Używanie tel. komórkowego może być spowodować wystąpienie guzów mózgu

Używanie telefonów komórkowych jest przyczyną guzów mózgu

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (14)

16.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Osobiście uważam że ekspozycja na promieniowanie pochodzące z komórki jest na tyle mała że ma niewielkie znaczenie w rozwoju guza mózgu

17.10.2012 przez Sebastian Hildebrandt - Student: Elektrordiologia/Pielęgniarstwo
obalam

Jak do tej pory żadne badania nie wykazały zależności rozwoju nowotworu mózgu od korzystania z telefonu komórkowego.

Co więcej, w ciągu ostatnich 10 lat, gdy to telefonia komórkowa została globalnie rozpowszechniona, nie zanotowało się wzrostu zachorowalności na guza mózgu.

17.10.2012 przez Iza - Student: student
obalam

tak naprawdę naukowcy się sprzeczają odnośnie wpływu komórek na nasz organizm, jedni twierdzą że istnieje wpływ na nasz mózg, inni z kolei twierdzą że fale nie mają większego wpływu na organizm, zalecają jedynie ostrożność.

17.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Pomimo lawinowo rosnącej liczby telefonów komórkowych nie stwierdzono zwiększonej zachorowalności na guzy mózgu.

Używanie w telefonii komórkowej promieniowanie elektromagnetyczne ma znacząco mniejszą energię niż promieniowanie jonizujące ( promieniowanie X czy promieniowanie gamma ) i niewystarczającą do wywoływania zmian w DNA czy rozwalania wiązań chemicznych w cząsteczkach.

Większość promieniowania jest pochłaniane przez skórę mając jeszcze przed sobą kość a znając podstawy fizyki wiemy, że kości pochłaniają zdecydowanie silniej.

Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że telefony komórkowe nie zwiększają takiego ryzyka, jednak często podkreśla się, że potrzebna jest dłuższa obserwacja, gdyż komórki są masowo używane od mniej więcej 1990, co jest niewystarczajacym okresem czasu by wykluczyć długotrwałe efekty.

US Environmental Protection Agency: nie zalicza telefonów do czynników ryzyka

Food and Drug Administration: większość przeprowadzonych badań nie wykazało związku miedzy ekspozycją na promieniowanie z telefonów komórkowych a problemami zdrowotnymi.

Federal Communications Commission: Nie nie ma naukowych dowodów, że telefony komórkowe wywołują guzy mózgu, bóle lub zawroty głowy, mdłosci lub zaniki pamięci.

Centers for Disease Control and Prevention: Niektóre prace przewidują, że moze istnieć prawdopodobieństwo przy bardzo częstym używaniu i długotrwałej ekspozycji na promieniowanie komórkowe a niektórymi typami guzów mózgu. Nie ustalono tego definitywnie, wyniki nie sa jednoznaczne i potrzeba przeprowadzic wiecej badań na ten temat.

National Institute of Environmental Health Sciences: Nie ma jednoznacznych dowodów mogacych połączyć promieniowanie komórkowe z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi, ale potrzeba więcej badań.

National Cancer Institute: nie ma związku z guzami mózgu, nerwów obwodowych, guzów głowy i szyji a promieniowaniem komórkowym ale potrzeba więceń badań bo technologia się zmienia, tak samo jak nawyki używania telefonów komórkowych.

źródła:

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs193/en/

17.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Ciężko wyczuć jaka jest prawda w kwestii raka mózgu i telefonów komórkowych wiadomo nie od dziś, że im nowszy telefon tym lepsze parametry ale zarazem większa częstotliwość łączenia się z nie tylko przekaźnikiem ale i odświeżają e-maila, portale społecznościowe i inne funkcje telefonu na czele z aktualizacją. Na dzień dzisiejszy warto dmuchać na zimne i poznać kilka zdrowych zasad używania komórek zawartych w dodanym linku

18.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Wygląda na to, że nie. Analiza danych wskazuje, że takiego związku nie ma.

Cytat:

Based on these studies, meta-analyses too have been reported and suggest no significant adverse effects in the initial years after cell phone use. There is a suggestion of possible significant effects after 10 years but the number of subjects with >10 year of cell phone use has not been robust and hence the need to wait for more mature data.

18.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Niemieckie badania (2006 rok) zakończyły się wnioskiem: „...nie stwierdzono zwiększenia ryzyka powstania nowotworu mózgu u osób korzystających z telefonów komórkowych"

Szwedzkie badania (2005 rok) zakończyły się następującą konkluzją: „...dane nie potwierdzają hipotezy, iż używanie telefonów komórkowych jest związane ze zwiększeniem ryzyka powstania nowotworu mózgu”[32].

19.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

większość aktualnie dostępnych danych naukowych sugeruje brak ryzyka dla przeciętnego użytkownika telefonu komórkowego oraz prawdopodobny brak ryzyka dla osób używających takich telefonów długotrwale i intensywnie

3.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Coraz więcej badań nie potwierdza związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy występowaniem oraz lokalizacją guzów a korzystaniem z komórek.

6.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Jak dotąd w żadnych opracowaniach naukowych nie udowodniono działania kancerogennego podczas używania telefonów komórkowych.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

nie ma jednoznacznych wyników badań w tym kierunku więc ciężko określić, bo raz naukowcy mówią tak, a innym razem, że nie

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

komórki wywołują słabe promieniowanie która nie ma wpływu na nasze życie. W trybie telefonowania jest wyższe ale nie ma żadnych udokumentowanych badan że komórka powoduje guz mózgu

17.02.2014 przez Roman Brejna - Inny:
potwierdzam

Jak na ironię, w czasie, gdy wpisywano poprzednie komentarze, włoski Sąd Najwyższy potwierdził ten „mit”.

Proszę wyszukać "Innocente Marcolini" po więcej informacji.

Decyzja sądu została oczywiście podjęta na podstawie badań naukowych.

Przy okazji, w Danii stwierdzono drastyczny wzrost przypadków raka mózgu w dekadzie 2003-2012.

http://lennarthardellenglish.wordpress.com/2013/12/20/increasing-incidence-of-brain-tumours-in-denmark/

5.06.2015 przez Rafał - Inny: murarz
potwierdzam

Witam. Nie potrzebuję wiele dowodów, dobry znajomy dostał glejaka, guz się zwiększał, nawet zmniejszył po jakimś czasie, po kilku latach zmarł. Mieszkał pod Wrocławiem, na terenach wiejskich i prowadził firmę. Na jednej z wizyt, lekarz prowadzący, kiedy dowiedział się jak wyglądał jego codzienny tryb życia powiedział mu wprost, że guz wyrósł przez oddziaływanie telefonu komórkowego. Dużo rozmawiał prowadząc firmę i w dodatku siła sygnału która przez jego głowę przechodziła potrzebowała jak on to określił większego natężenia z uwagi na słabszy zasięg na terenach wiejskich. Ten argument mnie osobiście wystarcza żeby nie nosić telefony przy ciele zbyt długo i najlepiej rozmawiać przez zestawy głośno mówiące lub słuchawkowe.