poleca pacjentom sporadyczne picie coli. Swój wybór argumentują tym, że cola zwiększa ilość kwasów, a przez to, że jest gazowana, pomaga w przypadku gdy zalega nam coś w żołądku.

Coca-cola jest zazwyczaj podawana w restauracjach typu fast-food. I to nie tylko ze względu na smak, cenę i zawartość cukru. Niektórzy specjaliści są zdania, że to właśnie cola pomaga neutralizować skutki niezdrowego, nadmiernie tłustego jedzenia, po którym może wystąpić niestrawność.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Podczas zatruć nie wolno jeść pokarmów ciężkostrawnych więc po co pomagać organizmowi je trawić? Również zjedzenie czegoś ciężko strawnego nie spowoduje zatrucia. Zatrucia najczęściej wywołują bakterie, wirusy, grzyby lub toksyny bakteryjne znajdujące się w pożywieniu. Z większością organizm sam sobie poradzi, gdy będziemy się odpowiednio nawadniać i stosować lekkostrawną dietę. Cola nie jest dobrym napojem do nawadniania, ponieważ zawiera dużo cukru i może jeszcze bardziej stymulować bakterie i grzyby do namnażania.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Picie coca-coli może wywoływać problemy z mięśniami, zaburzenia bicia serca i kruchość kości. Specjaliści zainteresowali się coca-colą ponieważ pojawia się coraz więcej osób z dolegliwościami zdrowotnymi. Należą do nich ubytki z uzębieniu, cukrzyca, kruchość kości oraz hipokaliemia - za niski poziom potasu we krwi. Skutki mogą być tragiczne, zaczynając od problemów z mięśniami po zaburzenia tętna. Według doktora Mosesa Elisafa z uniwersytetu Ioanina w Grecji zwiększona konsumpcja słodkich napojów powoduje problemy zdrowotne takie jak ubytki, demineralizacja kości i rozwój cukrzycy lub syndromu metabolicznego. W badaniu pokazano kilka przykładów osób pijących więcej niż 2 litry coca-coli dziennie.

Przykładem może być 21-letnia ciężarna przyjęta do szpitala z powodu zmęczenia, utraty apetytu i wymiotów. Okazało się, że przez sześć lat piła więcej niż trzy litry coli dziennie - cierpiała na hipokaliemię i problemy z sercem. Po odstawieniu coli i uzupełnieniu poziomu potasu wyzdrowiała zupełnie. Wypijanie tak dużej ilości napojów jest możliwe tylko dlatego, że firmy sprzedają je w ogromnych opakowaniach. Cukier zawarty w coli sprawia, że nerki wydalają za dużo potasu, inna teoria mówi, że kofeina zawarta w coli prowadzi do redystrybucji potasu w komórkach ciała. Główne składniki coli to glukoza, fruktoza i kofeina.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Stosowanie diety w trakcie zatrucia pokarmowego jest koniecznością. Przez 1-2 dni w ostrym nieżycie żołądka zazwyczaj nie podaje się w ogóle pokarmów. W czasie trwania głodówki nie wolno jednak w żadnym wypadku zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Wskazane są napoje niskosłodzone o temperaturze pokojowej, takie jak herbata, rumianek, napar z mięty, woda niegazowana. W ciągu dnia powinniśmy wypijać około 2 litrów płynów. Korzystniej jest pić często, ale w małych ilościach.