Antydepresanty tuczą!

Częsty powód odstawienia leków przez pacjentów. Prawda czy Mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

10.01.2013 przez Nadii - Student: Dietetyka
obalam

AntydepresaNTY nie tuczą, ale może to byc ich efektem ubocznym lecz w dużej mierze zależy to od organizmu u jednej osoby moze wystąpic takich rezulatat po ich braniu, a u innej juz nie.

14.01.2013 przez Maria Brzezińska - Inny: Uczennica szkoły średniej
obalam

Że po/w trakcie leczenia pacjenta antydepresantem zwiększa się waga jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, a wręcz pożądanym - jednym z objawów depresji jest zmniejszenie wagi, tak więc skutkiem leczenia powinien być powrót pacjenta do stanu wyjściowego. Jeżeli pacjent przybiera na wadze to znaczy, że antydepresant działa.

19.01.2013 przez brak danych - Inny: takie tam
obalam

Skutkiem ubocznym antydepresantów może być zarówno zwiększenie jak i zmniejszenie łaknienia - prowadzące odpowiednio do tycia i chudnięcia. Równie częstym działaniem może być anoreksja. Ja bym pamiętała jednak o tym, że wielu ludzi, zwłaszcza kobiety, wykazują tendencję do zajadania stresów. Farmakoterapia lekami przeciwdepresyjnymi pomaga lepiej znosić stany napięciowe, a tym samym zmniejsza podatność na zajadanie.

19.02.2013 przez Konto usunięte - Inny: Uczeń
potwierdzam

To zależy.... Większość leków antydepresyjnych zawierają związki chemiczne, które podwyższają m.in. poziom dopaminy. Dopamina jest nazywana "przekaźnikiem przyjemności", który wywołuje uczucie euforii ale także wpływa na apetyt. Teraz pozwolę sobie zacytować: "Wyniki opublikowane w czasopiśmie Obesity sugerują, że nagły skok dopaminy może odgrywać rolę w wywoływaniu obsesyjnego objadania się. Wyniki te identyfikują dopaminę jako neuroprzekaźnik nerwowy, który informuje mózg do szukania nagrody i stymuluje do obsesyjnego objadania się, twierdzi Jack Wang lekarz z w Brookhaven Lab i Mount Sinai School of Medicine.".

Z tego wynika, że antydepresanty bezpośrednio nie tuczą, ale mogą się przyczynić do wzrostu wagi.

26.04.2013 przez Ola Sienkiewicz - Student: kierunek medyczny
potwierdzam

Potwierdzam. Wszelkie leki psychotropowe, neuroleptyki, tabletki nasenne, itp. spowalniają metabolizm, co powoduje szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej. Poza tym część z nich zwiększa produkcję insuliny, pojawia się tzw. wilczy głód. No i po trzecie zatrzymują wodę w organizmie (to akurat wiem po sobie :))

15.12.2013 przez Michał Płaczek - Inny: Dramaturg, teatrolog
obalam

Po pierwsze - które? Przypomnijmy, że do leków stosowanych w leczeniu depresji zalicza się a) inhibitory MAO (monoaminooksydazy); b) TLPD (trójcykliczne leki przeciwdepresyjne); c) SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny; d) SNRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny); e) inne - takie jak choćby mianseryna czy bupropion. Tycie nie należy do skutków ubocznych przyjmowania ani TLPD, ani SSRI, ani SNRI, ani bupropionu. Jest wymieniane jako rzadziej występujący skutek uboczny działania IMAO.

Problem przyrostu wagi dotyczy jednak częściej leków neuroleptycznych (przeciwpsychotycznych). Najlepszym przykładem jest tu olanzapina.

Polecam zwrócenie uwagi na informacje zawarte m.in. w "Podstawach psychofarmakologii" Stephena M. Stahla (rewelacyjny podręcznik), bądź informacji zawartych w Kaplan and Sadock's Comprehensive Textbook of American Psychiatry - tam każdemu rodzajowi terapii, tak psycho-, jak i farmako- i innym metodom poświęcono obszerne rozdziały.

24.08.2015 przez Agnieszka Nowak - Student: technik architektury
potwierdzam

Biorę obecnie antydepresanty i nie jem dużo,nie obżeram się,a mimo to przybrałam strasznie na wadze.Zatrzymują wodę w organizmie i nie mogę schudnąć :P