W leczeniu depresji wskazane jest przyjmowanie dużej ilości magnezu.

Czy aby na pewno magnez aż tak dobrze uodparnia na stres i zwiększa koncentrację?

Próby weryfikacji mitu (7)

21.02.2013 przez Konto usunięte - Inny: Uczeń
potwierdzam

Jak najbardziej! Wszystko jednak zależy od wielu czynników...

Co do przyjmowania magnezu w leczeniu depresji, czytałem ostatnio artykuł Norweskich uczonych [the Hordaland Health Study in Western Norway]. Badali oni powiązania depresji z niedoborem magnezu. Badania wykazują uderzające korzyści. Już stosowanie 125-300 mg glicynianu magnezu przed każdym posiłkiem i przed snem powodowało szybkie wyjście z depresji (w mniej niż 7 dni). Są to jednak badania, które w 100% nie potwierdzają tejże hipotezy. Wszystko też zależy formy związku magnezu...

Na pewno magnez dobroczynnie wpływa na układ nerwowy, ze względu na jego właściwości i pole manewru. Zachęcam do odwiedzenia linku...!

22.02.2013 przez brak danych - Inny: takie tam
obalam

Magnez ma pozytywny wpływ na układ nerwowy co przejawia się lepszą koncentracją i mniejszą podatnością na stres. Jednakże depresja to dużo poważniejszy stan i magnez jej nie wyleczy.

22.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
potwierdzam

Tak, ale ...nie pobije witaminy D!

9.02.2014 przez Rafał Tarka - Student: Student
obalam

Niedobory tego pierwiastka (które występują często w naszej diecie) są powodem wzrostu prawdopodobieństwa wystąpienia epizodu depresji i zwiększają stężenie kortyzolu we krwi (hormon stresu). Wysokie dawki magnezu nie mają potwierdzenia w leczeniu depresji o oparciu o badania naukowe

21.02.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Magnez nie wykazuje działania antydepresyjnego

22.02.2014 przez Aleksandra Jaborska - Inny: Chemik analityk
potwierdzam

Lekkie stany depresyjne mogą być powodowane niedoborem niektórych składników, m.in. magnezu. W przypadku ciężkich depresji magnez może pełnić funkcję wspomagającą. Wszystko więc zależy od przypadku.

8.03.2014 przez Robert B - Inny: Chemik - farmaceuta z powołania, racjonalista, instruktor sportu
obalam

Jeżeli niedobór magnezu jest przyczyną depresji, obniżenia nastroju to suplementacja w zalecanych dawkach przyniesie pozytywne efekty. W każdym przypadku depresji, należy się skonsultować z lekarzem, przyczyną jej może być wiele czynników również dietetycznych, niekoniecznie związanych z magnezem. Niedobór wielu witamin i minerałów (często np. jodu) może się objawić obniżeniem witalności, pogorszenia nastroju, nadmiernej ospałości i depresji. Przy wystąpieniu tego typu objawów należy skonsultować się z lekarzem. Żadnego leku lub suplementu nie należy stosować w dawkach wyższych niż zalecana bez zalecenia lekarza.

17.04.2014 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

W świetle aktualnie obowiązującej wiedzy medycznej niedobór magnezu nie jest wymieniany pośród przyczyn depresji, a suplementacja tychże jonów nie stanowi udowodnionej metody leczenia wspomnianej choroby, przynajmniej w ramach EBM.